استاندارد لوازم خانگی در سطح بازار كنترل می شود

استاندارد لوازم خانگی در سطح بازار كنترل می شود

به گزارش لیدی شال معاون ارزیابی و كیفیت استاندارد سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینكه نامه های گوناگونی از جانب انجمن های تخصصی لوازم خانگی به سازمان ملی استاندارد رسیده كه نشان داده است برخی كالاهایی كه از مرزهای غیرمجاز به كشور وارد شدند، با استاندارد این كالا انطباق ندارد، از همكاری انجمن صنایع لوازم خانگی و سازمان ملی استاندارد برای نظارت بر خصوصیت های كیفی این كالاها در بازار اطلاع داد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، مسلم بیات در جلسه امضای تفاهمنامه بین انجمن لوازم خانگی و سازمان ملی استاندارد ایران، با اشاره به اینكه ارزیابی انطباق با استاندارد كالاها باید طی دو مرحله تولید و بازار صورت می گیرد، اظهار داشت: ابتدا به صورت رندم تجهیزات در كارخانه ها آزمون می شود، اما برای اطمینان از استمرار خصوصیت های كیفی، مرحله دوم نظارت در بازار انجام می شود.
وی ادامه داد: با عنایت به گستردگی بازار، رصد تمام بازار از جانب سازمان ملی استاندارد امكان پذیر نیست؛ ازاین رو انجمن های تخصصی كه واحدهای دارای پروانه استاندارد را هم می شناسند، می توانند در رصد خصوصیت های كیفی در بازار به سازمان ملی استاندارد كمك كنند.

كالاهای وارداتی از مرزهای غیرمجاز استاندارد نیستند
به قول معاون ارزیابی و كیفیت سازمان ملی استاندارد، تابحال نامه های گوناگونی از جانب انجمن های تخصصی لوازم خانگی به سازمان ملی استاندارد رسیده كه نشان داده است برخی كالاهایی كه از مرزهای غیرمجاز به كشور وارد شدند، با استاندارد این كالا انطباق ندارد و سلامت و ایمنی جامعه را به خطر می اندازد.
بیات بخش اول این تفاهم نامه را تبادل اطلاعات بین این دو نهاد، كنترل بازار و حفظ و ارتقاء ایمنی عنوان نمود و اظهار داشت: در بخش دوم این تفاهم نامه به برگزاری دوره های آموزشی در زمینه آزمون كنترل كیفی پرداخته شده است.
وی ادامه داد: امكان دارد در مواردی علیرغم تلاش یك واحد صنعتی استانداردی برای آن اجرایی نباشد كه در این حوزه مقرر شده دوره های تخصصی برای واحدهای تولید لوازم خانگی اجرا شود.
معاون ارزیابی و كیفیت سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینكه امكان دارد در مواردی هم نتیجه كنترل كیفی از جانب مدیر كنترل كیفی كارخانه با نتایج آزمون انجام شده از جانب سازمان ملی استاندارد مغایرت داشته باشد، خاطرنشان كرد: علت این مغایرت در موارد زیادی این است كه روش های تست به درستی از جانب مدیران كنترل كیفی به كار گرفته نشده است كه در این حوزه هم مقرر شده دوره های تخصصی برای واحدها برگزار گردد.
او در آخر تصریح كرد كه طی انتقال دانش و تجربیات، امكان بازبینی در استانداردها هم وجود دارد.1398/09/27
14:52:50
5.0 / 5
5102
تگهای خبر: استاندارد , بازار , طلا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal