چقدر از تولید و واردات محصولات دخانی به خزانه دولت رفت؟

چقدر از تولید و واردات محصولات دخانی به خزانه دولت رفت؟

واریزی اشخاص و شرکت ها جهت محصولات دخانی به خزانه دولت در ۹ ماهه سال جاری با افزایش ۵۷.۵ درصدی به بیشتر از ۲۶۱ میلیارد تومان رسیده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، آمار انتشار یافته درباره واریزی اشخاص و شرکت ها جهت محصولات دخانی به خزانه دولت که شامل هالوگرام، حق انحصار واردات، حق انحصار تولید، توزیع و فیش های بین راهی است هم نشان داده است که ۹ ماهه سال جاری بیشتر از ۲۶۱ میلیارد و ۸۰۱ میلیون تومان در این بخش به خزانه دولت واریز شده است.
این عدد نسبت به مبلغ واریزی در مدت مشابه سال قبل که معادل ۱۶۶ میلیارد و ۲۱۷ میلیون تومان بوده، ۵۷.۵ درصد افزایش داشته است.
مبلغ واریزی بابت هالوگرام پنج میلیون تومان، حق انحصار تولید بیشتر از ۲۲۴ میلیارد تومان، واریزی بابت حق انحصار ۱۳۹۹ بیشتر از ۳۶ میلیارد تومان، توزیع بیشتر از ۱۱۴ میلیون تومان و فیش های بین راهی بیشتر از ۲۵۱ میلیون تومان بوده است. البته با عنایت به توقف واردات سیگار از سال ۱۳۹۷ حق انحصار واردات پرداخت نشده است.
گفتنی است که مبحث مالیات بر سیگار همواره مناقشاتی بین وزارت بهداشت و تولیدکنندگان سیگار به همراه داشته؛ به صورتی که تولیدکنندگان افزایش ناگهانی آنرا عامل افزایش قاچاق سیگار عنوان می کنند، اما وزارت بهداشت همواره ارتباط بین افزایش قیمت و افزایش قاچاق سیگار را رد کرده و به تازگی هم جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اعلام نموده که ایران کمترین مالیات را بر محصولات دخانی دارد.
به صورت کلی تا قبل از دیماه سال جاری و اجرای قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، ردیف های مالیات سیگار شامل ماده ۷۳ قانون برنامه ششم که برای شرکتهای داخل ۱۰ درصد و شرکتهای بین المللی ۲۵ درصد است و همینطور ۱۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده، دو درصد حق انحصار و مالیات نخی ۲۵۰ و ۵۰۰ هزار تومانی برای برندهای داخلی و خارجی بود. اما مقرر شده بود مالیات سیگار در چارچوب قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده تجمیع شود و هر سال پنج درصد به آن اضافه شود که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هم بر همین مبنا مالیات سیگار تعیین شده بود. اما به تازگی کمیسیون تلفیق مجلس تصویب کرده که از آغاز سال ۱۴۰۱ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی، مبلغ ۲۳۰ تومان، تولید داخل با نشان بین المللی برند، ۸۰۰ تومان و هر نخ سیگار وارداتی ۱۵۰۰ تومان بعنوان عوارض اضافه شود. موضوعی که با انتقادات و هشدارهای تولیدکنندگان نسبت به احتمال افزایش چشم گیر قاچاق همراه بود و در نهایت مجلس شورای اسلامی با آن مخالفت کرد.
منبع:

1400/12/12
12:18:35
5.0 / 5
198
تگهای خبر: فروش , قاچاق , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal