معاون وزیر اقتصاد خبر داد

پیش بینی۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای كالاهای اساسی در سال ۹۹

پیش بینی۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای كالاهای اساسی در سال ۹۹

به گزارش لیدی شال معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: جهت تامین كالاهای اساسی در سال آینده ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی در لایحه بودجه سال ۹۹ كل كشور پیشبینی شده است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، محمدعلی دهقان دهنوی در یك گفت و گوی رادیویی، تصریح كرد: برنج، جو، ذرت، روغن خوراكی، دانه های روغنی، نهاده های دامی، دارو و چند قلم دیگر همچون كالاهای اساسی مشمول ارز دولتی هستند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: دولت این كالاها را بعنوان مایحتاج ضروری مردم تشخیص داده و تصمیم گرفته قیمت اقلام مزبور را در جامعه پایین نگهدارد. جهت تامین این كالاها در سال آینده ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی پیشبینی شده است.

وی افزود: این ۱۴ میلیارد دلار یارانه ای است كه دولت با هدف كمك معیشتی برای گذر از دوران سخت تحریمی و اقتصادی در كشور به مردم پرداخت می كند.

دهقان دهنوی خاطرنشان كرد: بدون شك با رفع مشكلات، بازیابی رشد اقتصادی، كاهش فشارها و محدودیت های بین المللی و ایجاد ثبات در بازار دیگر نیازی به تخصیص ارز دولتی نخواهد بود.
خروج كره، چای و گوشت قرمز از لیست ارز دولتی به علت فقدان نظارت كافی

وی اظهار داشت: مسؤلان بخش بازرگانی وزارت صمت می گویند روی این گروه های كالایی نظارت كافی وجود دارد؛ در شبكه توزیع هم به شكل مناسبی توزیع و با همان قیمت ارز دولتی به دست مصرف كننده واقعی می رسد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: سیاست مزبور طبق گزارش های حوزه بازرگانی وزارت صمت در حال پیگیری است.

او همینطور در مورد نقدی كه برای این نوع تخصیص ها وجود دارد در خصوص وجود رانت، فقدان نظارت كافی در شبكه توزیع، عدم دسترسی كالا به دست مصرف كننده واقعی به خصوص طبقات ضعیف جامعه اظهار داشت: دولت هم به این نتیجه رسیده كه اگر گروه های كالایی وجود داشته باشد كه نتوان در راه توزیع تا رسیدن به دست مصرف نهایی نظارت كافی انجام داد این گروه ها را در لیست ارز ۴۲۰۰تومانی قرار ندهد بنابراین اقلامی كه سال قبل و ابتدای امسال در لیست ارز دولتی بودند مثل كره، چای و گوشت قرمز همه از فهرست خارج شدند.

1398/09/13
23:36:17
5.0 / 5
4986
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal