مقام مسئول مالیاتی :

570 هزار خانه خالی مشمول مالیات شدند

570 هزار خانه خالی مشمول مالیات شدند

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی از شناسایی و محاسبه مالیات بیشتر از ۵۷۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه اطلاع داد.جهانگیر رحیمی مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مالیات بر خانه های خالی اظهار نمود: در دو قسمت تا کنون از وزارت راه و شهرسازی اطلاعات خانه های خالی را دریافت کرده ایم در قسمت اول که در تاریخ ۱۸ دیماه ۱۴۰۰ بود اطلاعات ۱۲ هزار و ۱۰۲ واحد خالی از سکنه به سازمان مالیاتی ارسال شد که محاسبات مالیاتی آنها انجام شده و در درگاه خدمات سازمان مالیاتی قرار گرفته است؛ به مالکان این واحدها هم اعلام نموده ایم که نسبت به پرداخت مالیات این خانه ها اقدام نمایند.
تا کنون ۵۷۰ هزار خانه خالی شناسایی شده است
وی اضافه کرد: در قسمت دوم اطلاعات دریافتی، نزدیک به ۵۶۸ هزار واحد خالی از سکنه ارائه شد که محاسبات مالیاتی این خانه ها هم انجام شده و در وب سایت سازمان امور مالیاتی بارگذاری شده است؛ مالکان این خانه های می توانند از وب سایت سازمان مالیاتی نسبت به پرداخت مالیات متعلقه اقدام نمایند.
مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: از ۱۲ هزار و ۱۰۲ رکوردی که در قسمت اول دریافت کردیم، بخش زیادی از آنها مشمول مالیات نشدند چون هم در بازه زیر ۱۲۰ روزه خالی از سکنه بودند و هم این که این پایه مالیاتی به شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر اختصاص دارد در حالیکه اطلاعات ارسالی برخی از خانه های خالی به سازمان مالیاتی از جانب وزارت راه، در ارتباط با شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بود.
رحیمی خاطرنشان کرد: اطلاعات از سامانه های وزارت راه به سامانه سازمان امور مالیاتی ارسال می شود؛ سپس این اطلاعات در نرم افزارهای سازمان امور مالیاتی بررسی شده و بازه زمانی ۱۲۰ روزه که در قانون آمده، مورد محاسبه قرار می گیرد و نسبت به محاسبه مالیات هم همزمان اقدام صورت می گیرد.
وی تصریح کرد: اما در قسمت دوم اطلاعات، بخش زیادی از واحدهای معرفی شده بعنوان خانه خالی، بیشتر از ۱۲۰ روز خالی بودند و مشمول مالیات می شوند.
این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی درباره خانه های خالی اشخاص حقوقی با اشاره به اینکه نرخ مالیاتی این واحدها با واحدهای خالی از سکنه اشخاص حقیقی متفاوت بوده و با نرخ ۲۵ درصد محاسبه می شود ولی اشخاص حقیقی مشمول نرخ ۱۵ درصد می شوند.
خانه های خالی اشخاص حقوقی؛ ۳۵۰۰ واحد
وی افزود: نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ خانه خالی به اشخاص حقوقی اختصاص دارد و مابقی به اشخاص حقیقی متعلق می باشد. سهم خانه های خالی تهران بیشتر از سایر شهرها بوده است.
رحیمی درباره تحقق درآمد مالیات از خانه های خالی اظهار داشت: رسیدگی و حسابرسی آنها سالانه است از آغاز تا آخر سال جاری رصد خانه های خالی انجام می شود و سپس تا آخر تیر ماه سال آینده فرصت رسیدگی به آنها را داریم؛ اما در جزو ۲ بند «ط» تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۰ تکلیفی بر عهده سازمان امور مالیاتی گذاشته شده که پس از دی ماه، این سازمان نسبت به محاسبه و مطالبه اطلاعاتی که از وزارت راه می آید، اقدام کند؛ در انتهای سال وزارت راه و شهرسازی اطلاعات تکمیلی را می دهد و ما هم نسبت به محاسبه آنها اقدام نموده و تا آخر تیر ماه سال آینده فرصت داریم این محاسبات را تکمیل نماییم.
مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی بیان نمود: پس از محاسبات، فرصت یک ماهه برای پرداخت آنها وجود دارد و اگر پرداخت نشد، وارد فرآیندهای عملیاتی سازمان برای وصول آنها خواهد شد.
فرمول محاسبه مالیات خانه های خالی
وی نرخ مالیات خانه های خالی را به استناد ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم تاکید کرد: بر مبنای ارزش اجاره ماهیانه واحد مسکونی خالی و سپس کسر ۲۵ درصد استهلاک سالیانه ساختمان از رقم به دست آمده، برای محاسبه مالیات اشخاص حقیقی در ۱۵ و حقوقی در ۲۵ درصد ضرب می شود. سپس این رقم در تعداد ماه های خالی مانده ضرب می شود.
رحیمی افزود: بر مبنای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، در سال اول خالی بودن، رقم به دست آمده در ۶ در سال دوم در ۱۲ و در سال سوم به بعد در ۱۸ ضرب می شود؛ حال اگر مالک این واحد مسکونی خالی اگر بیشتر از ۵ واحد مسکونی خالی داشته باشد، عدد به دست آمده در ۲ ضرب می شود.
وی در مورد نحوه شناسایی خالی بودن ۱۲۰ روزه یک واحد مسکونی تاکید کرد: متصدی شناسایی بودن خانه های خالی، وزارت راه و شهرسازی و بر مبنای سامانه ملی املاک و اسکان کشور است که نحوه شناسایی این خانه ها را باید وزارت راه و شهرسازی توضیح بدهد.
این مقام مسئول در دستگاه مالیاتی کشور درباره تفاوت آمار ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی وزارت راه با آمار ۵۶۸ هزار واحدی جدید که در سامانه سازمان مالیاتی بارگذاری شده، اظهار داشت: آن اطلاعاتی که دریافت کرده ایم، همان ۵۶۸ هزار واحد خالی است ولی هر اطلاعاتی که وزارت راه به ما بدهد بررسی و اعمال خواهیم کرد.
۱۲ هزار خانه لوکس مشمول مالیات شد
مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در مورد مالیات بر خانه های لوکس هم اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی ۶ هزار و ۲۹۲ واحد مسکونی گران قیمت را در مناطق ۲۲ گانه تهران شناسایی و معرفی کرده است؛ خود سازمان مالیاتی هم اطلاعات دریافتی از وزارت راه را با اطلاعاتی که از محل مالیات نقل و انتقال املاک در اختیار داشته، تجمیع کرده و به شناسایی ۵ هزار و ۲۵۰ واحد لوکس دیگر اقدام نموده است. مطابق قانون تا آخر بهمن ماه، موارد شناسایی شده را باید معرفی و نسبت به مالیات ستانی آنها اقدام نماییم.


منبع:

1400/11/26
11:26:12
5.0 / 5
338
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سایت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal