فرزین:

اولین قرارداد پیمان پولی میان ایران و روسیه به امضا رسید

اولین قرارداد پیمان پولی میان ایران و روسیه به امضا رسید

لیدی شال: رئیس کل بانک مرکزی از امضای اولین قرارداد پیمان پولی دوجانبه بمنظور تامین (معاوضه) نقدینگی به پول های ملی برای تبادلات تجاری میان ایران و روسیه آگاهی داد.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در نشست دو جانبه رؤسای کل بانکهای مرکزی دو کشور ایران و روسیه در حاشیه کنگره مالی روسیه در سنت پترزبورگ که پنج شنبه گذشته برگزار گردید، کلیه اقدامات مشترکی که در گذشته توافق گردیده بود نهایی شد و بدین ترتیب کلیه اقدامات توافق شده قبلی وارد مرحله عملیاتی گردید.
وی اظهار داشت: در این جلسه سند همکاری جدیدی درباب اقدامات مشترک آتی به امضای رؤسای کل بانکهای مرکزی دو کشور رسید.
فرزین با اشاره به ظرفیتهای تجاری و اقتصادی ایران و روسیه اشاره کرد: در آخر دیدار دوجانبه با رییس بانک مرکزی روسیه، قرارداد پیمان پولی دوجانبه بمنظور تامین (معاوضه) نقدینگی به پول های ملی برای تبادلات تجاری به امضا رسید و به زودی با شروع به کار زیرساخت معاملات توافقی ریال برون مرزی (ریال آفشور) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دستورالعمل های لازم به شبکه بانکی و بازرگانان ابلاغ خواهد گردید.
وی تصریح کرد: با پیمان پولی، مبادلات برمبنای ارزهای محلی ریال و روبل خواهد و نیازی نیست از ارز دیگری استفاده گردد و شروعی برای جهش در مبادلات تجاری کشور خواهد بود و خیلی از خطرات ناشی از تبدیل ارز و این امر مبادلات با سایر ارزها را پوشش می دهد. پس این مهم برای تجار ایرانی و سرمایه گذاران روسی بسیار مطلوب است.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره مناسبات پولی و بانکی ایران و روسیه اظهار داشت: در نشست دوجانبه هیأت تخصصی دو طرف، ضمن نهایی سازی الزامات اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران، این پروژه وارد مرحله عملیاتی گردید که فاز اول آن تا اواخر ماه آتی میلادی (ابتدای شهریور ماه) برای اتباع ایرانی قابل استفاده خواهد بود.
فرزین اضافه کرد: در این مرحله کارت های بانکی شبکه شتاب ایران در قالب طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) در کلیه خودپردازهای کشور روسیه قابل استفاده خواهد بود و اتباع ایرانی خواهند توانست با کارت های بانکی خود از خودپردازهای روسیه اسکناس روبل دریافت نمایند.
رئیس کل بانک مرکزی همین طور اشاره کرد: مرحله دوم این اتصال برای بهره مندی اتباع روسیه در ایران خواهد بود و در مرحله سوم کارت های شتاب ایران در پذیرنده های فروشگاهی روسیه پردازش خواهد شد.
تخصیص ۲۰۰ هزار دینار به هر زائر اربعین
فرزین همین طور درباره ی اختصاص ارز اربعین به زوار متقاضی امسال نیز اظهار داشت: در این زمینه سال قبل تلاش ما این بود که این ارز را تهیه نماییم. سال قبل ۲۰ روز مانده به اربعین ارز را در اختیار متقاضیان قرار دادیم. البته برخی مردم معتقد بودند اگر این امر زودتر رخ می داد بهتر بود. پس امسال نیز این آمادگی را داریم که پس از برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و در امتداد تکریم زوار، عرضه ارز اربعین را بصورت دینار در شعب منتخب شبکه بانکی شروع نماییم.
رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد: در اربعین امسال نیز به هر زائر متقاضی به میزان ۲۰۰ هزار دینار ارز به نرخ ETS که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می شود و هیچ کامزدی هم نخواهد داشت بوسیله شعب منتخب شبکه بانکی در شهرها و روستاها پرداخت خواهد شد تا زوار اربعین حسینی گرفتار مشکل نشوند.


منبع:

1403/04/17
13:01:58
5.0 / 5
57
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal