در ۴ ماهه امسال اتفاق افتاد؛

رشد صادرات و واردات

رشد صادرات و واردات

لیدی شال: رییس کل گمرک از رشد صادرات و واردات در 4 ماه نخست امسال آگاهی داد.به گزارش لیدی شال به نقل از گمرک، مهدی میراشرفی اظهار داشت: کارنامه تجارت خارجی کشور در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۰ حاکی از بهبود وضعیت این بخش و رشد آمارهای صادرات و واردات است.
وی افزود: در طول این مدت ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که مقایسه آن با زمان مشابه سال قبل نشان دهنده رشد ۲۱ درصدی در وزن و ۴۷ درصدی در ارزش کالاها است.
وی اضافه کرد: سهم صادرات کالاهای غیرنفتی از مجموع تجارت خارجی ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به زمان مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۷ درصد و از حیث ارزش ۶۵ درصد رشد داشته است.
رئیس کل گمرک ایران گفت: عمده کالاهای صادر شده در طول این مدت شامل گاز مایع شده، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام از آهن، متانول، بنزین، شمش آهن و فولاد و صنایع فولادی، میله های آهنی، پروپان مایع، قیر و کاتد از مس بود.
چین با اهمیت ترین مقصد صادراتی برای کالاهای ایرانی
میراشرفی کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران را به ترتیب چین با حدود ۱۰ میلیون تن به ارزش ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیون تن به ارزش ۹۲۳ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۷۲۸ میلیون دلار اعلام نمود.
واردات ۱۴ میلیارد دلاری در ۴ ماه ابتدای سال
رئیس کل گمرک ایران درباب آمار واردات در چهار ماهه نخست سال جاری نیز اظهار داشت: در طول این مدت ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به زمان مشابه سال قبل از حیث وزن ۵ درصد و از نظر ارزش ۳۲ درصد رشد داشت.
وی اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که ۹.۴ میلیون تن از کالاهای وارد شده کالای اساسی است که ۸.۴ میلیون تن آن ۶ قلم کالایی است که شامل ارز ترجیحی است و با وجود بیش از ۴.۶ میلیون تن کالای اساسی موجود در اماکن بندری، حدود ۴۰۰ هزار تن درحال تخلیه در لنگرگاه ها و بیش از یک میلیون تن کالای اساسی در شناورهایی که منتظر تخلیه هستند و نزدیک به ۱۵ ونیم میلیون تن ذخایر کالاهای اساسی است که نسبت به گذشته میزان مناسبی برای کشور است.
میراشرفی گفت: تلفن همراه، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، جو، کنجاله، گندم، دانه سویا، شکر و برنج عمده ترین کالاهای وارداتی به کشور بود که به جز تلفن همراه سایر اقلام وارداتی در زمره کالاهای اساسی و ضروری قرار دارد و بعد از مصوبات ترخیص درصدی و اعتباری سرعت ترخیص کالاهای اساسی نیز افزایش چشم گیری داشته است به شکلی که از متوسط روزی ۴۷ هزار تن در بندر امام (ره) در سه ماهه اول سال به روزی ۶۲ هزار تن در روز در تیر ماه رسیدیم که افزایش ۳۲ درصدی ترخیص کالاهای اساسی را در تیرماه نشان میدهد.
امارات بیشترین صادر کننده کالا به ایران
معاون وزیر اقتصاد در مورد با اهمیت ترین کشورهای طرف معامله واردات در چهار ماهه ابتدای امسال اظهار داشت: امارات متحده عربی با صادرات ۴ میلیون تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به ایران در جایگاه نخست و چین با یک میلیون تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و یکصد میلیون دلار، ترکیه با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۳۵۱ هزار تن به ارزش ۵۶۳ میلیون دلار و سوئیس با ۶۷۲ هزار تن به ارزش ۵۳۹ میلیون دلار در رده های بعدی قرار دارند.
رشد ۹۵ درصدی ترانزیت کالا از مرزهای زمینی
رئیس کل گمرک ایران همین طور با اشاره به بهبود وضعیت ترانزیت کالا از قلمرو کشورمان گفت: در چهار ماهه ابتدای امسال ۳ میلیون و ۷۵۳ هزار تن کالا از مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران وارد شد و کانتینرهای حامل کالا بعد از انجام تشریفات گمرکی و طی مسیرهای گوناگون، مرزهای خروجی را به طرف کشورهای مقصد ترانزیت ترک کردند.
وی اضافه کرد: مقایسه میزان ترانزیت کالا در چهار ماهه نخست امسال با زمان مشابه سال قبل حاکی از رشد ۹۵ درصدی است و بنظر می رسد در صورت ایجاد زیرساخت های مناسب و رفع تعدادی از مشکلات این حوزه می توان افزایش بیشتری را دراین زمینه انتظار داشت.


منبع:

1400/05/09
09:47:24
5.0 / 5
454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal