رئیس سازمان امور مالیاتی كشور عنوان كرد

40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی، نظام هزینه درآمد اجرا می شود

40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی، نظام هزینه درآمد اجرا می شود

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان امور مالیاتی كشور اظهار داشت: ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در كشور داریم كه با شناسایی و وصول آن و هم اجرای نظام هزینه درآمد، برای تحقق عدالت مالیاتی گام برخواهیم داشت.امیدعلی پارسا در مسافرت به قزوین برای افتتاح ساختمان جدید امور مالیاتی شهر محمدیه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر به سوالات مختلفی در مورد درك شرایط واحدهای تولیدی در ركوداقتصادی، معافیت ها و تشویق های مالیاتی، اقتصاد زیرزمینی و میزان فرار مالیاتی و سیاست سازمان امور مالیاتی در تحقق عدالت مالیاتی در كشور پاسخ اظهار داشت كه مشروح آنرا در ادامه می خوانید.
* افزایش مالیات واحدهای تولیدی در شرایط ركود مشكلات صنعتگران را بیشتر كرده است در حمایت واقعی از تولیدكنندگان چه راهكاری خواهید داشت؟
امسال ما یك بخشنامه كشوری ابلاغ كردیم در جهت پشتیبانی از تولید و یك فرصت استثنایی و بسیار ویژه در سال رونق تولید فراهم شده كه هر واحد تولیدی كه اصل بدهی مالیاتی خویش را تا آخر مهر ماه پرداخت كند از ۱۰۰ درصد بخشودگی جرایم برخوردار می شود. این جرایم برای برخی واحدها دو تا سه برابر اصل وام و تسهیلات تولیدكنندگان است و فشار زیادی به تولید كننده وارد می نماید و این معافیت یك فرصت طلایی و خوبی را فراهم نموده تا تولیدكنندگان و صنعتگران از آن برخوردار شوند و ما انتظار داریم صاحبان واحدها از این حمایت دولت برای حل بخشی از مشكلات مالی خود استفاده كنند.

* مهمترین رویكرد شما در این شرایط برای پیشگیری از فرار مالیاتی چیست و آیا خط قرمز دارید؟
بله خط قرمز ما در سازمان امور مالیاتی فساد اداری و فرار مالیاتی است كه بشدت با آن برخورد می نماییم، سازمان امور مالیاتی چند مبحث مهم را دنبال می كند و در عین حال كه دنبال دریافت وصول مالیات برای اجرای پروژه های عمرانی و اداره كشور و پرداخت حقوق و مزایای كاركنان دولت می باشد، به صورت همزمان با فرار مالیاتی و فساد اداری هم برخورد می نماییم و امیدواریم در سال رونق تولید دین خویش را به اقتصاد كشور ادا نماییم.
یكی از مشكلات ما فرار مالیاتی است كه انواع گوناگونی دارد و از راه كارت های بازرگانی صوری، شركت های صوری و كار به نام دیگران، كتمان درآمدها دیده می شود كه ساز و كار شناسایی این موارد در همه دنیا یك چیز است و این كه باید همه ریز داده های مربوط به امور پولی و بانكی و شغلی افراد و دستگاهها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد.
این فرآیندی است كه در كشور ما هم با قدرت و سرعت شروع شده و به خوبی پیش می رود و ماده ۱۶۹ مكرر قانون مالیات های مستقیم تكلیف كرده همه دستگاههای اجرایی دولتی هر ریز داده ای راجع به هر كسی دارند را باید در اختیار امور مالیاتی قرار دهند.
بحث دیگر این است كه ما سامانه ای به نام پایانه های فروشگاهی و شكل ساده شده اش همین كارتخوان ها داریم كه بایستی تمامی معاملات در حوزه كالا و خدمات در هر نقطه ای از كشور در بستری كه سازمان امور مالیاتی فراهم می آورد صورت بگیرد كه به واسطه آن همه معاملات رصد شده و امكان كارهای جعلی و صوری از بین می رود.

* میزان فرار مالیاتی در كشور چه میزان است؟
۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم كه این میزان از مجموع بودجه های عمرانی كشور بیشتر است بنابراین هر سه قوه با هم گرایی و اجماع كامل به سمت حداقل كردن این پدیده پیش می روند و در استان های مختلف كارهای خوبی برای شناسایی و مقابله با فرار مالیاتی انجام شده است.
* آیا اقتصاد زیرزمینی هم در كنار فرار مالیاتی داریم؟
بله در كشور اقتصاد زیر زمینی داریم و ما متاسفانه بسیاری از همه موارد دقیق قاچاق و اقتصاد زیرزمینی را نمی دانیم و فقط حدس می زنیم و برآوردی داریم اما نظام مالیاتی كشور دنبال پیاده كردن عدالت مالیاتی است تا هم كارآیی نظام مالیاتی بالا برود و هم بودجه مورد نیاز كشور تامین گردد و كارهای مدیریت كشور بخوبی صورت گیرد.
البته برای تحقق عدالت مالیاتی، اصلاح قوانین هم لازم است و در این راستا در سازمان امور مالیاتی اقدامات خوبی شده و پایه های جدید مالیاتی تعریف شده و برای نمونه با بررسی تراكنش های بانكی كسانی كه بیشتر از ۵ میلیارد تومان در سال تراكنش بانكی دارند، اطلاعات خوبی در مورد فاصله آنچه كه این افراد پرداخت می كنند با آنچه كه باید پرداخت گردد جمع آوری شده و روند خوبی را طی می نماییم تا هدف و شعار اصلی خویش را در رسیدن به تحقق عدالت مالیاتی محقق نماییم.
در سازمان امور مالیاتی چند برنامه را با هم پیش می بریم كه نخستین كار وصول حداكثری درآمدهایی است كه طبق قانون مشمول مالیات هستند مگر آنكه معافیت داشته باشند، كار دوم پشتیبانی از تولیدكننده واقعی است كه امسال معافیت بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم مالیاتی تولیدكنندگان در دستور قرار دارد كه اختیارات و حمایت فقط برای امسال است و سال آینده حداكثر اختیاری كه مدیران خواهند داشت ۵۰ درصد است و بنابراین سفارش می شود تا آخر مهر و 6 ماه فرصت داده شده استفاده گردد.

در صددیم پایه های مالیاتی كشور را توسعه بخشیم و به غیر از مالیات دریافتی كنونی از منابع مغفول مانده هم مالیات بگیریم تا عدالت مالیاتی محقق شود و به كسی ظلم نكنیم و یك سیستم مالیاتی عادلانه را در كشور پیاده نماییم.
* حمایت های شما و تعیین نرخ مالیات برای استانها آیا منطقی است مثلا برای استان قزوین ۱۹۰۰ میلیارد تومان در این شرایط ركود مالیات پیشبینی شده كه شاید خوشبینانه ترین میزان تحقق آن ۱۲۰۰ میلیارد باشد در این زمینه چه خواهید كرد؟
روال ما در پشتیبانی از تولید یك حالت تضمینی است البته سیاست ما حمایت بدون حساب، نامشروع و نامحدودی نیست و بی نظمی نداریم بنابراین امیدواریم فضایی را فراهم نماییم تا مجموع درآمدهای استانهای كشور بیشتر شود تا بتوانیم تخصیص بیشتری به استانها بدهیم و هیچ راهی برای افزایش اعتبارات استان های كشور جز دریافت وصولی ها بر مبنای اصول نیست البته انصاف هم باید رعایت شود بنابراین از مدیران استانها خواسته ایم فرارهای مالیاتی را شناسایی و برخورد كنند و هر مدیری در این مورد موفق عمل كرده و وصولی ها را بالا ببرد تشویق شده و اعتبارات بیشتری خواهد گرفت.
نظام هزینه درآمد را اجرا می كنید؟
امیدواریم سال آینده نظام «درآمد، هزینه» را بگونه ای تنظیم و اصلاح نماییم تا همه استانها به صورت مستقل بتوانند با هر روشی كه به صلاحشان است درآمدهای خویش را به حداكثر برسانند و ملاك ارزیابی مدیران همین مبحث است و هر مدیر استانی كه در وصول درآمد مالیاتی به حداقل راضی شود، مواخذه شده و اعتبارات حداقلی را دریافت خواهد نمود.

با این روش تلاش می نماییم هر مدیر استانی به اندازه توان، موفقیت و وصولی خود از اعتبارات عمرانی استفاده نماید و شما اختیار دارید هم صلاح مردم را در نظر بگیرید و هم عدالت مالیاتی را پیاده كنید و با شناسایی و وصول فرارهای مالیاتی به افزایش درآمدهای استان خود كمك كنید.


1398/06/01
13:29:26
5.0 / 5
4593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal