پیش بینی تحلیلگران در نظرسنجی هفتگی

شانس طلا برای صعود ضعیف است

شانس طلا برای صعود ضعیف است

جو بدبینانه فزاینده بازار طلا در معاملات هفته جاری اوضاع خوبی را برای این فلز پرارزش که تلاش می کند حمایت مهم در حدود ۱۷۵۰ دلار را حفظ کند، نشان نمی دهد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، جدید ترین نتیجه نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز از تحلیل گران وال استریت و سرمایه گذاران خُرد نشان داد تحلیل گران به افزایش قیمت طلا بدبین هستند چونکه احتمال تحکیم سیاست پولی آمریکا، دلار را تقویت می کند و بازده اوراق قرضه را بالاتر می برد. همزمان خوشبینی در بین سرمایه گذاران به پایینترین حد در هفت ماه اخیر نزول کرده است.

بعضی از تحلیل گران خاطرنشان کردند که طلا همچنان با علاقه خرید ضعیفی روبرو خواهد بود چونکه توجهات به ارزشهای بالا در بازارهای سهام معطوف مانده است.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیل گران وال استریت، ۱۸ نفر شرکت کردند که از میان آنها چهار نفر معادل ۲۲ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی نمود. همزمان ۱۱ نفر معادل ۶۱ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و سه نفر معادل ۱۷ درصد نظر خنثی داشتند.

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد، ۸۵۰ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۳۸۲ نفر معادل ۴۵ درصد به افزایش قیمت طلا و ۳۰۹ نفر معادل ۳۶ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالیکه ۱۵۹ نفر معادل ۱۹ درصد نظری نداشتند.

بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا با یک دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۷۵۱ دلار و ۷۰ سنت بسته شد و برای کل هفته تنها ۳۰ سنت افزایش نشان داد.

بدبینی شدید در بازار طلا بعد از نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا و اعلام احتمال انتشار برنامه های تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه بعد از نشست نوامبر به وجود آمد. پیشبینی های به روز شده بانک مرکزی آمریکا هم نشان داد که کمیته بازار آزاد فدرال احتمال افزایش نرخهای بهره در دسامبر سال ۲۰۲۲ و افزایش یک درصدی نرخها در سال ۲۰۲۳ را پیشبینی می کند.

بعضی از تحلیل گران خاطرنشان کردند که مواضع موافق تحکیم سیاست پولی از جانب بانک مرکزی آمریکا، ارزش دلار را تقویت کرده و بازده اوراق قرضه را بالاتر می برد که این دو عامل مانع صعود قیمت طلا خواهند بود.

آدام بوتون، استراتژیست ارزی ارشد فارکس لایو اظهار داشت: صعود بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله در هفته ای که گذشت نشان دهنده تغییر روند بازارهاست.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA اظهار نمود: وی نسبت به قیمت طلا بدبین است چونکه بانک مرکزی آمریکا سیاست پولی خویش را قبل از آخر سال تغییر می دهد.

با وجود بدبینی به قیمت طلا در کوتاه مدت، برخی از تحلیل گران پتانسیل رسیدن طلا به کف قیمت را می بینند. دارین نیوسام، رئیس شرکت دارن نیوسام آنالایز اظهار داشت: به نظر می آید طلا بیش از اندازه ریزش قیمت پیدا کرده است.

مارک چندلر، مدیرعامل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس به کیتکونیوز اظهار داشت: ریزش طلا می تواند محدود شود چونکه رشد اخیر بازده اوراق قرضه اغراق آمیز بوده است. باآنکه من همچنان نسبت به طلا در هفته جاری بدبین هستم اما طلا می تواند از سطوح فعلی اندکی بهبود پیدا کند.

هر چند فضای بازار طلا منفی است اما همچنان برخی خوشبینی خویش را حفظ نموده اند. آدریان دی، رئیس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی تلاش بانک مرکزی آمریکا برای تغییر سیاست پولی خویش را یک هیاهوی تو خالی توصیف کرد.

و اظهار داشت: به محض اینکه بانک مرکزی آمریکا تعدیل برنامه خرید خویش را آغاز کند بازار پی می برد که این تنها یک قدم کوچک است.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالای ساکسو بانک اظهار نمود: نسبت به طلا در کوتاه مدت به علت رشد قیمتهای انرژی بخصوص در اروپا که سبب بالاتر رفتن تورم می شود، خوش بین است. وی تصریح کرد سرمایه گذاران ریسکهای رو به رشد در ارتباط با ورشکستگی شرکت سازنده املاک اورگرند چین را نادیده می گیرند. بحران نقدینگی و اعتباری درحال ظهور می تواند سبب ایجاد تقاضای متنوع سازی سرمایه گذاری شود.

منبع:

1400/07/03
10:19:11
5.0 / 5
463
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal