رییس سازمان توسعه تجارت:

صادرات غیرنفتی ایران دو برابر می شود

صادرات غیرنفتی ایران دو برابر می شود

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید برای بنگاه های کوچکی که امکان حضور مستقیم در بازارهای جهانی را ندارند، با محوریت اتاق تعاون باید در این حوزه فعال شوند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، علی رضا پیمان پاک در نشست با فعالان اقتصادی عضو اتاق تعاون اظهار نمود: کنسرسیوم های صادراتی و زنجیره تأمین حوزه های مهمی هستند که اتاق تعاون می تواند در این حوزه کمک های شایانی انجام دهد، چونکه تولیدکننده خرد نمی تواند در بازارهای جهانی وارد شود بلکه باید نهادهایی مانند اتاق تعاون نقش واسط را داشته باشند.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با تکیه بر اهمیت زنجیره سازی بین المللی افزود: لازم است نقشه راهی در حوزه صادرات در کشور تهیه شود تا بدانیم که چه نهادهایی را باید به کار بگیریم و همینطور از چه نهادها و بخش هایی باید استفاده نماییم تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
پیمان پاک افزود: هدف گذاری کمی در حوزه صادرات صورت گرفته تا بتوانیم طی چهار سال آینده افزایش دو برابری در صادرات غیر نفتی داشته باشیم، اما از مهم ترین فاکتورها در این راستا دیپلماسی مناسب و اصلاح تراز تجاری کشور است.
وی اظهار داشت: کشورهای هدف صادراتی به دو قسمت اولویت اول و اولویت دوم تقسیم شده که اولویت اول ۲۳ کشور شامل کشورهای همسایه، چین، هند، روسیه، کنیا و مالزی بوده و اولویت دوم هم شامل بقیه کشورها است که می توانیم ۱۰۰ میلیارد دلار از بازار کشورهای همسایه را به خود اختصاص دهیم، در مورد هند هم ۲۸ میلیارد دلار ظرفیت صادراتی به بازار ۱۲۰۰ میلیارد دلاری این کشور داریم. در صورت اجرایی شدن پیمان تجارت آزاد با اوراسیا در کوتاه مدت ۱۰ میلیارد دلار ظرفیت صادراتی برای ما ایجاد می شود که باید به بهترین شکل از آن بهره برد.
پیمان پاک اضافه کرد: ما احتیاج به کالاهایی داریم که پایداری، کیفیت و نظام قیمت گذاری مناسب داشته باشند؛ این که بازار ایجاد شود اما بازار برای صادرات نداشته باشیم یک ضد ارزش است. در دیگر کشورها قیمت ها از قوانین خاصی پیروی می کند اما در ایران شاهدیم که هر روز قیمت ها جا به جا می شوند. رویکرد ما این است که تجارت را با تعرفه ترجیحی و مکمل انجام دهیم که به صادرات کمک نماید همینطور در حوزه لجستیک هم می توانیم یارانه هایی اختصاص دهیم تا خطوط بین دو کشور برقرار شود.
پیمان پاک ضمن اشاره به تعریف ۱۴ پروژه زیرساختی برای توسعه و تسهیل صادرات غیرنفتی افزود: با عنایت به ضعف زیرساختهای لجستیکی در کشورهای CIS مجوز واردات شناور رورو برای بخش غیردولتی صادر شده و انتظار می رود بخش تعاون در این حوزه حضور جدی داشته باشد.

منبع:

1400/08/04
22:10:56
5.0 / 5
816
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تجارت , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal