مركز آمار ایران اعلام كرد:

سهم ۱۹ درصدی بانوان از شاغلان كارگاه های بازرگانی و خدمات

سهم ۱۹ درصدی بانوان از شاغلان كارگاه های بازرگانی و خدمات

لیدی شال: برمبنای اعلام مركز آمار ایران، در سال 1396، حدود 81 درصد از كاركنان بخش بازرگانی و خدمات را كاركنان مرد تشكیل داده اند.


به گزارش لیدی شال به نقل از مركز آمار ایران، در سال ۱۳۹۶، حدود ۸۱ درصد از كاركنان بخش بازرگانی و خدمات را كاركنان مرد و ۱۹ درصد را كاركنان زن تشكیل داده اند. بر طبق این آمار، كارگاه های با فعالیت های مربوط به سلامت انسان، دارای ۶۰ درصد كاركنان زن، بیشترین سهم در میان فعالیت های بخش بازرگانی و خدمات بوده است و كارگاه های دارای فعالیت تعمیر وسایل نقلیه موتوری با ۱ درصد، كمترین سهم را در سهم زنان شاغل داراست.
طرح جامع آمارگیری از كارگاه های بازرگانی و خدمات در سال ۱۳۹۷ به اجرا درآمده است كه شامل ۳۱ كد طبقه بندی فعالیت های اقتصادی ایران (۴ ISIC Rev) است و قسمت اعظم كارگاه های بخش بازرگانی و خدمات كشور را شامل می شود.
در این میان، نتایج طرح در سال ۱۳۹۶ نشان میدهد كه ۳۳ درصد از كاركنان كارگاه های بازرگانی و خدمات را كاركنان با تحصیلات بالاتر از دیپلم، ۳۴ درصد كاركنان دیپلم و ۳۳ درصد نیز دارای مدرك تحصیلی زیر دیپلم می سازند.
حدود ۴۲ درصد از ارزش افزوده كارگاه های بازرگانی و خدمات مورد بررسی، مربوط به فعالیت خرده فروشی (بجز وسایل نقلیه موتوری و موتورسیكلت) است.
بهره وری كاركنان این كارگاه ها در سال ۱۳۹۶ به ازای هر یك از كاركنان معادل ۲۸۲ میلیون ریال و بهره وری كاركنان به ازای هر ساعت بیشتر از ۱۱۸ هزار ریال بوده است.
بر اساس نتایج بطور متوسط هر یك از كاركنان ۴۹ ساعت در هفته به فعالیت مشغول بوده است.
نتایج طرح نشان میدهد كه ضریب نفوذ كامپیوتر در این كارگاه ها ۲۶ درصد است كه كارگاه های با فعالیت های جنبی خدمات مالی و فعالیت های بیمه و فعالیت های صرافی و كارگزاری با ضریب نفوذ ۱۰۰ درصد دارای بالاترین نسبت از این حیث در كارگاه های مورد بررسی است.
۲۰ درصد از كاركنان كارگاه های مورد بررسی نیز از اینترنت برای فعالیت های خود در داخل یا خارج از كارگاه بهره برده اند.
۱۱ درصد از مدیران كارگاه های مورد بررسی را زنان تشكیل داده اند كه فعالیت های آموزش با ۵۰ درصد بیشترین سهم را از این حیث داراست.
۸۳ درصد از كارگاه های بازرگانی و خدمات از ابزارهای الكترونیكی برای پرداخت و دریافت خود بهره برده اند كه فعالیت های جنبی خدمات مالی و فعالیت های بیمه با ۹۸ درصد بالاترین میزان استفاده را در این زمینه دارا بوده اند.
همچنین ۹۸ درصد از كارگاه ها از دستگاه كارتخوان برای پرداخت و دریافت بهره برده اند.


منبع:

1398/08/12
14:45:01
5.0 / 5
4950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal