اقتصاد كلان در هفته ای كه گذشت؛

هیئت دولت به دنبال حل مشکل بورس

هیئت دولت به دنبال حل مشکل بورس

مصوبات بورسی هیئت دولت برای پشتیبانی از صنایع تولیدی، افزایش ۳۸ درصدی صادرات ایران، کاهش نرخ تورم سالانه دی ماه، تخلف گمرک در رجیستری تلفن همراه جمله اخبار مهم اقتصاد کلان در هفته جاری بود.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، مصوبات بورسی هیئت دولتی برای پشتیبانی از صنایع تولیدی، افزایش ۳۸ درصدی صادرات ایران، کاهش نرخ تورم سالانه دیماه ۱۴۰۰، تخلف گمرک در رجیستری تلفن همراه های مسافری همچون اخبار مهم اقتصاد کلان در هفته جاری بود. براین اساس، سید احسان خاندوزی در این خصوص اظهار داشت: ابلاغیه دولت مشتمل بر سقف گذاری نرخ خوراک و نرخ سوخت می شود. این نرخ طی مدت اخیر به علت این که مناسبات بین المللی سبب شده بود تا قیمت هاب های جهانی تغییر پیدا کند، این نرخ برای پتروشیمی ها و پالایشگاهی های در کشور هم افزایشی بسیار فراتر از حد متعارف داشت.
او افزود: دولت به جهت اینکه نشان دهد مساله سودآوری صنایع و پیشبینی پذیری اقتصاد و سیاست های اقتصادی از اهمیت والایی برخوردار است، سقف ۵ هزار تومانی را برای نرخ خوراک و سقف ۲ هزار تومان را برای نرخ سوخت مصوب کرد که با حفظ فرمول سابق، در هیچ زمانی قیمت ها از سقف ۵ هزار تومان برای خوراک و ۲ هزار تومان برای سوخت فراتر نخواهد رفت.
خاندوزی ضمن اشاره به نسبت قیمت های حدود ۷-۸ هزار تومانی که طی هفته های اخیر برای صنایع محاسبه می شود، خاطرنشان کرد: نرخ گذاری دولت در مصوبه مورد اشاره، کاهش بسیار شدیدی داشته و نتایج خوبی را برای سودآوری این صنایع در بازار سرمایه و در بخش های مختلف اقتصادی به دنبال خواهد داشت. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
از جمله دیگر اتفاقات مهم هفته جاری، اعلام افزایش ۳۸ درصدی صادرات ایران در ۱۰ ماهه نخست سالجاری بود به صورتی که در اینباره علیرضا مقدسی، رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: در بحث صادرات در ۱۰ ماهه نخست سال ۵۴۰ اظهار نامه به وزن ۱۰۰ میلیون تن صادر شده که افزایش ۳۸ درصدی را نسبت به سال قبل نشان داده است. وی ادامه داد: ارزش کالاهای صادراتی ۳۸ میلیارد و ۷۸۳ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل افزایش ۳۸ درصدی را نشان داده است. مقدسی تصریح کرد: کشورهای چین، عراق، ترکیه و افغانستان مهم ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی در ۱۰ ماهه سالجاری بوده اند. وی اظهار داشت: امارات، چین، ترکیه، آلمان و سوئیس به ترتیب مهم ترین مقاصد وارداتی کالاها به مقصد کشورمان بوده اند.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) همینطور در هفته جاری فاصله تورمی دهک ها در دیماه به ۳.۶ درصد رسید، بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، تورم دهک های مختلف هزینه ای، فاصله تورمی دهک ها در این ماه به ۳.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۳.۴ واحد درصد) ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است. نرخ تورم کل کشور در دیماه ۱۴۰۰ برابر ۴۲.۴ درصد است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه ۴۱.۶ درصد برای دهک نهم تا ۴۵.۲ درصد برای دهک های اول و دوم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم ۱۲ ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین۵۵.۷ درصد برای دهک دهم تا ۵۶.۵ درصد برای دهک دوم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین۳۳.۷ درصد برای دهک اول تا ۳۸.۴ درصد برای دهک دهم است.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) کوتاهی گمرک در رجیستری تلفن های همراه مسافری همچون دیگر اخبار مهم اقتصاد کلان در هفته جاری بود که به نظر می آید این سازمان علیرغم دستورات وزیر اقتصاد وقعی به آنها نمی نهد بنابراین این امر صدای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را درآورد، به صورتی که این ستاد برای حل مشکل نامه ای به خاندوزی نوشت.
در بخشی از نامه ای که علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد قاچاق کالا و ارز به وزیر اقتصاد نوشته آمده است: «ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز جلسات زیادی در این خصوص برگزار کرده و تصمیمات مقتضی اطلاع رسانی شده لکن متأسفانه این مهم از جانب گمرک اجرایی نشده و در بازیده ای منتهی به ۱۹ دی از فرودگاه امام خمینی (ره) بعنوان فرودگاه شاخص کشور، تغییری در رویه مشاهده نشده است.
به منظور کاهش ایستایی و رفع مشکلات بوجود آمده در سامانه های مستقر در گمرک پیشنهادات اجرایی مؤثری که مورد تأیید نمایندگان گمرک میز قرار گرفت احصا گردیدند همچون موارد ذیل که متأسفانه اجرا نشدن آنها منجر به ایجاد مشکلاتی برای مسافران ورودی متقاضی ثبت تلفن همراه شده است. نکته قابل تأمل ماهیت ثبت غیرسیستمی اطلاعات مسافران و نوشتن دستی آنها در فایل اکسل است که زمینه سوء استفاده از داده های مسافری را زیاد می کند.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
تأمین ۸ هزار میلیارد تومان برای تثبیت بازار سرمایه یکی دیگر از مهم ترین خبرهای بود که از در ابتدای هفته جاری توسط غضنفری، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی بیان شد. رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: تابحال ۳ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه اختصاص یافته است، هم چنین ۵ هزار میلیارد تومان از سازمان امروز مالیاتی طلب داشتیم که با موافقت وزیر اقتصاد به صندوق تثبیت بازار سرمایه پرداخت می شود.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)


منبع:

1400/11/08
20:15:38
5.0 / 5
318
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , خدمات , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal