منع خرید و فروش برای واحدهای اقتصادی ثبت نشده در سامانه جامع تجارت

منع خرید و فروش برای واحدهای اقتصادی ثبت نشده در سامانه جامع تجارت

به گزارش لیدی شال قم معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان قم اظهار داشت: واحدهای اقتصادی اگر برای ثبت نام در سامانه جامع تجارت اقدام نکنند از خرید و فروش کالاهای مورد نیازشان منع می شوند.


امیرحسین پروان در گفتگو با ایسنا در ارتباط با سامانه جامع تجارت بیان نمود: ساماندهی این سامانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان های صمت استانی است و فعالان اقتصادی در هر سه گروه کارخانه، عمده فروش و خرده فروش موظف به ثبت اطلاعات دقیق کالاهای خود در این سامانه هستند.
وی ادامه داد: مزیت استفاده از این سامانه این است که به صورت کامل میتوان کالا را رهگیری کرد تا وقتی که به دست مصرف کننده می رسد؛ همینطور با وجود اطلاعات دقیق ثبت شده از موجودی هر کالا میتوان کمبودها را پیش بینی نمود تا از مشکلات احتمالی بعدی جلوگیری شود.
پروان در مورد روند کار این سامانه توضیح داد: کسانی که برای ثبت نام اقدام نکرده یا دیر اقدام نمایند از خرید و فروش کالاهای مورد نیازشان منع می شوند چونکه پس از طریق اندازی کامل این سامانه هر فرد با ورود اطلاعات کالاهای خود یک کد با عنوان "کد نقش تجاری" دریافت می کند که خریدوفروش بدون آن ممکن نیست.
وی تاکید کرد: کارخانه ها و عمده فروش ها حق فروش محصولات خویش را به کسبه، بدون کد نقش تجاری ندارند و در صورت عدم رعایت این قانون جریمه خواهند شد چونکه آمارها در سامانه ثبت شده و بر انبارها جهت صحت آمار نظارت خواهد شد.
پروان افزود: خیلی از کسبه هنوز اطلاعات کاملی در این خصوص ندارند؛ ما در حد توان از راه پیامک، گروه ها و شبکه های تجاری تلاش کردیم اطلاع رسانی نماییم اما قطعا اطلاع رسانی رسانه هم تاثیر به سزایی خواهد داشت. این کار شاید فرایند زمان بری داشته باشد اما در آینده کمک بسیار بزرگی خواهد بود.
وی اظهار داشت: اطلاعات در ارتباط با تولید، نگهداری، توزیع و غیره خیلی از کالاها همچون برنج، شکر، روغن، گوشت، مرغ، شیر خشک صنعتی، لوازم خانگی، فولاد، پتروشیمی، سیمان در این سامانه ثبت خواهد شد.
منبع:

1400/09/08
11:21:34
5.0 / 5
398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal