عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ در آذر ماه

عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ در آذر ماه

بررسی آمار تولید و فروش دو خودروساز اصلی در آذر ماه امسال نشان میدهد که ایران خودرو و سایپا در مجموع قریب به 74 هزار دستگاه خودرو ساخته اند که بیش از 15 هزار دستگاه آن تجاری نشده است؛ با احتساب 2275 دستگاه خودرو تکمیل و تجاری شده از محصولات خانواده پژوها و سمندها تولیدی قبل از آذرماه ایران خودرو، آمار فروش این دو خودروساز در این ماه (آذر 1400) 60 هزار و 510 دستگاه ثبت شده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، گزارش عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ کشور نشان میدهد که ۷۳ هزار و ۹۶۹ دستگاه خودرو در آذر ماه امسال تولید شده است. از طرف دیگر از مجموع خودرو های تولیدی آذر ماه و قبل از آن (مربوط به ایران خودرو) برای ۶۰ هزار و ۵۱۰ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر گردیده است و ۱۵ هزار و ۷۳۴ دستگاه از تولیدات آذر این دو خودروساز ناقص بر دست آنها مانده و تجاری نشده است.
طبق آمار ایران خودرو از مجموع ۴۲ هزار و ۸۹۴ دستگاه خودرو تولیدی آذرماه و با تکمیل ۲۲۷۵ دستگاه از انواع پژوها و سمندهای تولید ماه های قبل از آذرماه، در مجموع برای ۳۹ هزار و ۲۱۵ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.
با وجود این که ایران خودرو کمتر از ۳۰۰۰ دستگاه خودرو های ناقص قبلی خودرا تکمیل کرده و فروخته است اما نتوانسته از تولیدات آذر ماه ۵۹۵۴ دستگاه را عرضه و تجاری سازی کند.
از مجموع تولید ایران خودرو در آذر ماه امسال، ۳۰ هزار و ۵۰ دستگاه محصولات خانواده پژو است که با تکمیل ۱۹۷۱ دستگاه تولیدی ماه های گذشته، در مجموع ۳۲ هزار و ۲۱ دستگاه از محصولات این خانواده را تجاری کرده است.
تولید محصولات خانواده سمند در نهمین ماه سال ۱۴۰۰ نیز به ۲۲۱۴ دستگاه رسیده است که با تکمیل و تجاری سازی ۳۰۴ دستگاه از تولیدات ناقص ماه های قبل تر، آمار فروش این محصولات را به ۲۵۱۸ دستگاه رسانده است.
البته لازم به ذکر است که این امکان وجود دارد که همه ۳۰ هزار و ۵۰ دستگاه پژوها و ۲۲۱۴ دستگاه سمندهای تولیدی آذر ماه قابلیت عرضه نداشته و تعداد بیشتری از تولیدات گذشته این محصولات تکمیل و در آمار فروش آذر ماه ثبت شده باشد.
این مساله می تواند در مورد سایر محصولات ایران خودرو که در ادامه به آمار تولید و فروش آنها اشاره می شود، صدق کند.
طی آذرماه امسال ۴۴۱۱ دستگاه رانا و ۱۱۸۶ تارا در مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو تولید شده است. از طرف دیگر برای این محصولات به ترتیب آمار فروش ۲۳۰۷ دستگاه رانا و ۱۱۵۴ دستگاه تارا ثبت شده است. بدین ترتیب تعداد فروش این دو محصول ۲۱۰۴ دستگاه رانا و ۳۲ دستگاه تارا کمتر از تولید آنها در آذر ماه است.

در حالیکه ۴۳۷۰ دستگاه دنا به تولید رسید تنها ۵۸۱ دستگاه فروخته شد
آمار تولید و فروش در محصول دنا اما بسیار قابل توجه است؛ در حالی که در آذرماه امسال ۴۳۷۰ دستگاه خودرو دنا تولید شده است، تنها ۵۸۱ دستگاه از این محصول عرضه شده و ۳۷۸۹ دستگاه ناقص باقی مانده و قابلیت تجاری سازی نداشته است.
این گروه صنعتی در نهمین ماه از سال ۱۴۰۰، ۶۵۱ دستگاه هایما ساخته که ۶۳۴ دستگاه آنرا فروخته است.

وانت آریسان به سبد محصولات ایران خودرو بازگشت اما هنوز ارائه نشده است
به دنبال این که از شروع امسال، تولید وانت آریسان در گروه صنعتی ایران خودرو به جهت بهبود مسائل زیست محیطی متوقف بود، قرار شد تا این محصول به لحاظ کیفیت و قوای محرکه ارتقا پیدا کند و به سبد محصولات ایران خودرو بازگردد.
حال بعد از آنکه قریب به هشت ماه جای این خودرو در سبد محصولات این گروه خودروسازی خالی بود، آمار تولیدات آذر ماه نشان میدهد وانت آریسان بهبودیافته به چرخه تولید برگشته است. بر این اساس در آذر ماه امسال، ۱۲ دستگاه خودرو وانت آریسان تولید شده اما هنوز به مرحله تجاری سازی نرسیده و ارائه نشده است.

۹۷۸۰ دستگاه خودرو ناقص سایپا روی دست این خودروساز ماند
در دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) نیز در مدت یک ماهه آذر ماه ۳۱ هزار و ۷۵ دستگاه خودرو تولید شده است. در مقابل برای ۲۱ هزار و ۲۹۵ دستگاه خودرو نیز فاکتور فروش صادر گردیده است. براین اساس تنها ۹۷۸۰ دستگاه خودرو تنها از تولید آذرماه این خودروساز ناقص باقی مانده و قابلیت تجاری سازی نداشته است.
به تفکیک آمار، گروه خودروسازی سایپا در مجموع در آذر ماه سال جاری ۲۹۰۲ دستگاه وانت پراید (سایپا ۱۵۱) ساخته اما تعداد فاکتور صادر شده برای این محصول ۱۸۴۷ دستگاه است و ۱۰۵۵ دستگاه آن ناقص باقی مانده است.
در طول این مدت ۲۶ هزار و ۲۸ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۲۱۴۵ دستگاه شاهین تولید شده است که به ترتیب برای ۱۷ هزار و ۴۵۲ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۱۹۹۶ دستگاه شاهین صورت مالی ثبت شده است.
از تولیدات تیبا ۸۵۷۶ دستگاه محصولات خانواده تیبا و ۱۴۹ دستگاه شاهین به مرحله عرضه نرسیده اند.
آمار تولید خودرو های ناقص در شرایطی به تدریج درحال افزایش است که بعد از عدم توجه خودروسازان به هشدار سازمان بازرسی در خصوص پایش روند تجاری سازی و تکمیل خودرو های ناقص، سازمان مذکور دو شرکت ایران خودرو و سایپا را برای ارائه توضیحاتی درباب عدم اعتنا به افزایش خودرو های ناقص و عدم تکمیل آنها، فراخوانده است؛ ضمن این که به استناد آمار تولید و فروش و همین طور افزایش خودروهای ناقص ۹ ماهه ۱۴۰۰، بیش از ۴۳ هزار دستگاه خودرو تولیدی ایران خودرو و سایپا از تولیدات امسال خودروسازان تا حالا تجاری نشده و ناقص کف پارکینگ خودروسازان باقی مانده است.1400/10/16
12:12:38
5.0 / 5
292
تگهای خبر: تجاری , دستگاه , فروش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal