در گفت وگو با لیدی شال اعلام شد

زیر ساخت های تست خودرو های برقی در کشور

زیر ساخت های تست خودرو های برقی در کشور

به گزارش لیدی شال، مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از اقدامات این ستاد برای ایجاد تست های در ارتباط با خودرو های برقی ساخت داخل در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: از آنجاییکه راه اندازی این نوع لابراتوار ها، اعتبارات زیادی می طلبد، ازاین رو مقرر است از زیر ساخت های موجود در کشور استفاده نماییم.


دکتر شهریار زینی در گفتگو با ایسنا، در مورد راه اندازی تست خودرو های برقی، توضیح داد: خلا کشور برای آزمون خودرو های برقی، آزمون های R100 (آزمون ایمنی ویژه خودرو های برقی) و R10 است که هم اکنون تست های در ارتباط با R100 را آغاز کردیم.
وی با اشاره به اینکه سطح آزمون های R100 دارای دو سطح "خودرو" و "قطعه" است، اظهار نمود: به منظور ایجاد زیر ساخت های تست های R100، از جانب معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نامه رسمی به سازمان ملی استاندارد ارسال و در آن اعلام شده که این معاونت آماده است که با همکاری دانشگاه تهران و شرکت بازرسی استاندارد ایران، زیر ساخت آزمون های R100 در سطح خودرو را در کشور ایجاد نماید.
زینی تصریح کرد: ما منتظر هستیم که سازمان ملی استاندارد ما را همراهی و مجوزهای آنرا برای اجرای این آزمون، صادر کند.
مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی با اشاره به اینکه آزمون های R100 در سطح قطعه هم شامل ۷ آزمون می شود، اظهار داشت: از این تعداد آزمون، برای ۵ آزمون آن با شرکت بازرسی کیفیت استاندارد ایران درحال ایجاد زیر ساخت های آن هستیم و مقرر است زیر ساخت در استان البرز مستقر شود.
زینی افزود: اجرای این دو آزمون هزینه های زیادی می طلبد تا راه اندازی شود و ما در صدد هستیم با همکاری شرکت ایتراک و مرکز تحقیقات نوآوری سایپا، با استفاده از زیر ساخت های آنها، این دو آزمون را اجرایی نماییم.
جزئیات راه اندازی تست های خودرو های برقی ساخت داخل
زینی به بیان جزئیات زیر ساخت های در ارتباط با تست خودرو های برقی تولید پرداخت و اظهار داشت: بنا بر بررسی هایی که در کشور اجرایی کردیم، امکان اجرایی کردن ۵ آزمون از ۷ آزمون در کشور وجود دارد و برای دو آزمون، زیر ساخت های تست و آزمون را نداریم که شامل "شوک مکانیکی" و " آزمون ارتعاش" می شود.
وی افزود: اگر بخواهیم زیر ساخت های این دو آزمون را در کشور اجرایی نماییم، بر مبنای برآوردهای انجام شده حدود ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. از این سعی کردیم از زیر ساخت های آزمونی که در صنعت خودرو سازی راه اندازی شده و می تواند به ما خدمات عرضه نماید، استفاده نماییم.
مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی خاطرنشان کرد: زیر ساخت های آزمون ارتعاش در شرکت ایتراک که شرکت ایران خودرو سهامدار آن است، موجود است و میتوان تست های در ارتباط با قطعات خودرو را اجرایی کرد.
زینی با تکیه بر این که زیر ساخت های تست موجود در این شرکت مختص آزمون های R100 نیست، خاطرنشان کرد: ولی می توانیم با ایجاد تغییرات و تمهیداتی، آزمون R100 در حوزه ارتعاش را در این آزمایشگاه، عرضه دهیم. از طرفی زیر ساخت دیگری در مرکز تحقیقات سایپا وجود دارد که با تمهیدات و تغییراتی می توانیم آزمون شوک مکانیکی خودرو های برقی را اجرایی نماییم.
وی تصریح کرد: در صورتیکه بتوانیم این آزمون ها را شبکه سازی نماییم، میتوان امیدوار بود که آزمون های در ارتباط با R100 به صورت کامل در کشور قابل اجرا می باشد.
تست R10
زینی ضمن اشاره به زیر ساخت های در ارتباط با تست های R10 خودرو های برقی، اظهار داشت: در این حوزه معاونت علمی حمایتی کرد تا این زیر ساخت در شرکتی به نام شرکت انفورماتیک ایران واقع در شهرک صنعتی پرند مستقر شود. در این شرکت ها، تست های این حوزه آماده قابل اجرا می باشد.
وی اظهار نمود: ولی نکته قابل توجه در این حوزه آن است که تست های R10 محدود به تست های استاتیکی نیست، بلکه تست های دینامیکی را هم شامل می شود و ما زیر ساخت های تست های دینامیکی را آماده کردیم، ولی تست دینامیکی آن آماده نشده است و کمبودهای ما در آزمون های R10 در ارتباط با تست های دینامیکی می شود.
دبیر ستاد توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اینکه اجرای این تست هزینه های زیادی را می طلبد، تصریح کرد: اگر بتوانیم اعتبارات لازم را کسب نماییم، زیر ساخت های این آزمون ها را در کشور راه اندازی می نماییم، در غیر این صورت باید از ظرفیت ارسال نمونه به خارج از کشور بهره ببریم.
منبع:

1401/09/18
12:48:20
5.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal