قائم مقام وزیر صمت خبر داد

صادرات ۸۸ میلیون تن كالای ایرانی در ۸ ماهه سال جاری

صادرات ۸۸ میلیون تن كالای ایرانی در ۸ ماهه سال جاری

به گزارش لیدی شال ایسنا/كرمان قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار داشت: فعالان عرصه صادرات جای پای كالای ایرانی را در بازار دنیا باز كرده اند و در 8 ماهه سال جاری 88 میلیون تن كالای ایرانی صادر شده كه بیشتر از 16 درصد افزایش داشته است.


"حسین مدرس خیابانی" بامداد امروز ۲۱ آذرماه در همایش بزرگداشت روز صادرات استان كرمان اظهار نمود: تابحال به علت اینكه درآمد ما متكی به صادرات نفتی بوده، اصلا صادرات و صادركنندگان(غیرنفتی) را نمی دیدیم در حالیكه امروز با همت و تلاش صادركنندگان غیرنفتی امورات كشور دارد با این ارز می گذرد و دشمن فكر می كرد با زدن صادرات نفتی این صادرات را نیز می زند و به هدف خود می رسد.
وی با اشاره به اینكه روز صادرات امسال برای ما خیلی اهمیت دارد، اضافه كرد: فعالان عرصه صادرات جای پای كالای ایرانی را در بازار دنیا باز كرده اند و در ۸ ماهه سال جاری ۸۸ میلیون تن كالای ایرانی صادر شده كه بیشتر از ۱۶ درصد افزایش داشته است.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به اینكه بیشتر از ۲۷ میلیارد دلار كالای ایرانی امسال صادر شده كه نسبت به سال قبل نیز از نظر ارزشی افزایش دارد اظهار داشت: در خیل عظیم كالاهای صنعتی، معدنی و كشاورزی با افزایش ظرفیت روبه رو هستیم كه یا به علت محاسبه در رشد طبیعی مصرف داخل بوده اما تقاضای بازار داخلی كم شده؛ یا نگاه ما از ابتدا برای صادرات بوده و یا به علت خطای محاسبات این افرایش تولید صورت گرفته كه طبیعتا باید برای رونق تولید، مسیر صادرات حتما باز شود.
وی اظهار نمود: صادركنندگان رزمندگان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند و اگر رونق واقعی تولید را می خواهیم، راه آن باز كردن بازارهای هدف صادرات است.
مدرس خیابانی با اشاره به اینكه اگر منشاء تحریم های داخلی، تحریم های بیرونی است، باید با آن مقابله نماییم، اظهار داشت: گاهی مشكلات به علت كج سلیقگی ها و كج فهمی هایی است كه مسئولان دولتی با بخشنامه سنگ پیش پای صادرات می اندازند كه این تحریم داخلی است و باید رفع گردد.
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: برنامه های صادراتی را در سه حوزه پیش می بریم كه تاكید داریم توسط اتاق بازرگانی و بخش خصوصی صورت گیرد.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار نمود: امروز هدف ما برای صادرات ۱۵ كشور است كه بر طبق برآوردها، این كشورها یك هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار كالا از دنیا می گیرند كه ما ۲۴ میلیارد دلار كالا به آنها می دهیم در حالیكه قدرت داریم این میزان را تا ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش بهیم.
وی با اشاره به اینكه هدفگذاری شده تا سال ۱۴۰۰ عدد صادرات به ۱۵ كشور طرف تجارت را دو برابر(۴۸ میلیارد دلار) نماییم كه دست یافتنی است و كرمان استان فوق العاده با بضاعت و پتانسیلی در حوزه صادرات است.
مدرس خیابانی با اشاره به اینكه بتازگی توافقنامه اوراسیا را داشته ایم كه تعرفه ۵۲۰ كالا برای ما صفر شده كه این كالاها شامل خرما، مس و برخی كالاهای معدنی و صنعتی است خاطرنشان كرد: حجم تجارت پنج كشور عضو توافقنامه تجاری اوراسیا با دنیا ۹۰۰ میلیارد دلار بوده این در شرایطی است كه ما ۲.۷ میلیارد دلار مبادله داریم.
قائم مقام وزیر صمت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینكه ما در حوزه كالای صادراتی تمركز داریم كه باید آنرا تنوع بدهیم، اظهار نمود: بخشی از صادرات ما واردات محور است كه افزایش نرخ ارز قدرت رقابت آنرا در بازارای خارجی گرفته است.
وی با اشاره به اینكه باید تفاهمنامه های استاندارد خوب داشته باشیم، اظهار داشت: در بحث مالیات بر ارزش افزوده در بودجه ۹۹ یك ماه پس از برگرداندن ارز دیده شده كه برای تشویق صادركنندگان نمونه تلاش می نماییم این زمان به پس از پركردن اظهارنامه صادراتی موكول گردد.
مدرس خیابانی در ادامه بیان كرد: در بازرگانی داخلی همه مسائل به صورت هفتگی در ستاد تنظیم بازار رسیدگی می شود و به علت اینكه صادرات سوژه فرابخشی است، همه باید به میدان بیایند.
وی خاطرنشان كرد: امروز اولویت اول كشور تولید و صادرات است اما جلسات شورایعالی صادرات با تاخیر برگزار می گردد و موضوعات كلان است و حتما نیاز داریم یك ساز و كار و ابزاری برای مشكلات جزئی و خرد صادركنندگان داشته باشیم و پیشنهاد این است مشابه ستاد تنظیم بازار كارگروه توسعه صادرات در سطح ملی با مسئولیت وزیر صمت تشكیل گردد و به صورت هفتگی جلسات را برگزار و مسائل استانی و ملی این حوزه حل شود.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار داشت: اگر بخواهیم مشكلات صادرات را حل نماییم و این مسئله اگر برای كشور اهمیت دارد، باید همه دستگاه ها و مناطق را درگیر كرد و از همه ظرفیت ها در توسعه صادرات استفاده نماییم.
وی ادامه داد: دولت تلاش می كند از صادركنندگان حمایت كند اما شرایط پیرامونی خیلی دشوار می باشد و اما امروز در جنگ تحریمی در هیچ حوزه ای با دشمنان برابر نیستیم.
منبع:

1398/09/22
14:04:40
5.0 / 5
5224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal