حذف تعرفه بیشتر از 400 قلم كالای چینی، اصرار ترامپ برای توافق جامع

حذف تعرفه بیشتر از 400 قلم كالای چینی، اصرار ترامپ برای توافق جامع

لیدی شال: رئیس جمهور آمریكا همزمان با حذف تعرفه واردات روی بیشتر از 400 قلم كالای چینی، اعلام نمود دولتش پیشرفت زیادی با چین انجام داده است.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ در دیدار با اسكات موریسون، نخست وزیر استرالیا در كاخ سفید به خبرنگاران اظهار داشت: آمریكا میلیاردها دلار از تعرفه های وضع شده روی كالاهای چینی دریافت كرده و این رقم بزودی به ۱۰۰ میلیارد دلار می رسد.

وی اظهار داشت: مذاكرات به خوبی در جریان است و می توانم بگویم پیشرفت زیادی با چین داشته ایم. چین موافقت كرده خرید كشاورزی بیشتر كافی نخواهد بود و ما به دنبال یك توافق تجاری جامع هستیم. من یك توافق جزئی نمی خواهم و به توافقی كه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ منعقد شود، نیازی ندارم.

دولت ترامپ و حزب كمونیست چین درباره مسائل اساسی كه مبنای اختلافات دو طرف را تشكیل می دهد همچون اعلام بعضی از شركتهای دولتی چینی بعنوان ریسك امنیت ملی از طرف آمریكا و امتناع چین از اصلاح مدل اقتصادی خود و حذف یارانه برای شركتهای دولتی، همچنان دیدگاههای متفاوتی دارند.

دفتر نماینده تجاری آمریكا با انتشار سه ابلاغیه، اعلام نمود شمار زیادی از كالاهای چینی به دنبال درخواست شركتهای آمریكایی كه اعلام نموده اند این تعرفه موجب دشواری اقتصادی شده است، از تعرفه واردات معاف می گردند. این ۴۳۷ قلم كالای معاف از تعرفه بالاتر واردات شامل مدارهای چاپی برای پردازنده های گرافیكی كامپیوتر تا قلاده سگ و چراغهای كریسمس مینیاتوری هستند.

مذاكره كنندگان چینی و آمریكا دو روز مذاكره داشتند كه انتظار می رود تا حد زیادی به كشاورزی متمركز شود و زمینه را برای دیدار مقامات عالی رتبه در اوایل اكتبر فراهم آورد و مشخص شود آیا دو كشور به سمت چاره ای برای اختلافاتشان پیش می روند یا تعرفه های بالاتری را مقابل صادرات یكدیگر وضع خواهند كرد.

هیاتی متشكل از ۳۰ مقام چینی كه در راس آنها لیائو مین، معاون وزیر دارایی قرار داشت، با همتایان آمریكایی خود دیدار كردند.

یك منبع مطلع به رویترز اظهار داشت: آمریكا از چین خواسته است خرید سویا و سایر كالاهای كشاورزی آمریكایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

قرار است هیات چینی به نشانه حسن نیت، از مناطق كشاورزی آمریكا دیدار كند.

كارشناسان بازرگانی، مدیران و مقامات دولتی آمریكا و چین می گویند حتی اگر مذاكرات سپتامبر و اكتبر به توافق موقتی منجر شود، جنگ تجاری آمریكا و چین به یك جنگ سیاسی و ایدئولوژیكی تبدیل گشته كه عمیق تر از تعرفه ها بوده و امكان دارد سالها طول بكشد تا حل شود.

نخست وزیر استرالیا در كاخ سفید اظهار داشت: توافق تجاری آمریكا و چین، تجارت جهانی را در موقعیت مستحكم تری قرار خواهد داد.

بر اساس گزارش رویترز، ناظران در پكن اظهار كرده اند معافیتهای جدید از تعرفه ها نشانه خوبی است اما مذاكرات تجاری در وضعیت حساسی قرار دارد.

منبع:

1398/06/30
20:26:33
5.0 / 5
4585
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal