رئیس سازمان بورس خبر داد؛

معامله 4 هزار میلیارد تومانی روزانه در بازار سرمایه

معامله 4 هزار میلیارد تومانی روزانه در بازار سرمایه

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از معامله روزانه 4 تا 5 هزار میلیارد تومان در بورس آگاهی داد و اظهار داشت: سهام شركت های بزرگ دولتی به صورت واحدهای صندوق قابل معامله بورسی ارائه می شود.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز سه شنبه ۱۵ بهمن در حاشیه جلسه خبری وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران اعلام نمود: عرضه های اولیه در بورس و فرابورس ادامه پیدا می كند. همین طور ابزارهای مالی مانند فروش تعهدی و سایر ابزارها مانند صكوك اجاره، صكوك منفعت و نیز ابزار اجاره سهام راه اندازی شده و بنا بر این هم ابزارهای مالی كلاسیك و هم ابزارهای مالی منطبق با عقود اسلامی اجرا شده است.
وی اظهار داشت: همین طور ابزار اختیار خرید و اختیار فروش در بازار سرمایه راه اندازی شده، بدین سبب از نظر استفاده از ابزارهای مالی جدید و همین طور از نظر نهادهای مالی در بازار سرمایه نیز كامل هستیم. الان طراحی بازار سرمایه كامل شده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: هدف ما در سال آینده پایدار كردن نقدینگی است كه در بورس جذب می شود و همین طور فرهنگ سهامداری و فرهنگسازی برای مردم است كه برای حضور در بازار سرمایه ممكنست سود قیمت سهام كم شود، اما سود مجمع شركت ها برای سهامداران نیز باید مدنظر قرار گیرند، پس سرمایه گذاران باید افقی برای حضور در بازار سرمایه ترسیم كنند و پول هایی كه نیاز فوری ندارند، را وارد بازار سرمایه كنند.
محمدی این را هم اظهار داشت: برای تشویق به حضور بازار سرمایه باید مشوق های مالیاتی و كاهش كارمزد نقل و انتقال سهام در دستور قرار گیرد و البته در یك نوبت كارمزد نقل و انتقال سهام انجام شد و ما حالا روی ماندگاری سرمایه گذاری در بورس فكر می نماییم تا سرمایه گذاران مدت زیادی در بورس بمانند.
وی همین طور در مورد نحوه واگذاری سهام دولت در شركت های بزرگ اظهار داشت: پیشنهاد در لایحه بودجه این است كه دولت سهام خود در شركت های بزرگ را به روش صندوق های قابل معامله بورسی موسوم به (ETF) واگذار كند و تا سقف معینی برای مردمی كه واحدهای این صندوق ها را خریداری می كنند تا ۳۰ درصد تخفیف در نظر بگیرد كه این تخفیف نوسان های شاخص بورس كه اتفاق می افتد، پوشش دهد و چون واحدهای صندوق قابل معامله بورسی دارای تخفیف است، بدین سبب سودآوری آن حفظ می شود و با این كار می خواهیم اقتصاد را مردمی كرده و بازار سرمایه از عمق بیشتری برخوردار شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همین طور اظهار داشت: به شركت های بورسی گفته ایم كه سهام شناور آزاد آنها بیشتر شود و آنها تعهد دادند كه سهام شناور و آزاد افزوده می شود، هم اكنون عرضه های اولیه سهام شركت ها كه در بورس انجام می شود به خاطر تقاضای زیاد مردم به هر نفر ۴۰ هزار تومان سهام می رسد و ما اهتمام می نماییم مردم خاطره خوبی از عرضه های اولیه داشته باشند.
محمدی اشاره كرد: حضور در بورس همواره مساوی با افزایش قیمت نیست. در یك جایی رشد كم و در یك جایی رشد زیاد می شود، خرید عرضه های اولیه معمولاً از سود بانكی هم بیشتر است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه كه امسال چقدر نقدینگی جدید بوسیله بورس جذب شد، اظهار داشت: بحث نقدینگی سیال است و عدد دقیقی نمی توانیم بگوییم. یك روز حجم بازار كم و یك روز زیاد می شود. مثلاً در ابتدای سال متوسط هر روز ۵ تا ۶ هزار میلیارد معامله می شود. در اواسط سال میانگین ۳ تا ۴ هزار میانگین حجم معاملات است و در مجموع روزانه بین ۴ تا ۵ هزار میلیارد معامله در بورس انجام می گیرد. البته در بورس انرژی و بورس كالا هم نقدینگی جابجا می شود و در مجموع بازار روند خوبی دارد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینكه هم اكنون ۶۲۰ شركت بورسی در كشور وجود دارد، در مورد اینكه آینده بازار سرمایه را چگونه می بینید اظهار داشت: نهاد ناظر نمی تواند روند بازار را پیش بینی كند، اما بازدهی سرمایه در بازار بورس بیشتر از بازارهای رقیب بوده است.


منبع:

1398/11/16
23:08:52
5.0 / 5
4583
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , دولتی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal