با وجود ركود در بازار میوه یزد؛

قیمت پرتقال در یزد تابع نرخ گذاری روزانه اتحادیه است

قیمت پرتقال در یزد تابع نرخ گذاری روزانه اتحادیه است

لیدی شال: ایسنا/یزد رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار یزد علت ركود بازار میوه را نزدیكی به ایام عید و تاثیر شیوع بیماری كرونا اعلام نمود و گرانی برخی اقلام مانند پرتقال و لیموترش در بازار را به سبب تقاضای بالای آنها دانست.


«حسین مشرف» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ركود بازار میوه در این هفته اظهار نمود: باتوجه به ركود فعلی بازار، تغییر قیمتی برای این هفته پیش بینی نمی گردد، البته این ركود هر چند تحت تاثیر بیماری كرونا قرار دارد اما عمده علت این وضعیت بازار به سبب نزدیك شدن به ایام عید است.
وی ادامه داد: همه ساله در آستانه عید نوروز، بازار میوه گرفتار ركود و چند روز مانده به عید، تقاضای خرید میوه در بازار افزایش می یابد كه تا حدودی به یك وضعیت طبیعی تبدیل گشته است.
رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار یزد از ممنوعیت صادرات میوه در كشور آگاهی داد و اظهار داشت: هر چند بعضی از اقلام، گرفتار افزایش قیمت شده اند اما صادرات در آنها نقشی ندارد چونكه هم اكنون صادرات قانونی محدود شده اما ممكنست در این میان افرادی بطور غیرقانونی نسبت به صادرات اقدام نمایند كه كمتر تاثیری بر بازار دارد.
این مسئول با اشاره به نقش افزایش عرضه و تقاضا در قیمت ها، اشاره كرد: بعضی از اقلام میوه مانند پرتقال واشنگتنی گرفتار كمبود و تحت تاثیر افزایش تقاضا كاهش یافته پس قیمت این محصول با افزایش روبرو بوده و هم اكنون بین ۷ تا ۱۲ هزار تومان در میدان میوه و تره بار یزد عرضه می شود.
وی با تاكید بر این كه هم اكنون پرتقال نرخ ثابتی ندارد و قیمت آن تابع نرخ گذاری روزانه اتحادیه میوه است، در این رابطه اظهار نمود: این محصول در داخل استان تولید نمی گردد و از سویی نیز تحت تاثیر قیمت استان های مجاور یزد قرار دارد.
وی از آغاز فصل برداشت پرتقال والنسیا نیز آگاهی داد و اظهار داشت: این محصول كه هم اكنون بین ۴ تا ۷ هزار تومان عرضه می‎شود با آغاز فصل برداشت و در صورت تاثیر نگرفتن از دیگر عوامل بازار، گرفتار كاهش قیمت خواهد شد، البته خوشبختانه هیچ كمبودی در عرضه این محصول بعد از برداشت از جیرفت و فارس بعنوان خواستگاه كشت این میوه وجود ندارد.
مشرف قیمت اقلامی همچون لیموشیرین در شهرهایی مانند قم و كاشان را ۱۲ هزار تومان تحت تاثیر افزایش تقاضا اعلام نمود و اظهار داشت: تلاش شده است تا این قیمت با ۱۱ هزار تومان در یزد حفظ و از كمبود آن در استان ممانعت شود.
وی در مورد قیمت لیموترش هم اظهار داشت: این میوه با وجود افزایش تقاضا در بازار میادین با قیمت ۲۳ هزار تومان در میدان یزد عرضه می شود كه این قیمت در بعضی از دیگر نقاط كشور تا ۴۰ هزار تومان نیز افزایش یافته بود.
وی قیمت هر كیلوگرم سیب درختی را نیز بین ۳۵۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان عنوان نمود و اظهار داشت: خوشبختانه این محصول نیز به وفور در كشور وجود دارد و هر كیلوگرم هندوانه هم در بازار بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان عرضه می شود.
مشرف در ارتباط با قیمت سایر اقلام صیفی در استان اظهار داشت: هر كیلوگرم سیب زمینی نو با نوسان قیمت ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ و هر كیلوگرم سیب زمینی كهنه از ۱۷۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان در بازار یزد عرضه می شود.
وی ادامه داد: قیمت هر كیلوگرم پیاز در یزد بین ۴۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان و هر كیلوگرم گوجه فرنگی نیز بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان تعیین شده است.
مسئول اتحادیه میادین میوه و تره بار درانتها با تاكید بر این كه قیمت های اعلام شده متعلق به بازار میادین است، نرخ های مذكور در بازار آزاد میوه را با ۳۰ درصد افزایش و در مورد بعضی از میوه ها مانند هنداونه با ۲۰ درصد افزایش اعلام نمود.
منبع:

1398/12/11
13:45:27
5.0 / 5
4292
تگهای خبر: بازار , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal