گزارش لیدی شال به نقل از مهر؛

تغییرات یكساله بازار كار، یك میلیون و ۳۱۳هزار فارغ التحصیلان بیكار

تغییرات یكساله بازار كار، یك میلیون و ۳۱۳هزار فارغ التحصیلان بیكار

لیدی شال: جمعیت شاغل فارغ التحصیل طی یكسال گذشته، با رشد ۹۶ هزار نفری به بیشتر از یك میلیون و۳۱۳ هزار و ۳۹۰ نفر افزایش پیدا كرد؛ همچنین بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ساله بیش از ۵۸ هزار و ۵۰۰ نفر رشد داشته است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، تغییرات یكساله شاخص های عمده بازار كار به استناد جداول آماری مركز آمار ایران نشان می دهد، جمعیت مشاركت اقتصادی كشور بعنوان یكی از شاخص های مهم و اثرگذار در نرخ اشتغال و بیكاری، با رشد مواجه بوده است كه این افزایش، سیگنال مثبتی به بازار كار است؛ چراكه رشد «شاخص فعال اقتصادی» به معنای افزایش مجموع جمعیت شاغل و بیكار كشور بوده و تمایل افراد برای ورود به بازار كار و فعالیت اقتصادی می باشد.
بر این اساس، جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر كشور كه در طبق تعاریف آماری در سن كار قرار دارند، در تابستان امسال با افزایش حدود ۷۶۰ هزار نفری نسبت به تابستان سال گذشته، به ۶۶ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۶۰۰ نفر رسیده است.
البته هر چند این میزان، از جمعیت كشور در سن كار قرار دارند، اما لزوما همه این افراد «نه شاغل هستند و تمایلی برای ورود به بازار كار دارند»؛ این گروه از افراد در جمعیت «غیرفعال اقتصادی» قرار می گیرند كه به دلایل مختلف همچون داشتن درآمدهای غیركاری (دریافت سود بانكی، درآمد از محل اجاره واحد مسكونی یا مواردی از این دست) تمایلی برای ورود به بازار كار ندارند.
بنابراین، آنچه كه مبنای محاسبه شاخص های اشتغال و بیكاری در یك گروه هدف است، بررسی سهم هر یك از گروه شاغلان یا بیكاران نسبت به «جمعیت ۲۷ میلیون و ۲۸۲ هزار نفر فعال اقتصادی» است. بر این اساس، شاخص مشاركت اقتصادی حاكی از رشد ۳۹۵ هزار و ۴۰۰ نفری طی یكساله گذشته از تابستان ۹۶ تا تابستان ۹۷ دارد؛ بدین سان كه نرخ این شاخص از ۴۰.۷ درصد در تابستان سال قبل به ۴۰.۹ درصد در تابستان ۹۷ رسیده است.

سرعت رشد بیكاری بیشتر از رشد اشتغال
گزارش ها حكایت از آن دارد كه از مجموع جمعیت ۲۷ میلیون و ۲۸۲ هزار و ۵۰۰ نفری فعال اقتصادی، ۲۳ میلیون و ۹۵۵ هزار و ۶۰۰ نفر در گروه شاغلان و بالغ بر ۳ میلیون و ۳۲۶ هزار و ۸۰۰ نفر در گروه بیكاران قرار دارند؛ این آمار نشان داده است طی یكسال گذشته، هر چند جمعیت شاغل كشور رشد داشته است؛ اما رشد جمعیت بیكار با سرعت بیشتری نسبت به اشتغال حركت كرده است.
به این ترتیب، جمعیت شاغل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل ۱۵۸ هزار و ۱۲۳ نفر افزایش و جمعیت بیكار هم در این بازه یكساله ۲۳۷ هزار و ۳۰۱ نفر رشد داشته است. به همین دلیل، به رغم افزایش جمعیت اشتغال در كشور، اما نرخ بیكاری همچنان سیر صعودی دارد و ۰.۷ درصد نسبت به تابستان ۹۶ رشد داشته است.
افزایش ۹۶ هزار نفری جمعیت بیكار
در گروه جمعیت بیكاران نیز، یك میلیون و ۷۷۳ هزار و ۵۱۴ نفر در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند؛ همینطور حدود یك میلیون و ۳۱۳ هزار و ۴۰۰ نفر از جمعیت بیكار كشور از فارغ التحصیلان دانشگاهی كشور هستند كه این میزان در تابستان سال گذشته، یك میلیون و ۲۱۷ هزار و ۱۲۳ نفر بوده است؛ ازاین رو جمعیت بیكار فارغ التحصیل كشور طی یكسال گذشته حدود ۹۶ هزار و ۲۷۰ نفر رشد داشته است.
در حال حاضر، بیكاران فارغ التحصیلان كشور، ۳۹.۵ درصد از كل جمعیت بیكار كشور را تشكیل می دهند كه ۰.۱ درصد در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته، رشد را نشان داده است. همینطور جمعیت شاغل فارغ التحصیل ۲۳.۸ درصد از كل جمعیت شاغل را به خود اختصاص می دهد كه این سهم در تابستان سال قبل ۲۱.۱ درصد بوده است. ازاین رو سرعت رشد اشتغال فارغ التحصیلان نسبت جمعیت بیكاران فارغ التحصیل بیشتر بوده است.
همینطور بررسی شاخص سهم اشتغال افراد در عمده فعالیت های اقتصادی از آن حكایت می كند كه ۴۹.۵ درصد جمعیت شاغل كشور معادل ۱۱ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۵۷۹ نفر در فعالیت های اقتصادی در رابطه با بخش خدمات مشغول به كار هستند كه این میزان، حدودا بدون تغییر مانده و فقط ۰.۱ درصد نسبت به تابستان سال قبل افزایش داشته است.
پس از بخش كشاورزی، فعالیت های در رابطه با بخش صنعت با سهم ۳۱.۶ درصدی بیشترین جمعیت شاغل كشور را به خود اختصاص می دهد. بدین سان كه ۳۱.۶ درصد از جمعیت شاغل كشور معادل ۷ میلیون و ۵۶۲ هزار نفر در فعالیت های صنعتی شاغل هستند.
در بخش كشاورزی نیز، ۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۷۰۰ نفر شاغل هستند كه ۱۸.۹ درصد از جمعیت شاغل را شامل می گردد. این میزان در تابستان سال قبل هم ۱۸.۹ درصد بوده است.

1397/08/19
20:54:36
5.0 / 5
5022
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal