رئیس سازمان امور مالیاتی:

شروع عملیات قانون پایانه های فروشگاهی از امروز

شروع عملیات قانون پایانه های فروشگاهی از امروز

به گزارش لیدی شال، رییس سازمان امور مالیاتی در همایش تبیین نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان برای شرکتهای بورسی اظهار داشت: امروز عملیات قانون پایانه های فروشگاهی را شروع می نماییم.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، داوود منظور در همایش تبیین نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان برای شرکتهای بورسی اظهار داشت: امروز عملیات قانون پایانه های فروشگاهی را شروع می نماییم. وی ادامه داد: این قانون از تکالیف بر زمین مانده ای بود که از زمان تصویب آن در سال ۹۸ تا کنون بیش از ۲ سال می گذرد قرار بود ۱۵ ماه پس از تصویب اجرا شود اما زیرساخت های اجرا فراهم نبود. رییس سازمان امور مالیاتی با اشاره به قانون های مشابهی مانند قانون صندوق های مکانیزه اظهار داشت: این قوانین هیچگاه اجرا نشد. منظور بیان کرد: نظام مالیاتی با بهره گیری از این قانون به یک نظام روزآمد و جهان تراز تبدیل می کند. منظور تصریح کرد: باید هر چه زودتر این قانون را اجرا می کردیم، این قانون فعالان اقتصادی را مکلف می کند زمانی که عملیاتی مانند خرید یا فروش انجام می دهند، آنرا ثبت کرده و نسخه ای از صورتحساب الکترونیک را برای پایگاه داده های سازمان مالیاتی ارسال نمایند که شفافیت در پی دارد.
منظور با اشاره به همکاری سازمان امور مالیاتی با پلیس راهور درباب راه اندازی سامانه نقل و انتقال خودرو اظهار داشت: نتیجه راه اندازی این سامانه این شد که اولاً مردم به آسانی با گوشی همراه و بدون مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی، کار نقل و انتقال را انجام می دهند و ثانیاً این پول مستقیماً وارد خزانه می شود.
وی اضافه کرد: سال قبل درآمد دولت از مالیات بر نقل و انتقال خودرو ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان بود اما امسال تا حالا ۲، ۷۰۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم و تا آخر سال از ۵ هزار میلیارد تومان عبور می کند.
معاون وزیر اقتصاد با اعلان اینکه دنبال آن هستیم تا تمام موارد مالیاتی را از درگاه پنجره واحد الکترونیکی انجام دهیم، اظهار داشت: با این کار هم از هدر رفتن وقت مردم برای قانع کردن ممیزان مالیاتی جلوگیری می شود و هم حقوق دولت ایفا می شود.
وی با اشاره به شروع اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مدعیان از امروز با شرکت های بورسی و فرابورسی اضافه کرد: قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده تماماً در بستر قانون پایانه های فروشگاهی بنا شده اما اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده زودتر شروع شد.
رئیس سازمان امور مالیاتی علت شروع اجرای این قانون با شرکت های بورسی را اولاً اختصاص بیشترین حجم کارهای بنگاهی به این شرکتها عنوان و اظهار داشت: ثانیاً شرکت های بورسی بسیار شفاف هستند و تمام اطلاعات آنها در اختیار مردم است.
منظور به راه اندازی سامانه جمع آوری صورت حساب های الکترونیکی در پایگاه داده های سازمان امور مالیاتی اشاره نمود و اظهار داشت: در گام دوم دستورالعمل های اتصال شرکتها به این سامانه با همکاری سازمان بورس و شرکت فرابورس تدوین و ابلاغ گردیده است
رئیس سازمان امور مالیاتی درباره ی تفکیک حساب های تجاری از شخصی اظهار داشت: قبلاً خلاء نظارت جابجایی پول و تراکنش های مالی در بانک مرکزی احساس می شد پس از هفته گذشته تفکیک حساب های تجاری از شخصی انجام شد و کسانی که حساب تجاری از حساب شخصی تفکیک کنند از مزایای آن استفاده می کنند.
وی اظهار داشت: اگر مجموع واریزی به حساب های تجاری بیش از تعداد صورتحساب های الکترونیکی باشد مودی مالیاتی مشمول جریمه ده درصد مبلغ فروش خواهد شد.
به گفته منظور در شورای پول و اعتبار مصوب شد اگر دفعات واریزی به یک حساب بیش از ۱۰۰ مرتبه باشد آن حساب تجاری است.
وی اشاره کرد: مشاغلی که به مشتریان اعلام می کنند از دستگاه پوز استفاده نشود و مشتری کارت به کارت کند به این معنا است که صاحب آن شغل یا واحد صنفی از حساب شخصی، استفاده تجاری می کند.
معاون وزیر اقتصاد اشاره کرد: البته باید تعداد صد تراکنش همزمان با واریز بالای ۳۵ میلیون تومان باشد تا آن حساب تجاری تلقی شود، بدین سبب اگر بیش از صد مرتبه تراکنش مالی داشت اما واریزی کمتر از ۳۵ میلیون تومان بود آن حساب شخصی است مثل مدیر ساختمانی که شارژ اعضای ساختمان به آن حساب واریز می شوند که کمتر از ۳۵ میلیون تومان است.
منظور تصریح کرد: اگر ببینیم اشخاص از این ضوابط سوءاستفاده می کنند یعنی ۱۰۰ تراکنش را به ۹۹ تراکنش کم می کنند ما هم ضوابط را تغییر می دهیم.


منبع:

1401/06/25
10:33:20
5.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal