در گفت وگو با لیدی شال اعلام شد

افزایش ۷ برابری تولید محصولات ضدعفونی

افزایش ۷ برابری تولید محصولات ضدعفونی

لیدی شال: عضو هیئت مدیره انجمن تولیدكنندگان تجهیزات پزشكی، مشكل اصلی تولیدكنندگان محصولات ضد عفونی را تامین الكل عنوان نمود و از افزایش هفت تا هشت برابری تولید محصولات ضد عفونی پس از شیوع ویروس كرونا آگاهی داد.


مهدی شاه مرادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه اینكه محصولات ضدعفونی با پایه الكل بین ۶۰ تا ۷۵ درصد الكل استفاده می نمایند، اظهار نمود: ظرفیت تولید، بارگیری و انتقال الكل روزانه ۲۰۰ و ۳۰۰ هزار لیتر در كشور است؛ بدین سبب ظرفیت تولید محصولات ضدعفونی با پایه الكل نیز روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار لیتر در حجم ها و بسته بندی های مختلف است.
وی مشكل اصلی تولیدكنندگان محصولات ضد عفونی را تامین الكل عنوان نمود و اظهار داشت: تولید الكل مشكلی ندارد اما باتوجه به مشكلات لجستیك الكل، فرآیند تامین آن زمان بر است، چونكه برای مثال در پروسه صدور حواله الكل، هم شركت تولیدكننده و هم خریدار باید حواله را در سامانه وزارت بهداشت رؤیت كنند. همین طور این سامانه مشكلاتی داشت و بتازگی برای سرعت بخشیدن به كار بخش هایی از آن حذف گردیده است. از جانب دیگر در نوبت قرار گرفتن خرید از شركت تولیدكننده و ارسال الكل بخش های دیگری از پروسه تامین الكل است كه باید طی شود.

فرایند ثبت سفارش را كوتاه كنید
بدین سبب بگفته عضو هیئت مدیره انجمن تولیدكنندگان تجهیزات پزشكی فرآیند ثبت سفارش، صدور حواله، انتقال به شركت تولیدكننده، پرداخت وجه، قرار گرفتن در فهرست انتظار ارسال و حمل الكل یك فرآیند زمان بر است. همین طور بعد مسافت بین شركت تولیدكننده و خریدار هم به طولانی تر شدن این پروسه دامن می زند.
شاه مرادی با اشاره به اینكه می توان در شرایط فعلی راه های سریع تری برای طی این پروسه اتخاذ نمود، اظهار داشت: برای مثال می توان یك كمیته مشترك در وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت تشكیل داد كه به صورت آتش به اختیار درباره توزیع حواله ها باتوجه به شرایط تولید در مناطق مختلف تصمیم گیری كنند.
همین طور بگفته وی، تابحال اتانول تولید داخل بوده و واردات نداشته، اما باتوجه به مشكلات كنونی تعرفه آن از ۵۵ به پنج درصد كاهش یافته است. ایزوپروپانول نیز كه نوع دیگری از الكلی است كه می تواند در این بخش مصرف شود، تولید داخل ندارد و بوسیله واردات تامین می شود.

فعال شدن ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید الكل/ توانایی تولید روزی ۵۰۰ هزار لیتر
این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدكنندگان تجهیزات پزشكی در ادامه از افزایش هفت تا هشت برابری تولید محصولات ضدعفنونی پس از شیوع ویروس كرونا آگاهی داد و اظهار نمود: قبل از شیوع این ویروس حدود ۱۰ درصد از ظرفیت تولید محصولات ضدعفونی فعال بود، اما حالا ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت این بخش فعال گردیده است و واحدهای جدیدی به این بخش ورود كردند.
وی با اشاره به اینكه حدودا ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید الكل در كشور فعال است، اظهار داشت: در بهترین حالت می توانیم روزانه ۵۰۰ هزار لیتر محصولات ضدعفونی كننده تولید نماییم كه عموما تولیدمان به این میزان نمی رسد.
شاه مرادی در ادامه در پاسخ به اینكه چرا با وجود افزایش تولید، شهروندان همچنان برای تهیه این محصولات با مشكل مواجه هستند؟ اشاره كرد: باتوجه به شیوع ویروس كرونا، كمبود محصولات ضدعفونی هم اكنون یك مشكل جهانی است، چون در صورتیكه تولید این بخش در مقیاس میلیون بوده حالا در مقیاس میلیارد با تقاضا مواجه گشته اند.

تقاضا ۱۰ برابر عرضه!
او همینطور با اشاره به برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضای این محصول به دنبال شیوع ویروس كرونا، میزان تقاضا را در ایام اخیر ۱۰ برابر عرضه توصیف كرد و اظهار داشت كه در ایام نخست شیوع این ویروس میزان تقاضا به ۱۰۰ برابر عرضه نیز رسیده بود.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدكنندگان تجهیزات پزشكی با اشاره به اینكه نگرانی مردم نیز موجب خرید بیشتر از نیاز و ایجاد تقاضای كاذب شده است، اشاره كرد: حالا بهترین فرصت برای فروش این محصولات است و دلیلی برای احتكار وجود ندارد.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، از اول اسفندماه مواردی از مبتلاشدن به ویروس كرونا در ایران اعلام گردید و تا ظهر روز سه شنبه (چهاردهم اسفند ماه) ۲۳۳۶ مبتلا و ۷۷ فوتی بر اثر مبتلاشدن به این ویروس گزارش شده است. اما با وجود گذشت دو هفته از آغاز این بحران گزارش های میدانی نشان میدهد كه همچنان شهروندان برای تهیه محصولات ضدعفونی و ماسك با مشكلاتی مواجهند كه مسئولان مختلف علت آنرا افزایش ناگهانی تقاضای این محصولات عنوان می كنند. البته مواردی از احتكار و خودداری از عرضه این محصولات نیز در ایام اخیر گزارش شده است.
منبع:

1398/12/14
13:09:19
5.0 / 5
3971
تگهای خبر: تجارت , ثبت سفارش , سفارش , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal