توسط شركت دانش بنیان مركز رشد و شكوفایی جهاد دانشگاهی استان مركزی؛

خط تولید ماسك پزشكی در اراك طراحی شد

خط تولید ماسك پزشكی در اراك طراحی شد

به گزارش لیدی شال ایسنا/مركزی با جان گرفتن كرونا در جهان و ایران تعداد زیادی از مردم بیمار شدند و برخی از دست رفتند، این بیماری كه دغدغه ای جهانی را در حوزه بهداشت و درمان ایجاد كرد، سبب شد برخی كشورها با كمبود اقلام بهداشتی بخصوص ماسك روبرو شوند.


در ایران هم كمبود ماسك به یك مساله مهم تبدیل شد و نگرانی برای نبود آن در جامعه كاملا محسوس است.
در چنین بحران هایی استفاده از ظرفیت شركت های دانش بنیان راهكار بسیار كارآمدی هم برای رفع مشكل و هم برای شناخت ظرفیت های این شركت های توانمند توسط مسؤلان، دیگر تولیدكنندگان و مردم است، هرچند شكل بهتر این فرآیند آنست كه ظرفیت های موجود، پیش از بروز بحران شناسایی و بكار گرفته شوند تا در صورت رخداد چنین بحران هایی دست و پا بسته نباشیم.
یكی از شركت های دانش بنیان عضو مركز رشد و شكوفایی جهاد دانشگاهی استان مركزی كه مجموعه ای از جوانان ایده پرداز و خلاق را دور هم جمع كرده توانسته است با طراحی خط تولید ماسك پزشكی به عرصه رفع بحران كمبود زیرساخت تولید ماسك در كشور وارد شود.
محمدرضا اسدی مدیرعامل شركت دانش بنیان آریافناوران با اشاره به اینكه این شركت در حوزه ساخت تجهیزات مكاترونیك فعالیت دارد، اظهار داشت: تیم این شركت از مخترعان، مبتكران و نوآورانی تشكیل شده كه رتبه های بسیاری در حوزه های تخصصی خود كسب كرده و صاحبان ایده و خلاقیت در این عرصه تخصصی هستند.
وی درمورد طراحی خط تولید ماسك های پزشكی اظهار نمود: با عنایت به نیاری كه در این خصوص در كشور احساس می شود، به این شركت پیشنهاد شد كه خط تولید این ماسك ها را طراحی و تولید نماید.
اسدی با اشاره به اینكه دستگاه های این خط تولید، طراحی شده است، اظهار نمود: برخی قطعات این دستگاه ها به كشور وارد می شده كه قطعات خاصی هستند، ولی هم اكنون با شركت های دانش بنیان دیگری مذاكراتی را به انجام رسانده ایم كه تولید برخی قطعات را انجام دهند تا از این پس نیازمند واردات این قطعات نباشیم.
وی ادامه داد: طراحی و ساخت كلی دستگاه و خط تولید، كانسپت ها و ایده ها توسط این شركت صورت گرفته و تفاهم نامه های اولیه نوشته شده است. امیدواریم ظرف چند ماه آینده خط تولید هم ساخته شده و آماده بهره برداری شود.
اسدی با اشاره به اینكه طراحی های دستگاه ها و خط تولید توسط تیم های مختلف در شركت به صورت شبانه روزی انجام و كانسپت ها آماده شد، اضافه كرد: كیفیت این دستگاه ها برابر نمونه های خارجی و قیمت آن 50 درصد نمونه خارجی است، البته قطعات و آپشن های بكار رفته در این خطوط تولید بر قیمت آنها بسیار موثر است.
وی با اشاره به اینكه خط تولید طراحی شده در این شركت می تواند حدودا بین 40 تا 50 عدد ماسك در دقیقه تولید نماید، اضافه كرد: هم اكنون تفاهم روی تولید ماسك های ساده است.
به قول وی، تیم طراحی كننده این دستگاه هفت نفر از اعضای شركت های مركز رشد و شكوفایی جهاد دانشگاهی استان هستند. این افراد، همینطور جزو منتورها و مشاورین كسب و كار جهاد دانشگاهی استان در حوزه مكاترونیك، رباتیك و فناوری اطلاعات هم هستند.
اسدی ابراز امیدواری كرد كه این خط تولید جزو محصولات دانش بنیان به حساب آید و اضافه كرد: حتما این محصول را به صندوق نوآوری و شكوفایی معاونت علمی ریاست جمهوری معرفی خواهیم كرد.
او همینطور از برنامه های این شركت برای ورود به حوزه صادرات این خط تولید اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است جهاد دانشگاهی تیم هایی را برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز این خط تولید به ما لینك كند.1398/12/17
14:39:49
5.0 / 5
3913
تگهای خبر: دستگاه , صادرات , طراحی , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal