پورمختار در سوال از وزیر امور خارجه:

وزارت خارجه برای توسعه روابط اقتصادی كشور چه كرده است؟

وزارت خارجه برای توسعه روابط اقتصادی كشور چه كرده است؟

به گزارش لیدی شال نماینده مردم كبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی تصریح كرد كه وزارت امور خارجه و سفارتخانه های ایران باید اقدامات موثرتری برای توسعه روابط اقتصادی انجام داده و در مقابل تبلیغات دشمن برای ناامن نشان دادن اقتصاد ایران بایستند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، محمدعلی پورمختار در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در سوال خود از وزیر امور خارجه در مورد اقدامات انجام شده برای توسعه قراردادهای اقتصادی و ارتقاء جایگاه ایران در صحنه بین الملل خاطرنشان كرد: توضیحاتی كه وزیر امور خارجه در این زمینه مطرح نمودند كاملا كلی بود باید آمار و اطلاعات دقیق در مورد اقدامات انجام شده برای انعقاد قراردادهای اقتصادی و دیدار استاندارها با سفرای كشورمان در خارج از كشور عرضه شود.
ایشان در ادامه اظهار نمود: از جانب دیگر آنچه كه مهم می باشد نتایج كار معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه است. باید نتایج ملموس فعالیت های این معاونت عرضه شود.
نماینده مردم كبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: شما از ایجاد پایگاه اطلاع رسانی در معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه خبر دادید كه اقدام خوبی است اما حالا صرفا اطلاعات كشورهای خارجی در اختیار بخش خصوصی داخل قرار می گیرد كه خودش منجر به خروج سرمایه گذار از كشور می شود. آنچه كه حالا محل سوال است این بوده كه معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه چه عملكردی داشته است؟
ایشان در ادامه تصریح كرد: امروز تبلیغات سنگینی در خارج از كشور انجام می شود تا سرمایه گذاری در ایران را ناامن نشان دهند. وظیفه وزارت خارجه و سفارت خانه های ما دفع این تبلیغات است. چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؟ سفارتخانه های ما در تحقق اهداف اقتصادی كشور چه اقداماتی انجام دادند؟
پورمختار در ادامه با اشاره به شكایت عده ای از ایرانی ها مقیم خارج به دنبال منفعل بودن سفارتخانه ها بیان كرد: وزارت خارجه در جهت پشتیبانی از ایرانی ها مقیم خارج چه اقداماتی انجام داده است. وزارت خارجه در سال ۱۳۹۶ خبر از تدوین برنامه ای برای توسعه همكاریهای بین المللی ایران داد و اعلام نمود كه به سفارتخانه ها ابلاغ گردیده است. در دو سال قبل سفارتخانه ها در زمینه ی جذب سرمایه گذار مستقل خارجی، جذب ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار توریست خارجی، توسعه فناوری و صادرات دانش بنیان، افزایش بهره گیری از ظرفیت های كشور و صادرات كالاهای غیرنفتی به میزان ۵۶.۲ میلیارد دلار چه بوده است؟
نماینده مردم كبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی افزود: ما انتظار داریم وزارت خارجه در زمینه انعقاد قراردادهای اقتصادی و جذب سرمایه گذار خارجی اقدامات تسهیل كننده انجام دهند. از شما انتظار می رود تا تعداد افرادی را كه برای انعقاد قرارداد به وزارتخانه های ذیربط معرفی كرده اید را عرضه دهید تا اگر وزارتخانه ها همكاری لازم را با وزارت خارجه نداشتند مجلس شورای اسلامی با آنها برخورد كند.
ایشان در ادامه با طرح این سوال كه در مورد ارتقای جایگاه ایرانی ها در خارج چه اقداماتی صورت گرفته است، بیان كرد: امروز در روابط خود با سایر كشورها بخصوص كشورهای شرق آسیا، چین و آمریكای لاتین با ضعف روبه رو هستیم. مشكلاتی برای گردشگران ما در بعضی كشورها بوجود آمده اما وزارت خارجه به آنان رسیدگی نكرده است. شخص شما همه وقت تان را برای برجام گذاشته اید كه آن هم به اینجا رسید و سفارتخانه ها هم آن طور كه باید فعال نیستند.
پورمختار در ادامه اظهار نمود: فرانسه پایگاه منافقین شده و ما در مسافرت آقای روحانی شاهد تجمع منافقات و تظاهرات و سر دادن شعارهایی بودیم از جانب دیگر مقامات آمریكایی برخلاف منشور سازمان ملل متحد با منافقین نشست و برخواست داشته و ضد مقامات ایرانی تهمت می زنند. وزارت خارجه در این زمینه چه كرده است؟
نماینده مردم كبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی در انتها اظهار داشت: در مورد اخراج دو دیپلمات بی گناه ایرانی در هلند وزارت خارجه چه كرد؟ اقدام متقابل چرا صورت نمی گیرد؟ سفارتخانه ها برای ارتقاء جایگاه ایرانی ها فعالیتی ندارد.1398/07/14
14:39:00
5.0 / 5
4789
تگهای خبر: اقتصادی , صادرات , طلا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal