در سفر رئیس كل گمرك تركیه به تهران صورت گرفت؛

توافقات جدید گمرك ایران و تركیه، توسعه تجارت به ۲۰ میلیارد دلار

توافقات جدید گمرك ایران و تركیه، توسعه تجارت به ۲۰ میلیارد دلار

لیدی شال: رؤسای گمركات ایران و تركیه با ابراز علاقه نسبت به توسعه تجارت و بهبود روابط گمركی به توافق های تازه ای رسیدند.


به گزارش لیدی شال به نقل از گمرك ایران، مقامات گمركی دو كشور در نشستی كه در محل ستاد مركزی گمرك ایران برگزار شد، تمایل خودرا به همكاری كامل برای اجرای مرحله نهایی تیر الكترونیكی، امنیت و تسهیل تجارت، مقابله با قاچاق مواد مخدر و كالا، نوسازی و مكانیزاسیون رویه های گمركی، ایجاد دروازه مشترك مرزی مجازی، تبادل اطلاعات الكترونیكی درباره فعالان مجاز اقتصادی (AEO)، موافقت نامه تجارت ترجیحی و افزایش ساعات كاری بین گمركات و بازارچه های مرزی اعلام نمودند.
بر طبق این گزارش، مهدی میراشرفی رئیس كل گمرك ایران با اشاره به مشتركات فراوان فرهنگی، دینی و جغرافیایی بین دو كشور اظهار داشت: مناسبات خوب دو كشور سبب تقویت صلح و دوستی است و یكی از كم هزینه ترین راه های اشاعه صلح، ارتقای سطح تجارت می باشد. بنا بر این در افق مناسبات تجاری دو كشور ۳۰ میلیارد دلار تبادل كالا دیده شده است. رئیس كل گمرك ایران تاكید كرد: تسهیل تجارت همین طور سبب كاهش قیمت كالاها برای مصرف كنندگان در بازارهای دو كشور و منطقه خواهد شد و ما با ارتقای سطح همكاری گمركی می توانیم هزینه های تجارت را كاهش دهیم. میراشرفی با اشاره به ضرورت همكاری و هماهنگی بیشتر بین ایران و تركیه در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر اظهار داشت: ناامن كردن مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر در گرو همكاری نزدیك دو كشور است و به یك برنامه جامع نیاز دارد. وی تسریع در نوسازی و مكانیزاسیون رویه های گمركی بین دو كشور را حائز اهمیت خواند و اظهار داشت: باید در زمینه ایجاد دروازه مشترك مرزی تلاش بیشتری صورت گیرد. رئیس كل گمرك ایران شناسایی و معرفی فعالان مجاز اقتصادی (AEO) و تبادل اطلاعات آنها بین گمركات دو كشور را از موارد مؤثر در تسهیل تجارت خواند و در مورد موافقت نامه تجارت ترجیحی كه به سبب تحریم های آمریكا هم اكنون برای طرف ایرانی با دشواری هایی روبه رو شده است، اظهار داشت: خوشبختانه با سفر اخیر رئیس دفتر رئیس جمهوری كه ریاست كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و تركیه را برعهده دارد این امیدواری به وجود آمده است كه محدودیت به وجود آمده در این زمینه برطرف شود.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه به سوژه صدور گواهی مبدأ به صورت الكترونیكی بین ایران و تركیه اشاره نمود و در مورد هماهنگ سازی ساعات كاری در مرزهای مشترك دو كشور مطالبی بیان كرد. میراشرفی اظهار داشت: روزانه بیشتر از ۵ هزار نفر بوسیله مرز رازی- كاپی كوی تردد می كنند كه زمان فعلی برای انجام تشریفات گمركی آنان كم است و ما خواستار افزایش ساعت كاری و هماهنگی بیشتر در این زمینه هستیم. همین طور سوژه افزایش تردد كامیون ها در مرز بازرگان و گوربلاغ دارای اهمیت است، چونكه تعداد پذیرش فعلی كامیون ها از طرف گمرك گوربلاغ تركیه كافی نیست و موجب ترافیك در دو طرف مرز می شود. درخواست ما این است كه ارزیابی كالاهای ایرانی بجای گمرك گوربلاغ در منطقه دوبایزید صورت گیرد تا از معطلی كامیون ها جلوگیری به عمل آید. میراشرفی تبادل تصاویر اسكن شده كامیون ها به روش الكترونیك در مرزهای ایران و تركیه را از دیگر موارد مهم در تجارت بین دو كشور عنوان نمود و اظهارداشت: با عنایت به تجارت ۵ میلیارد دلاری بین دو كشور در ۶ ماهه نخست سال جاری و وجود توازن تجاری فی مابین، ارتقای سطح واردات و صادرات می تواند به تحقق اهداف تجاری دو كشور كمك نماید. بر اساس این گزارش «رضا توناتوراگای» معاون وزیر تجارت و رئیس كل گمرك تركیه نیز در این جلسه با اظهار خرسندی از حضور در ایران و تاكید بر ضرورت افزایش حجم مبادلات تجاری دو كشور اظهار داشت: ما به خوبی از مشكلات و مسائل شما در ارتباط با تحریم اقتصادی باخبر هستیم و امیدواریم در آینده نزدیك این مشكل برطرف شود. رئیس كل گمرك تركیه كه به همراه تعدادی از مسئولان و مدیران بخش های مختلف گمرك این كشور در این جلسه حضور یافته بود، موافقت و آمادگی خودرا برای همكاری در مورد بیشتر موضوعاتی كه از طرف رئیس كل گمرك ایران عنوان شد، ازجمله بحث تیر الكترونیكی، تبادل آنلاین اطلاعات گمركی بوسیله پنجره واحد تجاری، مبارزه با قاچاق كالا، مواد مخدر و انسان اعلام نمود و اظهار داشت: گمرك تركیه طرح ها و پروژه های مختلفی را برای مدرن سازی گمركات هم مرز خود با ایران خصوصاً گمرك گوربلاغ در دست اجرا یا مطالعه دارد و به همین خاطر از گمرك ایران می خواهیم در مورد مسائل و مشكلاتی كه از این بابت برای تجار و مسافران ایرانی به وجود می آید سعه صدر نشان داده و همكاری كند. برپایه این گزارش درانتها این نشست كه در فضایی دوستانه و صمیمانه انجام شد و ناظر گمركات استان آذربایجان غربی و مدیران گمركات بازرگان، سرو، رازی، مدیركل دفتر ترانزیت، مدیركل دفتر همكاریهای بین الملل و معاونین و كارشناسان این دفتر و معاون مركز واردات گمرك ایران حضور داشتند، صورتجلسه نشست به امضای رؤسای كل دو كشور رسید.

1398/07/13
22:13:19
5.0 / 5
4645
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal