فاجعه دیگری در كشاورزی ساوه؛

این دفعه بالاجبار سرطان می كارند!

این دفعه بالاجبار سرطان می كارند!

لیدی شال: ایسنا/مركزی وقتی گزارش ˮاینجا سرطان می كارندˮ در تاریخ 10 تیرماه 1397 بر روی خروجی ایسنا قرار گرفت بازتاب گسترده ای به همراه داشت.


این گزارش حتی با واكنش مسئولان سازمان محیط زیست كشور، وزارت بهداشت، وزارت جهادكشاورزی و حتی وزارت نیرو همراه بود، تا جایی كه تنها بعد از چند ساعت از رسانه ای شدن این فاجعه در حوزه كشاورزی ساوه، ضرب الاجل از طرف فرماندار به منظور جلوگیری از تداوم فاجعه زیست محیطی در حوزه كشاورزی ساوه اعلام و اقدامات مسئولان در این رابطه شروع شد.
پیگیری ها برای خاتمه دادن به سرطان كاری از طرف مراجع ذیربط تا جایی پیش رفت كه فرماندار ساوه در نامه ای خطاب به مدیران ادارات در رابطه با این معضل زیست محیطی شامل شهرداری، جهاد كشاورزی، دانشكده علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی، اداره حفاظت محیط زیست، امور منابع آب و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خواهان پیگیری و اقدام عاجل حسب وظایف قانونی برای جلوگیری از این فاجعه زیست محیطی در حوزه كشاورزی شد.
پیش از صدور نامه از طرف فرماندار وقت ساوه، در اولین اقدام كه آن هم با دستور معاون استاندار و فرماندار ساوه صورت گرفت، در یك اقدام ضربتی و با دستور قضائی تمامی موتور آب هایی كه مبادرت به انتقال فاضلاب از كانال مجاور اراضی كشاورزی می كردند جمع آوری شدند و بدین ترتیب با اتخاذ تدابیر مناسب برای تامین آب سالم مورد نیاز كشاورزانی كه قبل تر، بوسیله آبیاری با فاضلاب مبادرت به زراعت می كردند، فاجعه سرطان كاری در این شهرستان كه قطب تولید محصولات باغی و زراعی است به پایان رسید.
پس از گذشت حدود دو ماه از آغاز كشت پائیزه، محدودیت های منابع آبی در ساوه منجر به تكرار فاجعه كشت محصولات كشاورزی با فاضلاب یا همان از سرگیری سرطان كاری در این شهرستان شد؛ تا جایی كه بعد از انتشار گزارش ایسنا با عنوان "تكرار یك فاجعه/سرطان كاری در ساوه از سرگرفته شد" كه در چهارم دیماه 97 بر روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفت، كارشناسان حوزه كشاورزی و سلامت نسبت به تكرار این فاجعه آگهی دادند و با ابراز نگرانی از كشت محصولات كشاورزی آبیاری شده با فاضلاب در ساوه، اعلام نمودند كه فاضلاب شهری حاوی فلزات سنگین و آلودگی های شیمیایی بوده و بسیار خطرناكست. آبیاری محصولات كشاورزی با این آب به سبب اینكه سبب ماندگاری سموم در كشت می شود، زمینه ساز بروز خیلی از بیماری ها و انواع سرطان هاست.
با رسانه ای شدن تكرار فاجعه كشاورزی در ساوه باردیگر برخورد قانونی از طرف مراجع ذیربط انجام و متخلفین تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و موتورهای آب منتقل كننده فاضلاب به اراضی كشاورزی جمع آوری شد.
سال ۱۳۹۷ به اتمام رسید و به فضل الهی شدت بارش های بهاره در ایام نخست سال ۱۳۹۸ به حدی بود كه كشاورزان در منطقه موسوم به "باغ زرباف" از منابع آبی كافی برخوردار شوند و دیگر نیازی به كشت با فاضلاب نداشتند. بازدیدهای میدانی خبرنگار ایسنا از این منطقه در فصول مختلف سال به ویژه آغاز كشت بهاره و پائیزه نیز حاكی از آن بود كه كشاورزان بوسیله آبیاری با آب چاه مبادرت به كشت محصولات زراعی می كنند و خبری از كشت با فاضلاب نبود.

باز هم فاجعه زیست محیطی
اما آنچه موجب نگارش این گزارش شد، رهاسازی فاضلاب شهری در جنوب شهر ساوه و در منطقه ای موسوم به "رودابان" است، جایی كه روان آب ها و فاضلاب شهر ساوه كه از شروع جاده روستای الوسجرد از محدوده شهری خارج و مستقیما وارد اراضی كشاورزی می شوند و فاجعه دیگری در حوزه كشاورزی را به بار می آورند.
كشاورزان می گویند این دفعه با ورود فاضلاب به اراضی كشاورزی به همراه زباله هایی كه اغلب پلاستیكی هستند، ناخواسته مبادرت به كشت سرطان نماییم.
كشاورزان این منطقه دل پری از مسئولان داشتند تا جایی كه گفتند همین مسئولانی كه در منطقه باغ زرباف با جلوگیری از استفاده از فاضلاب برای آبیاری محصولات مانع از كشت محصولات كشاورزی نظیر گندم، جو، یونجه، بامیه و سبزیجات شدند، الان با بی توجهی به مشكل رها شدن فاضلاب شهری در منطقه رودابان، به صورتی خودشان عامل سرطان كاری هستند.


آنها می گویند در مراجعه به هر یك از ادارات ذیربط تنها پاسخی كه دریافت می كنند این است كه این مساله به ما ارتباطی ندارد و فلان اداره مسئول رسیدگی و پیگیری است.
"امیر زواری" یكی از كشاورزان منطقه "رودابان" در جریان بازدید میدانی خبرنگار ایسنا از این مشكل زیست محیطی اظهار داشت: هم اكنون ۲۳ هكتار از اراضی كشاورزی خودرا كه در مجاورت جوی آب فاضلاب شهر ساوه قرار دارد، زیر كشت محصولاتی نظیر گندم، جو، ذرت و یونجه قرار داده ام.

لودرها راه فاضلاب را باز می كنند!
وی بیان كرد: فاضلابی كه از سمت جنوب و جنوب غربی ساوه به صورت روان آب از محله های بلوار طالقانی و خیابان كارگر وارد اراضی جنوبی شهر ساوه در منطقه رودابان می شود، چندین سال است كه تهدیدی جدی برای سلامت مردم و كشاورزی مزارع جنوبی شهر محسوب می شود. جالب اینكه مسئولان بجای مدیریت فاضلاب و انتقال آن به تصفیه خانه فاضلاب یا بهره برداری به شیوه های دیگر هر از چندگاهی به سبب تجمیع زباله هایی كه همراه فاضلاب وارد مزارع كشاورزی شده و مسیر عبور آب را می بندد، با یك دستگاه لودر مبادرت به لایروبی و بازگشایی مسیر جریان عبور فاضلاب می كنند تا جریان فاضلاب همواره روان باشد!
وی با اشاره به طرح شكایت به دستگاه قضائی درباب این معضل زیست محیطی در حوزه كشاورزی ساوه اظهار داشت: با گذشت بیشتر از دو سال از شكایت كشاورزان این منطقه از ادارات حفاظت از محیط زیست، شهرداری، معاونت بهداشتی دانشكده علوم پزشكی ساوه، آب و فاضلاب، امور منابع آب و سازمان مدیریت پسماند در دستگاه قضائی ساوه، اما متاسفانه تابحال هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.
وی اشاره كرد: با وجود اینكه كارشناسان دادگستری در جریان بازدید خود گزارشی در خصوص آلایندگی این آب تنظیم كرده و نفوذ آن به مزارع و آب های زیرزمینی را تهدید جدی برای سلامت مردم شهرستان دانستند و این گزارش ضمیمه پرونده قضائی شده است، اما تابحال هیچ اقدامی برای اتمام این وضعیت اسفناك صورت نگرفته است.


زواری اضافه كرد: هم اكنون حجم آب به سبب بارندگی هایی كه بتازگی صورت گرفته، افزایش پیدا كرده است، اما در فصل تابستان از شدت آن كاسته شده و منطقه تبدیل به یك محدوده باتلاقی با كوهی از ظروف پلاستیكی و یك بار مصرف و نیز نایلون می شود كه با وزش نسیمی در محیط پراكنده می شوند. با خشك شدن این منطقه نیز ریزگردهایی تشكیل می شود كه انتشار آنها تهدیدی برای سلامت شهروندان به حساب می آید.

تهدید فاضلاب برای چاه های كشاورزی
حبیب الله محلوجی یكی دیگر از مالكین اراضی كشاورزی رودابان ساوه اظهار داشت: جوی فاضلاب به وجود آمده در مجاورت اراضی كشاورزی این منطقه به طول حدودا یك كیلومتر تهدیدی جدی برای افزون بر ۳۰۰ هكتار زمین كشاورزی است، چونكه نفوذ فاضلاب و شیرابه های آن به سطح زمین و جاری شدن ناخواسته بر روی سطح اراضی كشاورزی منجر به آبیاری كشت های صورت گرفته با فاضلاب شده و تبعات منفی و خطرناكی را برای سلامت مردم به همراه دارد.
وی با اشاره به وجود افزون بر ۵ موتور آب كشاورزی در این منطقه اظهار داشت: حجم فاضلاب جاری شده در این منطقه به حدی است كه بگفته كارشناسان كشاورزی و محیط زیست نفوذ آن به سفره های زیرزمینی حتمی بوده و منجر به آلوده شدن آب چاه های كشاورزی می شود به شكلی كه حتی امیدی به كشت سالم بوسیله آبیاری با آب چاه كشاورزی نبوده و به عبارتی می توان نگران بود كه تمامی محصولات كشت شده این منطقه آلوده باشند.


محلوجی در ادامه اظهار داشت: رهاسازی فاضلاب در این منطقه حتی برای عده ای سودجو وسوسه انگیز شده به شكلی كه مبادرت به كشت محصولاتی نظیر گندم، جو و بامیه با استفاده از فاضلاب می كنند و محصول تولیدی را روانه بازار مصرف می كنند.
وی بیان كرد: از آنجاكه افزون بر پنج سال است رهاسازی فاضلاب در این منطقه به یك معضل زیست محیطی جدی تبدیل گشته، بارها بوسیله نامه نگاری و ارسال گزارش از مراجع ذیربط خواسته شده است تا برای برون رفت از این مشكل چاره اندیشی كنند.

تجاوز فاضلاب به ملك شخصی
محلوجی كه مالك بخش اعظمی از اراضی این منطقه به مساحت ۲۰۰ هكتار است، افزود: قانون گریزی از طرف مسئولان شهرستان تا جایی پیش رفته كه مبادرت به رهاسازی فاضلاب در زمینی كرده اند كه اینجانب مالك شخصی آن هستم. سوال بنده این است كه چرا فاضلاب جنوب شهر ساوه باید در زمین كشاورزی بنده رها شود، آیا این اقدام بر مغایر با قانون و نقض حقوق شهروندی نیست. چه كسی باید پاسخ دهد و باید به كدام مرجع قانونی اعلام شكایت و دادخواهی كنم.


وی افزود: این منطقه همچنین، به مكانی برای دپوی ضایعات ساختمانی از طرف عده ای سودجو تبدیل گشته است به شكلی كه در هنگام كاهش فاضلاب جاری شده در فصل تابستان و خشك شدن لجن، ریزگردهایی كه در اثر باتلاقی شدن و خشك شدن لجن در این منطقه به سبب قرار گرفتن در راه وزش باد در محیط منتشر می شود با ذرات خاك متصاعد شده از ضایعات ساختمانی تركیب شده و قسمتی از آن روانه شهر شده و بخشی دیگر نیز بر روی محصولات كشت شده در اراضی كشاورزی می نشیند كه این ذرات و ریزگردها نیز تهدید كننده سلامت انسان است. به جرئت می توان اظهار داشت كه این معضل زیست محیطی یك عامل آلاینده برای جامعه شهری ساوه نیز به حساب می آید.
محلوجی در ادامه اظهار داشت: علاوه بر تهدید نقاط بالادستی اراضی كشاورزی این منطقه بر اثر جاری شدن فاضلاب و روان آب شهری، نقاط پائین دستی اراضی كشاورزی نیز بوسیله رهاسازی فاضلاب منازل مسكونی منطقه فانون آباد موسوم به شهرك ولیعصر(عج) ساوه دستخوش آلودگی است.
وی اظهار داشت: روان آب و فاضلابی كه از منازل مسكونی این شهرك به سمت اراضی كشاورزی هدایت شده بطور مستقیم به اراضی نفوذ پیدا كرده و سلامت محصولات تولیدی را تهدید می كند. بی توجهی مسئولان نسبت به فراهم ساختن زیرساخت های شهری نظیر جدول كشی و هدایت فاضلاب و روان آب در راه درست سبب بروز این معضل زیست محیطی شده است و متاسفانه هیچ اقدامی هم صورت نمی گیرد.
وی بیان كرد: بر اثر تجمیع زباله و نایلون ناشی از روان شدن فاضلاب در این منطقه، شاهد پخش شدن نایلون و ظروف یك بار مصرف در محیط و بوجود آمده چهره ای زشت و البته خطر جدی برای سلامت مردم منطقه هستیم.


از مجموع صحبت های این دو كشاورز چنین استنباط می شود كه سوء مدیریت علت اصلی بوجود آمدن این فاجعه زیست محیطی در حوزه كشاورزی است و این سوال مطرح می شود كه چرا با وجود پیگیری پنج ساله بهره برداران كشاورزی برای جلوگیری از وضعیت بوجود آمده هنوز اقدام عملی برای برطرف نمودن آن صورت نگرفته است.
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری ساوه در جریان بازدید از منطقه "باغ زرباف" گفته بود كه اساسا در بهره برداری از فاضلاب برای انجام امور كشاورزی هر یك از مسئولان دستگاه ها وظایف خاصی دارند و همانطور كه در گزارش ایسنا نیز به خوبی اشاره شده بود دستگاه هایی نظیر جهادكشاورزی، امور منابع آب، محیط زیست، شهرداری، آب و فاضلاب و بهداشت مسئولیت خاصی در این رابطه دارند و باید به وظایف قانونی خود عمل كنند.
متاسفانه هیچ یك از مسئولان مربوطه به وظایف قانونی خود در این خصوص عمل نكرده اند و نتیجه آن به بار آمدن یك فاجعه زیست محیطی در حوزه كشاورزی ساوه است. موضوعی كه در گفت و گو با متولی محیط زیست ساوه بدان اشاره شده است.

مسئول ناشناس است!
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست ساوه با اشاره به تشكیل كارگروه پسماند شهرستان برای برطرف شدن مشكل زیست محیطی در این منطقه به ایسنا اظهار داشت: بتازگی گزارشی در خصوص رهاسازی فاضلاب در این منطقه به اداره محیط زیست ساوه ارسال نشده است، گرچه در سال قبل این مساله مطرح و پیگیری هایی نیز انجام شد.
هادی رستم خانی اضافه كرد: اساسا بزودی از این منطقه بازدید خواهیم كرد و چنانچه وضعیت رهاسازی فاضلاب به شكلی باشد كه تهدیدی برای طبیعت و سلامت انسان صورت گرفته باشد بوسیله مكاتبه با ادارات متولی پیگیری خواهیم كرد.
وی بیان كرد: یكی از اشكالات موجود درباب این معضل زیست محیطی مشخص نبودن دستگاه مسئول در مدیریت آن است، به شكلی كه شهرداری اعلام می كند كه اگر این آب به صورت روان آب جاری شده بود، مسئولیت مدیریت و هدایت آن بر عهده شهرداری است و چنانچه این آب ناشی از فاضلاب جاری شده از منازل و سایر كاربری ها باشد مسئولیت مدیریت آن بر عهده شركت آب و فاضلاب شهری است. نامشخص بودن اینكه این آب روان آب است یا فاضلاب، مشخص شدن دستگاه مسئول رسیدگی و پیگیری این مشكل را دشوار كرده است.
رستم خانی، متولی اصلی پیگیری مخاطرات زیست محیطی را مجموعه محیط زیست شهرستان دانست و اضافه كرد: محیط زیست وظیفه بازدید و ارسال گزارش به مراجع ذیربط برای پیش گیری از مخاطرات زیست محیطی را بر عهده دارد و در این خصوص نیز در نخستین فرصت ممكن به وظیفه قانونی خود عمل خواهیم كرد.
قطعا صرف گزارش دادن ها یا بازدید كردن ها این مشكل زیست محیطی را كه از آن می توان بعنوان یك فاجعه نام برد برطرف نخواهد كرد و مانع ورود فاضلاب به اراضی كشاورزی نمی گردد. بدین سبب باید اقدامات عملی را به ویژه وقتی پای سلامت مردم در بین است به فوریت انجام داد تا تولید چنین محصولاتی با آلایندگی توام نباشد.
آلودگی های زیست محیطی موثر بر كیفیت محصولات كشاورزی همواره دغدغه متولیان سلامت در تمامی جوامع است و در این میان رهاسازی فاضلاب در زمین های كشاورزی شاید از نگاه مردم و دغدغه مندان حوزه سلامت گناهی نابخشودنی محسوب شود، گناهی كه چندی است در مزارع جنوب و جنوب شرق ساوه بوقوع می پیوندد.


فاضلابی كه در این منطقه رهاسازی شده و وسوسه روان شدن آن، بعضی از سودجویان این منطقه را ترغیب به كشت یونجه، گندم و جو می كند، حاصل تجمیع روان آب های شهری است كه بعد از تجمیع بوسیله جوی هایی وارد اراضی این منطقه می شوند كه درصد آلودگی آن بسیار بالاست.
آنچه هم اكنون در حال اتفاق افتادن است، جریان فاضلابی است كه همچنان در بین محصولات كشاورزی جنوب و جنوب شرقی ساوه روان است و مسئولان همواره در تلاش هستند توپ را به زمین دیگری بیندازند. هر كدام از آنها با توجیهاتی كه دارند خودرا مسئول رسیدگی به این فاجعه زیست محیطی نمی دانند.
مجددا تاكید می شود، نتیجه آبیاری محصولات كشاورزی با پساب های صنعتی و فاضلاب، آلوده شدن محصول به فلزات سنگینی نظیر سرب، نیترات، كادمیوم و... است و بخش زیادی از مصرف كنندگان اینگونه محصولات را در معرض مبتلاشدن به سرطان، نازایی، بیماری های ریوی و میكروبی قرار می دهد.
منبع:

1398/08/21
14:15:53
5.0 / 5
4838
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal