سازمان جهانی تجارت

افت تجارت كالا وخیم تر می شود

افت تجارت كالا وخیم تر می شود

به گزارش لیدی شال سازمان جهانی تجارت (WTO) پیش بینی نمود كه تجارت جهانی كالاها در ماه های آینده به علت اختلالات ناشی از شیوع ویروس كرونا در فعالیت بازرگانی بین المللی، ضعیف خواهد ماند.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، شاخص بارومتر تجارت كالای WTO در دسامبر به ۹۵.۵ واحد در مقایسه با ۹۶.۶ واحد در نوامبر رسید. رقم ۱۰۰ واحد به منزله رشد در سه ماه آینده منطبق با روندهای رشد میان مدت است در حالیكه رقم بالاتر از ۱۰۰ رشد بالاتر و رقم پایین ۱۰۰ رشد كمتر را نشان داده است.

سازمان جهانی تجارت در این گزارش اعلام نمود تهدیدات سلامت و سایر تحولات جهانی در چند ماه نخست سال امكان دارد شروع آهسته رشد تجارت را تضعیف كند.

حجم تجارت كالا در جهان طی سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۰.۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ افت كرد.

جدیدترین آمار بارومتر تجارت كالای WTO هیچ نشانی از بهبود پایدار تجارت ندارد بلكه در واقع نشان داده است كه تجارت جهانی بر اساس سالانه امكان دارد در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ كاهش پیدا كند با این وجود این مورد تا اواسط سال كه آمار قابل دسترس خواهند بود، مشخص نمی گردد.

افت تجارت در ماه های گذشته به علت كاهش حمل كانتینری و كالاهای كشاورزی بوده است و بررسی آمار سفارشهای صادرات، حمل هوایی بار و قطعات الكترونیكی باآنكه پایین تر از حد مبنا بوده اند اما به نظر می آید تثبیت شده و در ماه های آینده رشد می كنند. با این وجود تمامی زیرشاخصهای بارومتر تجارت كالا تحت تأثیر نتایج اقتصادی بیماری كووید ۱۹ و نتیجه بخشی تلاشها برای درمان و مهار این بیماری قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آمریكا و چین ماه میلادی گذشته توافقی را برای آخر دادن به مناقشات تجاری دوجانبه امضا كردند. در این بین انگلیس و اتحادیه اروپا تلاش می كنند بعد از جدایی رسمی لندن از این بلوك، یك توافق تجاری منعقد كنند.
1398/11/29
14:47:47
5.0 / 5
4299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal