در گفت وگو با لیدی شال مطرح شد؛

نگرانی بازار از بازگشت طیب نیا

نگرانی بازار از بازگشت طیب نیا

به گزارش لیدی شال، یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: با ورود طیب نیا به عرصه سیاست این نگرانی وجود دارد که باردیگر شاهد جهش نرخ ارز در کشور به سبب نداشتن برنامه برای افزایش درآمدهای غیر نفتی باشیم.محمد احسان آرانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که دولت روحانی با افزایش قیمت ارز شور را اداره می کرد اظهار داشت: بازگشت طیب نیا به عرضه سیاست این نگرانی را بین فعالان بازار به وجود آورده است که باردیگر شاهد افزایش نرخ ارز در بازار باشیم.
وی افزود: نوع فعالیت طیب نیا در دولت قبل اینطور بود که چون قیمت دلار روز به روز بالامی رفت قیمت اجناس نیز گران می شد و این روند تا زمان برجام نیز وجود داشت.
این کارشناس اقتصاد اشاره کرد: طبق آمارهای رسمی، ارزش دلاری بازار سهام ایران در بازه ۱۳۹۲ الی ۱۳۹۶ با افت ۴۰ درصدی رو به رو شده و از حدود ۱۴۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به کمتر از ۹۰ میلیارد دلار رسیده است. در این بازه زمانی علی طیب نیا به عنوان وزیر اقتصاد و امور دارایی دولت یازدهم، وظیفه سیاستگذاری بازار سرمایه را نیز برعهده داشت. دوران وزارت علی طیب نیا از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶، با تحولات و تغییرات شایان توجهی در بازار سهام ایران همراه بود.
وی افزود: در این دوره، بازار بورس ایران تحت تأثیر سیاست های اقتصادی دولت، نخستین حباب و ریزش سنگین دهه ۹۰ را تجربه نمود. خیلی از کارشناسان، سیاست های اقتصادی اتخاذ شده در دوره وزارت علی طیب نیا را عامل اصلی نام گذاری دهه ۹۰ به عنوان دهه از دست رفته اقتصاد ایران می دانند.
کارشناسان اقتصادی از آن جهت دهه ۹۰ را دهه از دست رفته می دانند که اقتصاد کشور در هیچ یک از فاکتورهای کلان اقتصادی مانند رشد تولید، سرمایه گذاری، تورم، بیکاری و تجارت خارجی عملکرد خوبی به ثبت نرساند و مقام معظم رهبری نیز بارها این مساله را مطرح نمودند.
آرانی افزود: اخیراً فیلمی از صحبت های طیب نیا بیرون آمده است که از فروش ارز شرکت های بزرگ در سامانه نیما (حدود ۴۰ هزار تومان) انتقاد نمود و خواهان آزادسازی آن شده است که به مفهوم فروش ارز شرکت های بزرگ به قیمت ۶۰ هزار تومان است. لازم به ذکر است که تمامی نیازهای ارزی برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی با نرخ ارز نیمایی ۴۰ هزار تومانی تامین می شود و وعده طیب نیا به مفهوم افزایش حداقل ۵۰ درصدی نرخ ارز مواد اولیه در همان ابتدای دولت احتمالی پزشکیان است.
وی افزود: امروز نیز در بازار گفته شده است در صورت بازگشت به دولت دوازدهم مالیات اصناف کاهش می یابد و این مساله به منزله رشد درآمدهای غیر واقعی مانند دستکاری نرخ ارز و دقیقاً همان اتفاقی که در دهه ۹۰ رخ داد باردیگر به وقوع خواهد پیوست و احیانا شاهد جهش چند برابری نرخ از در بازار خواهد بود.


منبع:

1403/04/13
10:19:53
5.0 / 5
79
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تجارت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal