سازمان حمایت به لیدی شال اعلام كرد

علل افزایش قیمت محصولات فولادی

علل افزایش قیمت محصولات فولادی

به گزارش لیدی شال مدیر كل نظارت بر كالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، افزایش قیمت های جهانی و همینطور افزایش نرخ ارز، افزایش تقاضا و اقدامات سوداگرانه واسطه ها را همچون علل افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد عنوان و تصریح كرد كه با افزایش بی رویه قیمت، احتكار و كم فروشی برخورد خواهد شد.


مجتبی جوهریان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه محصولات فولادی برپایه مكانیزم عرضه و تقاضا در بورس كالای ایران مبادله می شوند، خاطرنشان كرد: در ماه های اخیر به علت افزایش قیمت های جهانی و همینطور افزایش نرخ ارز، قیمت معاملاتی در بورس كالا افزایش یافته است؛ ازاین رو رشد قیمت ها در بازار آزاد علاوه بر موارد گفته شده، متاثر از افزایش حجم تقاضا به واسطه انتظارات تورمی موجود و نقدینگی سرگردان، اقدامات سوداگرانه برخی واسطه ها در خرید و عدم رعایت كف عرضه ابلاغی محصولات فولادی توسط برخی واحدهای تولیدی، رشد بیشتری نسبت به قیمت های بورس داشته است.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه هیچ گونه كوتاهی در برخورد با متخلفان بازار محصولات فولادی نخواهد شد، تصریح كرد: این سازمان برپایه ابلاغیه ها و دستورالعمل های صادره از راه كارگروه تنظیم بازار و با همكاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها و با هماهنگی كامل با سایر نهاده های نظارتی، ضمن اعمال نظارت و كنترل مستمر بر صحت عملكرد واحدها در مبادی تولید، توزیع و فروش در سراسر كشور، در صورت دریافت شكایت و پس ازبررسی مستندات مربوطه، طبق قوانین تعزیری با هرگونه تخلف شامل افزایش بی رویه و نامتعارف قیمت، احتكار، كم فروشی و عدم عرضه مناسب این محصولات برخورد می نماییم.
مدیر كل نظارت بر كالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت همینطور با اشاره به اقدامات تعزیری برای كنترل بازار فولاد اظهار داشت: اقدامات تعزیری لازم برای آن دسته از واحدهای تولیدی محصولات فلزی (فولاد، مس، آلومینیوم، لوله و پروفیل و... ) كه علیرغم تكلیف به عرضه محصولات در بورس كالا، اقدامات در رابطه با رعایت كف عرضه را انجام نداده و نسبت به فروش محصولات در بازار آزاد اقدام نموده اند، طبق دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی و با هماهنگی كارگروه، پرونده بعضی از آنها تكمیل و به تعزیرات ارسال شده و سایر پرونده ها هم تنظیم شده و در مرحله ارسال به محاكم تعزیری است.
وی ادامه داد: علاوه بر اقدامات تعزیری، اسامی شركت های متخلف جهت رسیدگی های قضایی به دادستانی كل كشور هم منعكس شده است.
جوهریان همینطور تصریح كرد كه تغییرات قیمت منطقی متاثر از برخی عوامل تأثیر گذار مستقیم در قیمت در بازار محصولات فولادی مشابه سایر بازارها مورد پذیرش است؛ ازاین رو با عنایت به این كه روند تغییرات قیمت در این بازار از جانب این سازمان و دیگر دستگاه های نظارتی به صورت مستمر در حال رصد و كنترل است، بطور قطع با هرگونه اقدام چه در بخش تولید و یا عدم عرضه مكفی واحدهای تولیدكننده و چه در سطح بازار ( كم فروشی، احتكار و گرانفروشی ناشی از عدم رعایت ضرایب سود و... ) كه منجر به تغییرات قیمت غیرمنطقی شود به شدت برخورد می شود.
این مقام مسئول در انتها اعلام نمود كه تمامی واحدهای تولیدی مرتبط برپایه تصمیمات كارگروه تنظیم بازار مكلف هستند تا آخر اسفند ماه سالجاری نسبت به جبران عقب ماندگی عدم عرضه مناسب محصولات تولیدی در بورس كالا متناسب با تكالیف ابلاغی اقدام و گزارش عملكرد را به دستگاه های ذیربط همچون این سازمان اعلام كنند.
به قول مدیر كل نظارت بر كالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت، با افزایش تولید انواع محصولات فولادی در سال های اخیر، واردات این محصولات بسیار ناچیز شده و كشور در این عرصه خودكفا است و صادرات قابل توجهی هم انجام می شود.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، قیمت برخی محصولات فولادی در ایام اخیر بیشتر از 25 درصد افزایش داشته است.1398/12/08
15:33:49
5.0 / 5
4093
تگهای خبر: بازار , تجارت , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal