یك كارشناس اقتصادی:

ثبات مالی بدون رشد اقتصادی فایده ای ندارد

ثبات مالی بدون رشد اقتصادی فایده ای ندارد

به گزارش لیدی شال یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: هدایت اعتبار به معنای خلق پول جدید و افزایش پایه پولی نیست، بلكه اتخاذ رویه برای هدایت پول بانكی (نه پول بانك مركزی) است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، مجید شاكری، كارشناس اقتصادی در ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: هدایت اعتبار به معنای خلق پول جدید و افزایش پایه پولی نیست، بلكه اتخاذ رویه برای هدایت پول بانكی (نه پول بانك مركزی) است؛ به نحوی كه پروژه های كلان از قبیل پروژه های شهری در جهت تحقق رشد و توسعه اقتصادی تأمین مالی شود.
وی با اشاره به یك نمونه تاریخی از هدایت اعتبار كه پیش از انقلاب و در دهه ۴۰ با مشاركت بانك مركزی صورت گرفته است، اظهار داشت: در بحث هدایت اعتبار تلاش ها بر این بوده است كه رفتار سودمحور بانك ها كنترل شود و هدایت پول با اهداف رشد و تولید باشد و البته در این حوزه هم نباید به صورت دستوری عمل نمود بلكه باید سازوكارهای لازم برای هدایت اعتبار را تعریف كرد.
این كارشناس اقتصادی در ادامه نمونه هایی از هدایت اعتبار به سمت توسعه پروژه های شهری در كشور چین را بعنوان نمونه ذكر كرد و در انتها مقاله خود، پیشنهاد كرد كه یك نهاد دولتی جهت پیشبرد اهداف توسعه انتخاب گردد و با استفاده از ابزارهای هدایت اعتبار، منابع نظام بانكی را برای پیشبرد پروژه های كلان نقشه توسعه كشور به كار بگیرد. هدایت اعتبار الصاق شده به بانك مركزی است؛ پول به مثابه یك نهاده مشكلات را نمی تواند حل كند، اما به مثابه یك نهاد و روان كننده و مدیریت كننده اقتصاد مشكلات را حل می كند و ثبات بوجود می آورد.
ثبات مالی بدون رشد اقتصادی فایده ای ندارد
وی افزود: در ارتباط با ثبات هم باید جنسی از استراتژی توسعه انتخاب گردد كه به علت رشد اقتصاد، ثبات مالی حفظ شود؛ نه اینكه ثبات مالی بدون برنامه توسعه در دستوركار قرار بگیرد. به عبارتی سیستم بانكی را باید با نشان دادن سود انتظاری، مختار به انتخاب هدایت اعتبار به سمت طرح مذكور كرد. از طرفی هم بانك ها را نباید در مقابل هدایت اعتبار به هر بخشی كه دلش خواست آزاد گذاشت؛ بلكه بین انتخاب پروژه های تولیدی باید بانك ها را مختار گذاشت چونكه بانك ها وظیفه دارند در خدمت رشد و تولید باشند.
شاكری در انتها نشست اظهار داشت: بانك مركزی نقطه كلیدی هدایت پول به سمت تولید است و نقش اساسی در هدایت اعتبار دارد و می تواند پروژه های تولیدی را تعیین كند و بانك ها را با استفاده از ابزارهایی كه دارد تشویق به هدایت اعتبار به سمت این پروژه ها كند.

1398/12/02
13:41:04
5.0 / 5
4281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal