معاون وزیر اقتصاد:

نظام مالیاتی پلیس اقتصادی می باشد

نظام مالیاتی پلیس اقتصادی می باشد

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان مالیاتی اظهار داشت: در نظام های مالیاتی دنیا جرم فرار مالیاتی از قتل نفس هم سنگین تر است چون در قتل نفس به یک خانواده ظلم می شود ولی فرار مالیاتی ظلم به کل جامعه است.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر داوود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی در نشست چالش های نظام مالیاتی دانشگاه امام صادق (ع) ضمن اشاره به سه رکن نظام مالیاتی اظهار داشت: رکن اول تقنین و قانون گذاری است نظام مالیاتی در راه حرکت می کند که قانونگذار تصویب کرده است پس از انقلاب قوانین خوبی تصویب گردید ولی شرایط جدید ایجاب می کند که قوانین به روز رسانی شود. وی ادامه داد: پایه قوانین مالیاتی قانون مالیات های مستقیم است که آخرین نسخه آن در سال ۹۴ تصویب گردید که یکی از مترقی ترین قوانین حوزه است و هم اکنون ما مجری ان قانون هستیم. منظور خاطرنشان کرد: مبحث بعدی انتقال نظام مالیاتی ممیز محور به نظام داده محور است در دهه ۹۰ به سبب ورود حوزه آی تی به اقتصاد می توانیم به این حوزه ورود نماییم. معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در سیستم بانکی همه چی شفاف شده اضافه کرد: با شفافیت های بانکی تا ۹۰ درصد تراکنش های بانکی قابل شناسایی شده است. وی با اشاره به اینکه مبحث بعدی در نظام مالیاتی ریسک ممیزهای مالیاتی است اظهار داشت: اینکه چه کسی پر ریسک است و چه کسی کم ریسک را داده ها مشخص می کند و در سازمان مالیاتی ۶۵ شاخص ریسک تعریف شده است. باید به سمت کم ریسک شدن مودی ها و اعتماد به داده ها حرکت نماییم. وی ادامه داد: در نظام های مالیاتی دنیا جرم فرار مالیاتی از قتل نفس هم سنگین تر است چون در قتل نفس به یک خانواده ظلم می شود ولی کسی که با سندسازی فرار مالیاتی انجام می دهد به کل جامعه ظلم می کند. وی با تکیه بر این که نظام مالیاتی پلیس اقتصادی می باشد اظهار داشت: از سال ۹۴ نخستین گام ها برای رسیدگی داده محور آغاز شد سالهای اخیر همین رویکرد دنبال شد ولی باید قبول نماییم هنوز داده های پالایش نشده زیادی وجود دارد. منظور اضافه کرد: سال قبل ۳۰ درصد مودیان را کم ریسک شناسایی کرده ایم و برنامه داریم در سال جدید این میزان را به ۴۵ درصد برسانیم.
همینطور درحال تلاشیم با ایجاد وب سرویس ها و اتصال آن به سازمان های مختلف مثل سازمان ثبت اسناد گمرک و غیره زیرساخت داده ای سازمان را تقویت نماییم. معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: یکی از ظرفیت های نظام مالیاتی در دنیا مالیات بر سوداگری یا مالیات بر عایدی سرمایه است که کمک خواهد نمود منابع مالی به سمت اقدامات سوداگرانه و سفته بازی حرکت نکند اگر این مالیات تصویب شود تفاوت قیمت کالاهای سرمایه ای با نرخ بالا مشمول مالیات می شود هر نظام مالیاتی نقش تنظیم گری برای تنظیم رفتار جامعه ایفا می کند. وی ادامه داد: این قانون طرحی بوده است که در مجلس بوده و البته دولت هم از آن حمایت کرده است و الان تبدیل به طرح محکم شده که امیدواریم این نمایندگان مجلس با تمام توان از این قانون در صحن دفاع کنند. البته این که تورم زدایی بشود یا خیر بحث های وجود دارد ولی فعلا مهم این است که خود قانون تصویب شود. وی ادامه داد: یک خلأ قانونی دیگر مالیات بر مجموع درآمد است. مالیات ها در دنیا به این سمت رفتند که هرچه مالیات داده می شود علی الحساب است باید هر فرد و خانواده هزینه ها و اظهارنامه های مالیاتی بدهند یک معافیت پایه و هزینه های قابل قبول هم از طرف سازمان مالیاتی وضع شود و بر مجموعه درآمد به صورت پلکانی مالیات وضع شود. در اینجا هست که به معنای واقعی عدالت اجرا می شود و می توانیم به پلکان های پایین یارانه هم بدهیم. یکی از اشکالات ما انفصال نظام یارانه ای از نظام مالیاتی استدر صورتی که در اقتصاد بحث می شود یارانه مالیات منفی است. وی ادامه داد: هم اکنون این قانون به صورت لایحه در دولت تدوین شده است و در پیش نویس آن گفته شده سود سپرده حساب ها مشمول مالیات خواهند شد البته این طرح هنوز به تصویب نرسیده و عده ای درحال فضا سازی و جو سازی هستند. ازاین رو مادامی که این قانون به تصویب نرسیده است بر مطابق قانون مالیات های مستقیم عمل خواهیم کرد که در آن ماده ۱۴۵ گفته شده سود سپرده ها از مالیات معاف هستند. وی ادامه داد: مبحث دیگر مالیات های غیرمستقیم است در سال ۸۹ مالیات بر ارزش افزوده تصویب گردید که آن هم قدم مثبتی بود در آن سال کسی فکر نمی کرد ۴۰ الی ۵۰ درصد درآمد مالیاتی کشور ما را تشکیل دهد البته انتقاداتی هم در اجرا وجود داشت ولی اصل اقدام مثبت بود. معاون وزیر اقتصاد افزود: یکی از مواردی که ذیل قانون انجام باید بشود اتصال پایانه های فروشگاهی به نظام مالیاتی است که در دولت قبل تصویب گردید ولی به هر علتی اجرا شد و ما وقتی کار را تحویل گرفتیم ۱۰ درصد آن تکمیل شده بود و با اقدامات و همکاری با شرکتهای دانش بنیان آنرا تکمیل کردیم و تا تیرماه از این سامانه رونمایی خواهیم کرد. وی ادامه داد: رکن بعدی نظام مالیاتی بدنه اجرایی می باشد نظام مالیاتی باید متحول شود و ما بدین منظور مجوز ۳۰۰۰ استخدام را گرفتیم که عمده آن باید فناورانه باشد وی اظهار داشت: آخرین رکن نظام مالیاتی مردم است و باید فرهنگ مالیاتی از راه دانشگاه ها رسانه ها و فضای مجازی به مردم داده شود و مردم باید با حقوق مالیاتی خودشان آشنا گردند. او در آخر تصریح کرد جامعه مشاوران مالیاتی باید ارتقا پیدا کند همانگونه که افرادی وکالت می کنند مشاوران هم مسائل مالیاتی را وکاللت می کنند. مشاوران می توانند دوره های آموزشی مالیاتی در مراکز فروش برگزار کنند و استقبال خوبی هم قطع خواهد شد.


منبع:

1401/03/20
14:29:56
5.0 / 5
180
تگهای خبر: اقتصادی , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal