برنامه هفتم توسعه با چه اهدافی تدوین شود؟

برنامه هفتم توسعه با چه اهدافی تدوین شود؟

به گزارش لیدی شال، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به تحلیل راهبردی وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور در آستانه برنامه هفتم توسعه کشور به همراه عرضه راهبردها و نگاههای اصلاحی پرداخت.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس با همکاری دیگر دفاتر این مرکز طی گزارشی به تحلیل راهبردی وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور در آستانه برنامه هفتم توسعه کشور به همراه عرضه راهبردها و نگاههای اصلاحی پرداخت.
بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس در گفتار با روحانیون، دانشگاهیان، صاحب نظران در مورد این پیش نویس اظهار داشت: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، برنامه ریزی، پیشرفت و توسعه کشور را امری اجتماعی تلقی می کند و اعتقاد دارد این سیاست گذاری اجتماعی باید با مشارکت و همراهی حداکثری نخبگان و مردم جامعه انجام پذیرد.
وی تصریح کرده است که اهمیت شکل گیری گفتمان اجتماعی پیشرفت و توسعه در جامعه کم تر از خود تهیه برنامه نیست. در این خصوص به منظور شکل گیری گفت وگوی اجتماعی و بهره مندی از نظرات پرارزش صاحب نظران و نخبگان کشور در عرضه مشورت به نهادهای تصمیم گیر در تدوین و تصویب برنامه پنج ساله هفتم پیشرفت و توسعه کشور، این مرکز بعنوان یک نهاد سیاست پژوهی تحلیل و چارچوب پیشنهادی خود برای برنامه هفتم پیشرفت و توسعه را که در این گزارش تبیین شده است به منظور نقد و عرضه پیشنهادات اصلاحی به جامعه نخبگانی کشور عرضه می نماید.
نگاهداری اضافه کرد: مرکز پژوهشها بر این باور است مشارکت در تصمیم گیری و برنامه ریزی زمینه مشارکت و همراهی در اجرای برنامه را به همراه خواهد داشت، تاکید شده است؛ بر همین مبنا از هرگونه نقد و عرضه پیشنهاد در مورد این گزارش استقبال می کند.
در این گزارش آمده است: علیرغم سابقه طولانی برنامه ریزی پیشرفت و توسعه در کشور و علیرغم تلاشهای دست اندرکاران و نهادهای دخیل و اختصاص اعتبارات گسترده و البته وقوع شوک های خارجی متعدد، قوانین برنامه های توسعه در کشور نتوانسته اند زمینه ساز تحقق اسناد بالادستی ای همچون «سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴» و سایر اسناد و سیاست های کلی نظام شوند.
در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی آورده شده که حال که در آستانه تدوین برنامه هفتم پیشرفت و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قرار داریم، تلاش برای یک بازبینی اساسی و بهبود هرچه بیشتر فرایند برنامه ریزی پیشرفت و توسعه امری بسیار ضروری خواهد بود. این مهم بخصوص با عنایت به تأکیدات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورخ ۴ خردادماه ۱۴۰۱ در خصوص «پرهیز از کلی گویی»، «تبیین دقیق راه برای مسؤلان اجرایی کشور» و «مسئله محور شدن برنامه هفتم» از اهمیت و لزوم دوچندانی نسبت به قبل برخوردار شده است.
در ادامه این گزارش عنوان شده که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، کوشیده است تا در جهت ایفای نقش مشورتی خود برای دستگاههای تصمیم گیر کشور، تحلیل راهبردی خویش را از محیط داخلی و بیرونی کشور در افق برنامه هفتم به همراه اهداف راهبردی و نگاههای اصلاحی پیشنهادی برای تنظیم برنامه هفتم پیشرفت و توسعه کشور به منظور ایجاد یک فضای گفتمانی جدید در جهت تغییر ریل سیاستگذاری کشور در برنامه های پیشرفت و توسعه با رویکرد جدیدی معروف به «مأموریت گرای چندبعدی» عرضه کنند، آورده است: در این رویکرد، مبتنی بر یک روایت واحد از فضای راهبردی حاکم بر محیط داخلی و خارجی کشور، چند مبحث و لزوم اصلی کشور در افق پنج ساله بعنوان اهداف راهبردی و کلان تحول در برنامه پیشرفت و توسعه تعریف شده و سپس ذیل هرکدام از این اهداف، مجموعه ای از مأموریت ها و راهبردهای مشخص تبیین می شوند. هرکدام از مأموریت ها هم در چارچوب مجموعه ای از راهبردهای اصلاحی که به شکلی تبیین کننده دوراهی های سیاستگذاری کلان کشور است، توضیح داده شده است.
در تشریح پیشنهادات اصلاحی هم اعلام گردید که در پیشنهاد اولیه این مرکز برای برنامه هفتم پیشرفت و توسعه، روایت محوری (دال مرکزی) برنامه عبارت است از «پیشرفت درون زا همراه با برون گرایی اقتصاد (مقاوم شدن اقتصاد ملی)» که به منظور تحقق آن، چهار هدف راهبردی کلان شامل «جهش اقتصادی از راه توسعه سرمایه گذاری»، «کاهش مستمر تورم»، «ارتقای حکمرانی و توانمندسازی نهاد دولت» و «تقویت جامعه» باید در چارچوب مجموعه ای از مأموریت های مشخص توسط نهاد برنامه ریز کشور پیگیری کردند.


منبع:

1401/05/23
15:31:48
5.0 / 5
153
تگهای خبر: اقتصادی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal