در شورای عالی هماهنگی اقتصادی

قسمتی از درآمدهای جایگزین نفت در بودجه تصویب گردید

قسمتی از درآمدهای جایگزین نفت در بودجه تصویب گردید

لیدی شال: محمدباقر نوبخت اظهار داشت: كلیات طرح اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی تصویب و روز شنبه هم یك بخش از سوژه درآمدهایی كه جایگزین نفت در بودجه خواهد شد به تصویب شورای عالی هماهنگی رسید.به گزارش لیدی شال به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه اولین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ كه روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت: برمبنای اصلاح ساختاری كه به صورت یك طرح تهیه شده باید بودجه سال آینده را متفاوت از سال های گذشته طراحی نماییم.
وی اضافه كرد: در اصلاح ساختار بودجه چهار حوزه نسبت به گذشته اصلاح و تغییر پیدا كرد كه یكی از آنها اصلاح درآمدهاست با عنایت به اینكه رویكرد اصلاح ساختار بودجه كاهش وابستگی به نفت می باشد اما تا الان تحقق پیدا نكرده است.
نوبخت اظهار داشت: بدین سبب باید بودجه سال آینده به شكلی تهیه شود كه منابع نفتی را بر طبق این ابلاغیه و اجرای طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: با عنایت به اینكه می خواهیم از نفت جدا شویم و وابستگی آنرا در بودجه به حداقل برسانیم باید منابع جایگزینی داشته باشیم بدین سبب یك بخش كاهش منابع را بوسیله جایگزین كردن منابع دیگر باید جبران نماییم و بخش دیگر را باید بوسیله كاهش هزینه و كارا كردن هزینه ها تحقق ببخشیم.
نوبخت اضافه كرد: بدین سبب در سال اینده هزینه هایی كه دستگاه ها در سال قبل و یا امسال داشتند باید بازنگری شود تا حداقل جمع هزینه ها كمتر از منابعی باشد كه با كاهش درآمدهای نفتی در بودجه تراز شود بر این اساس باید در بخش درآمدها و منابع مالی و هزینه ها تجدید نظر نماییم.
وی اظهار داشت: طبق قانون محاسبات عمومی، بودجه یك برنامه مالی یكساله است كه حاوی پیش بینی منابع و براوردی از مصارف برای دستیابی به اهدافی كه در آن سال بودجه مد نظر است.
نوبخت اضافه كرد: در جلسه نخست ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه ۹۹ نگاهی نوآورانه برای بودجه سال آینده از جانب معاونت اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه پیشنهاد شد و روز شنبه این روش مورد بحث قرار گرفت و نقدهایی از جانب كارشناسان به آن وارد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: گرچه كلیات طرح اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی تصویب و روز شنبه هم یك بخش از سوژه درآمدهایی كه جایگزین نفت در بودجه خواهد شد به تصویب شورای عالی هماهنگی رسید ولی باید انتظار داشته باشیم اصلاح ساختار در آن شورای عالی به تصویب برسد.
نوبخت اظهار داشت: در جلسه روز شنبه وارد اعداد كمی نشدیم و بیشتر به رویكرد بودجه پرداختیم در جلسه روز شنبه كه جلسه مهمی بود كه باوجود تهدیدات بدخواهان جمهوری اسلامی و دشمنان ملت ما كه به شیوه های مختلف اعمال تحریم می كنند با همه این شرایط كشور مسیر عادی خودش را طی می كند و ما مثل هر سال بودجه را از الان تهیه می نماییم و در ۱۵ آذر لایحه بودجه را به مجلس تقدیم خواهیم كرد.
وی درباره توجه به رونق تولید در لایحه بودجه سال آینده اضافه كرد: سوژه تولید و اشتغال از سال ۹۵ با ابلاغیه مقام معظم رهبری با نام گذاری سال ها با محوریت تولید، ​ اشتغال یا اقتصاد مقاومتی عنوان شد و هر سال تبصره ای در قانون بودجه با عنوان تبصره ۱۸ كه بطور خاص به اشتغال توجه دارد طراحی كردیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: بر این اساس هر سال طبق برنامه ششم توسعه حدود ۹۰۰ تا یك میلیون فرصت شغلی ایجاد می نماییم و برای سال جاری نیز بیشتر از ۹۸۸ هزار فرصت شغلی پیش بینی و همین میزان شغل نیز برای سال آینده در نظر گرفته شده است.
نوبخت افزود: رویكرد ما برای دستیابی به اشتغال به شكلی نبود كه منابعی را در نظر بگیریم تا بین متقاضیان شغل توزیع شود بلكه آنرا بین هشت برنامه طراحی كردیم كه یكی از برنامه های ما در بخش مسكن می باشد.
وی اظهار داشت: برای پارسال، امسال و سال آینده مشخص شد كه تعدادی مسكن ساخته و تعدادی هم نوسازی شود و تعدادی هم در روستاها برای محرومان تحت پوشش بسازیم بدین سبب می دانیم هر تعداد مسكنی كه بسازیم چه تعداد اشتغال به وجود می آورد كه همین وضع در بخش كشاورزی و صنعت نیز وجود دارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره یارانه ها و افزایش مصرف سوخت در لایحه بودجه سال آینده نیز اظهار داشت: بودجه سال اینده در قالب طرح اصلاح ساختار بودجه تعریف می شود كه در این طرح چهار حوزه مورد توجه قرار می گیرد.
نوبخت اظهار داشت: وقتی نفت از بودجه بیرون رود باید منابعی جایگزین گردد یكی از آنها مجموعه یارانه ای است كه به صورت بودجه ای داریم و پرداخت می نماییم كه حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است یا یارانه ای كه فرابودجه ای می پردازیم كه ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است و بخشی نیز یارانه پنهان است كه رقم قابل توجهی را شامل می شود كه در كالاها و انرژی وجود دارد بدین سبب باید در این خصوص تجدید نظر شود تا بتوانیم منابع جدیدی جایگزین نفت نماییم كه جز نخستین محور اصلاح ساختار است.


منبع:

1398/05/21
15:59:11
5.0 / 5
4438
تگهای خبر: اقتصادی , طراحی , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal