رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تشریح كرد

نقشه راه اقتصاد ایران پس از لغو تحریم ها

نقشه راه اقتصاد ایران پس از لغو تحریم ها

لیدی شال: رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید اقتصاد ایران در صورت لغو باردیگر تحریم ها، باید حداکثر استفاده را از تجارب ۱۰ سال قبل ببرد و تغییراتی اساسی در عملکرد خود ایجاد نماید.


مجیدرضا حریری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد ما در حدود ۱۰ سال گذشته، انواع تجارب بین المللی را پشت سر گذاشته است. از تحریم های سازمان ملل گرفته تا دوره اجرای برجام و از کنار رفتن ترامپ تا مذاکرات جدید برای کنار زد تحریم ها. اگر بنا باشد مذاکرات فعلی هسته ای راه به جایی ببرد و به لغو تحریم ها منجر شود، استفاده از این تجربیات و نحوه بهره بردن از فضای لغو تحریم ها بیشترین اهمیت را برای ایران خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه اولویت نخست باید خارج کردن اقتصاد از زیر فشار سیاست باشد، بیان نمود: فشارهای سیاسی در سالهای گذشته بیشترین ضربه و صدمه را به اقتصاد ایران وارد کرده و در خیلی از موارد امکان استفاده از فرصت ها را گرفته است. این که با هر تغییر و تحول سیاسی، اقتصاد ما با چالشی تازه مواجه شود بطور قطع درست نیست و دولت باید تلاش کند بعنوان یک اولویت مهم ابتدا این چالش را کنار بزند.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ضمن اشاره به تعلل بیش از اندازه و اختلافات سیاسی داخلی در دوره برجام، توضیح داد: ما حتی در دوره ای که تحریم ها کنار رفتند، آنقدر در رسیدن به تصمیم های نهایی تاخیر داشتیم که امکان جذب سرمایه گذاری کلان خارجی و همراه کردن آنها با اقتصاد ایران از دست رفت. اختلاط اقتصادی با جهان و سهیم کردن آنها در اقتصاد ایران یک اولویت بسیار مهم می باشد.
حریری افزود: اگر شرکتهای بین المللی از کشورهای مختلف به ایران بیایند و سرمایه گذاری کنند، آنگاه در آینده تحریم کردن اقتصاد ایران دشوار می شود، چونکه فشار جدید بر شرکتهای خارجی هم وارد می شود. ازاین رو با به دست آمدن فرصت جدید باید کوشش کرد که پای این نوع سرمایه گذاری و تولید مشترک به ایران باز شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا با لغو تحریم ها میتوان به افزایش قابل توجه صادرات غیرنفتی امیدوار بود؟ تشریح کرد: با لغو تحریم ها، تجارت ما جهشی را تجربه خواهد نمود که بخش عمده آن به نفت و صنایع وابسته آن باز می گردد. در سبد صادرات غیرنفتی هم باز بیشتر از ۵۰ درصد به محصولات نفتی و پتروشیمی باز می گردد. حدود ۲۰ درصد به کالاهای معدنی مرتبط می باشد و ۱۰ درصد هم محصولات کشاورزی هستند. در واقع کالاهای با ارزش افزوده بالا در صادرات ایران سهمی بسیار محدود دارد که بخش مهمی از آن هم به دو کشور عراق و افغانستان ارسال می شود.
حریری تصریح کرد: ما باید با متنوع کردن شرکای تجاری و افزایش عمق استراتژیک روابط با شرکای اصلی، راه را برای تولید و صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر فراهم نماییم. این کالاها یا باید در ایران و با نیروی بومی تولید شوند یا ماشین آلات و تجهیزات داخلی در آنها به کار رفته باشند یا به شکل تولید تحت لیسانس به فروش برسند. تا این ساختار تغییر نکند، استفاده از فرصت لغو تحریم ها هم دشوار خواهد بود.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، دور جدید مذاکرات وین برای کنار رفتن تحریم های اقتصادی ایران شروع شده است. وزیر خارجه ایران اعلام نموده که آمادگی لازم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات در تیم ایرانی وجود دارد و تیم کارشناسی ایران با جدیت کار خویش را ادامه می دهد.
از بهار سال ۱۳۹۷ و با بیان ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا، تحریم هایی یک جانبه ضد ایران وضع و آمریکا به شکل یک طرفه از برجام خارج شد.
منبع:

1400/09/20
15:28:20
5.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal