كشت چغندر علوفه ای در خراسان شمالی

كشت چغندر علوفه ای در خراسان شمالی

لیدی شال: مدیر زارعت سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی از اجرای طرح كشت چغندر علوفه ای امسال آگاهی داد و اظهار داشت: استفاده چغندرقند تولیدی در استان برای دام ها حقیقت ندارد.


«محمدنقی كاظمیان» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در پاسخ به این پرسش كه شنیده شده قیمت پائین خرید تضمینی چغندرقند از طرف كارخانه قند شیروان باعث شده تا كشاورزان چغندرقند تولیدی خودرا برای مصرف دام به فروش برسانند؟ اظهار داشت: این سوژه صحت نداشته و عملكرد كارخانه قند شیروان در خرید این محصول طی امسال مطلوب بوده است.
به گفته وی، تابحال كشاورزان حدود 43 هزار تن چغندرقند تحویل این كارخانه داده اند.
مدیر زارعت سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی با اشاره به این كه كارخانه معمولاً با پیمانكار(كشاورز) قرارداد منعقد می كند كه در ازای دریافت نهاده و مساعده از این محل محصول تحویل آن دهد، اضافه كرد: بدین سبب بر طبق این قرار داد باید كشاورز 35 تن در هكتار چغندر قند تحویل كارخانه قند دهد كه اگر بیشتر از این رقم شد مورد تشویق و اگر كمتر از رقم مذكور شد مورد جریمه قرار خواهد گرفت.
كاظمیان اشاره كرد: از طرف دیگر نحوه پرداخت وجوه چغندركاران امسال نسبت به سال های گذشته بسیار بهتر شده است و مطالبات چغندركاران طی 45 روز به آن پرداخت میگردد و از طرف دیگر اگر كشاورز در دریافت مطالبه خود تعجیل داشته باشد می تواند حواله شكر دریافت كند كه در این زمینه باز پنج تا 10 درصد سود خواهد برد.
این مقام مسئول افزود: علاوه بر آن كشاورز در ازای هر تن چغندرقند به كارخانه 20 كیلوگرم كنسانتره و دو كیلوگرم شكر یا قند دریافت می كند.
وی در ادامه اشاره كرد: اگر كشاورز تمایل دارد تا در جیره دام خود از چغندر استفاده نماید امسال طرح كشت چغندر علوفه ای اجرا میگردد كه از این طریق می تواند نیاز خودرا برطرف كند.
مدیر زارعت سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی با اشاره به این كه میزان عیار چغندرعلوفه ای 13 است، تصریح كرد: دام می تواند از این چغندر استفاده نماید و مشكلی باز پیش نمی آید.


1397/09/12
21:56:38
5.0 / 5
4716
تگهای خبر: فروش , قیمت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal