لیدی شال گزارش می دهد

افزایش خرید کالای ایرانی توسط اعضای شانگهای

افزایش خرید کالای ایرانی توسط اعضای شانگهای

به گزارش لیدی شال، حدود ۴۰ درصد از صادرات ایران به اعضای سازمان همکاری شانگهای پارسال بوده است که رشد حدود چهار درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۰ تجربه کرده است.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای سه شنبه ۱۳ تیر ماه پذیرفته شد و کشورمان به جمع هشت کشور چین، روسیه، هند، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان بعنوان هشت عضو اصلی افزوده شد.

به همین بهانه به صادرات ایران به این کشورها پارسال نگاهی می اندازیم که بیشتر از ۳۷ درصد کل صادرات کشورمان را شامل می شود.بررسی آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال قبل نشان داده است که بیشتر از ۴۲ میلیون تن انواع کالاهای مختلف به ارزشی بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۶۸۷ میلیون دلار، معادل مبلغی بیشتر از ۵۴۵ هزار میلیارد تومان انواع کالاهای مختلف به کشورهای عضو سازمان شانگهای صادر شده بود که از نظر وزنی، ارزش دلاری و ارزش ریالی به ترتیب سه درصد، ۲۴ درصد و چهار درصد رشد را نسبت به ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ تجربه کرده اند.

در این میان حدودا همه بار این تجارت ۱۹ میلیارد دلاری بر دوش چهار کشور چین، هند، پاکستان و روسیه است و دیگر اعضای شانگهای سهمی کمتر از دو درصد از این مبادلات دارند. از طرفی این چهار کشور در میان بزرگترین مشتریان کالای ایرانی پارسال قرار دارند.

نگاهی به وضعیت تجارت اعضای سازمان همکاری شانگهای با ایران پارسال نشان دهنده رشد نسبی صادرات به این کشورها از نظر وزنی و ارزشی است. چون که به غیر از چین که ارزش دلاری صادرات ایران به این شریک تجاری تغییر چندانی نداشته و حدودا صفر درصد رشد را تجربه کرده و ازبکستان و قرقیزستان که منفی ۲۸ درصد و منفی ۱۲ درصد رشد را داشته اند.

در سال قبل دیگر اعضای سازمان همکاری شانگهای خرید کالای بیشتری از ایران را تجربه کرده اند.در این بین تاجیکستان گرچه جزو قعرنشینان جدول صادرات در مقایسه با دیگر اعضای شانگهای است اما رشد ۸۶ درصدی را در قیاس با سال ۱۴۰۰ از حیث ارزش دلاری تجربه کرده است.

روسیه هم رشد ۲۹ درصدی در همین زمینه داشته و دیگر کشورهای هند، پاکستان و قزاقستان هم به ترتیب ۱۸ درصد، ۱۸ درصد و پنج درصد رشد را پارسال نسبت به سال ۱۴۰۰ از نظر ارزش دلاری تجربه کردند.
1402/04/17
09:40:00
5.0 / 5
293
تگهای خبر: تجارت , تجاری , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳