در گفت وگو با لیدی شال اعلام شد

طراحی برنامه ای برای تشخیص و درمان بیماری های پوستی

طراحی برنامه ای برای تشخیص و درمان بیماری های پوستی

به گزارش لیدی شال یک فناور ضمن اشاره به ساخت برنامه ای برای تشخیص بیماری های پوستی اظهار داشت: در این پلت فرم بیمار به یک سری سوال پاسخ می دهد و سپس تصاویر و آزمایش خویش را برای پزشک ارسال می کند. سوالاتی که در سامانه قرار داده شده از بررسی مطالعات مختلف در دنیا گردآوری شده بودند و در مورد آنها با پزشکان متخصص مشورت شده بود. بعد از ارسال تصاویر و پاسخ آزمایش با تشخیص پزشک، پروتکل درمانی شروع می شود.


مهندس فاطمه مختارزاده یزدی در گفتگو با ایسنا درباره ی سامانه ای که به تشخیص بیماری های پوستی می پردازد، اظهار داشت: فاز تحقیقاتی این سامانه، دو سال و فاز تجاری سازی آن ۱۸ ماه به طول انجامید. پروژه از جایی شروع شد که تصمیم گرفتیم سامانه ای طراحی نماییم که به جای آن که پزشکان رجوع کنندگان حضور داشته باشند، از راه دور در مورد بیماری های پوستی مشاوره دهند. ابتدا یک اپلیکیشن دمو ساختیم تا بتوانیم بفهمیم آیا صحت تشخیصی این برنامه با صحت رجوع ی حضوری یکسان است یا خیر. این برنامه بر روی ۱۵۰ بیمار پوستی آزمایش شد. در شاخه ی اصلی این صحت ۹۸ درصد و در شاخه ی فرعی دقت ۹۰ درصدی به دست آمد. در علم پزشکی صحت تشخیصی ۷۰ درصد به بالا مورد قبول است.
وی ادامه داد: از آن جایی که واکنش های خوبی از بیماران و پزشکانی که از این برنامه استفاده می کردند، دریافت کردیم و در وقت و هزینه ی بیماران هم صرفه جویی می شد، تصمیم به تجاری سازی گرفتیم و تحت حمایت مرکز رشد سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پارک علم وفناوری خراسان رضوی و همینطور طرح جوانه(گرنت فناوری)، پلتفرمی طراحی کردیم که به وسیله ی آن بتوان مشاوره ی آنلاین و آفلاین عرضه کرد.
مختارزاده افزود: در این پلت فرم بیمار به یک سری سوال پاسخ می دهد و سپس تصاویر و آزمایش خویش را برای پزشک ارسال می کند. سوالاتی که در سامانه قرار داده شده از بررسی مطالعات مختلف در دنیا گردآوری شده بودند و در مورد آنها با پزشکان متخصص مشورت شده بود. بعد از ارسال تصاویر و پاسخ آزمایش با تشخیص پزشک، پروتکل درمانی شروع می شود.
این دانش آموخته کارشناسی ارشد انفورماتیک پزشکی افزود: اگر بعضی از بیماری های پوستی در مرحله ی اولیه شناسایی شوند، از بروز بیماری های وخیم تر جلوگیری می شود. از آن جایی که پزشک متخصص پوست و مو در همه جای ایران به سادگی در دسترس نیست، ساکنان شهرهای دورافتاده تا وقتی که بیماری پوستی شان وخیم نشود، به پزشک رجوع نمی کنند. با این اپلیکیشن میتوان به سادگی بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد و اگر احتیاج به رجوع حضوری بود، از بیمار خواست تا به صورت حضوری به پزشک رجوع کند. در این سامانه پرونده ی پزشکی برای بیمار ایجاد می شود و اگر بیمار بخواهد پزشکش را تغییر دهد، پرونده ی گذشته برای پزشکان جدید نمایش داده می شود.
او در آخر با بیان اینکه این طرح، از جانب دانشگاه نخستین رساله ی محصول محور انفورماتیک پزشکی نام گرفته است، تصریح کرد: این سامانه بر مبنای تز ارشد من به راه افتاده است که با کمک دکتر کیانی، متخصص انفورماتیک پزشکی، دکتر وهابی، دکتر ترابی و دکتر کیافر که متخصصان پوست هستند، انجام شده است.
منبع:

1400/07/06
11:13:41
5.0 / 5
595
تگهای خبر: آنلاین , تجاری , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal