از پاییز ۹۷ تا پاییز ۹۸

26درصد بیكاران به جمعیت غیرفعال پیوستند

26درصد بیكاران به جمعیت غیرفعال پیوستند

به گزارش لیدی شال مركز پژوهش های مجلس اعلام نمود: در پاییز امسال 25.7 درصد از بیكاران به جمعیت غیرفعال پیوسته اند كه اگر این افراد تقاضای شغل داشتند نرخ بیكاری به رقم 13.2 درصد می رسید.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به تحلیل فاكتورهای بازار كار در فصل پاییز ۱۳۹۸ پرداخت و نوشت: نرخ بیكاری در پاییز ۱۳۹۸ به ۱۰.۶ درصد رسیده است كه نسبت به پاییز ۱۳۹۷، ۱.۲ درصد كاهش را نشان میدهد.
همچنین در این فصل ۴۷۲ هزار نفر نسبت به فصل مشابه سال قبل به تعداد شاغلان اضافه شده است. با این وجود تحلیل متغیرهای جریان بازار كار كه برای نخستین بار در این فصل توسط مركز آمار ایران اعلام شده است، نشان میدهد ۲۵.۷ درصد از جمعیت بیكارِ پاییز سال قبل به جمعیت غیرفعال پیوسته اند كه در صورتیكه این افراد تقاضای شغل داشتند نرخ بیكاری به رقم ۱۳.۲ درصد افزایش می یافت.
نرخ بیكاری محاسبه شده بدین معنا نیست كه نرخ بیكاری اعلام شده توسط مركز آمار ایران غیرواقعی یا اشتباه است بلكه بیشتر گویای این واقعیت مهمست كه تحلیل شرایط بازار كار كشور تنها برمبنای نرخ بیكاری كل و یا افزایش تعداد شاغلان، منجر به خطاهای بزرگ تحلیلی و در نتیجه سیاستی خواهد شد.
همچنین نتایج نشان میدهد حدود ۳۸.۵ درصد از جمعیت بیكار پاییز سال قبل همچنان در پاییز سال ۱۳۹۸ بیكار مانده اند در واقع بطور تقریبی می توان بیان كرد از هر ۳ نفر بیكار در پاییز ۱۳۹۷ تنها یك نفر موفق به یافتن شغل تا پاییز ۱۳۹۸ شده است.
لذا كلیت عوامل فوق الذكر نشان میدهد كه با ادامه روند كنونی و بدون اتخاذ سیاست های مناسب اقتصادی در بازار كار ایران (اصلاح نظام مجوزهای كسب و كار، اجرای سیاست های فعال بازار كار و …)، مجدداً نرخ بیكاری افزایش و خالص افزایش اشتغال كاهش بیشتری خواهد داشت.


منبع:

1398/12/25
15:46:36
5.0 / 5
3389
تگهای خبر: اقتصادی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal