گزارش،

فروشگاه هایی كه نان بری می كنند!

فروشگاه هایی كه نان بری می كنند!

کهگیلویه و بویراحمد افزایش بی رویه فروشگاه های زنجیره ای در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد به خصوص شهر یاسوج موجب اعتراض واحدهای صنفی خرده فروش و سوپر مارکت شده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، با این روند افزایش فروشگاه های زنجیره ای پیش بینی می شود که واحدهای خرده فروش تعطیل شوند چونکه روند خرده فروشی را با مبتلا به اختلال کرده اند. این وضعیت در حالی است که قدرت خرید مردم طی ۱۰ سال اخیر کمتر شده و شیوع کروناویروس نیز فشارهای زیادی را به بر صنوف وارد کرده است.
صاحب یکی از این واحدهای خرده فروش به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: با افزایش فروشگاه های زنجیره ای در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج شاهد بیکاری و تعطیلی واحدهای خرده فروش و سوپر مارکت ها خواهیم بود که افزایش لطمه های اجتماعی و بیکاری را در پی دارد.
وی اشاره کرد: ۱۵۰۰ تا ۲ هزار واحد صنفی خُرد و سوپر مارکت در سطح شهر یاسوج وجود دارد، ۱۵۰۰ تا ۲ هزار نفر کارگر نیز مشغول به کار هستند و بیش از ۱۵۰۰ خانوار از این محل نان می خورند و امرار معاش می کنند چه کسی می خواهد با این روند افزایشی فروشگاه های رنجیره ای جواب این جمعیت را بدهد.
یک جوان ۳۳ ساله ای که صاحب یک سوپر مارکت است، به خبرنگار ایسنا می گوید؛ علاوه بر اینکه چند نفر در این واحد صنفی مشغول به فعالیت هستند نان می خورند معشیت و نان خانواده ام را از این طریق تامین می کنم که با این وضعیت نان کارگران و خانواده خودم و آنها بُریده و آجر می شود.
وی بیان کرد: مجوز این همه فروشگاه زنجیره ای را چه دستگاهی می دهد و بر چه اساسی مجوز صادر می کنند مگر استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج چقدر جمعیت و ظرفیت دارد. شهر یاسوج تولیدی نیست بلکه مصرفی است و و گنجایش و ظرفیت این همه فروشگاه زنجیره ای را ندارد.
یکی دیگر از صاحبان واحدهای صنفی خرده فروش اشاره کرد: این همه فروشگاه زنجیره ای چه سودی برای استان و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد دارند؟ درآمدشان به طور مستقیم بوسیله کارت خوان های شان به حسابی در تهران واریز می شود و مالیاتی را هم در استان پرداخت نمی کنند و تنها پول و منابع استان را خارج می کنند.
وی بیان کرد: فروشگاه های زنجیره ای علاوه بر این که نفعی برای مردم ندارند، جیب مردم را می زنند و گوش آنها را هم می برند.
"علی ارشدی"، رییس اتاق اصناف یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: فروشگاه های زنجیره ای در سراسر کشور درحال افزایش بی رویه است در صورتیکه بیشترین تخلفات صنفی در همین فروشگاه هاست و مشتریان و مردم را فریب می دهند.
وی اضافه کرد: متاسفانه رشد فروشگاه های زنجیره ای موجب به خطر افتادن اشغالزایی شده است.
ارشدی اشاره کرد: فروشگاه های زنجیره ای متمرکز در تهران هستند و گردش مالی این فروشگاههای در استان کهگیلویه و بویراحمد هیچ تاثیری ندارد و حساب این فروشگاهها نیز در تهران است.
رئیس اتاق اصناف یاسوج اشاره کرد: با راه اندازی هر فروشگاه زنجیره ای ۴۰ تا ۵۰ واحد صنفی خرد و سوپرمارکت تعطیل می شود که انتظار داریم مسئولان و متولیان امر در استان دراین زمینه چاره اندیشی کنند و تصمیم جدی بگیرند.
"سالار حسین پور"، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در این خصوص اظهار داشت: فروشگاه های زنجیره ای بدون حساب و کتاب در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد درحال افزایش می باشند و این فروشگاه ها سند و پروانه ندارند و فاقد مجوز از استان هستند و تنها با مجوز مرکزی درحال فعالیت می باشند.
وی اظهارکرد: دغدغه و خواسته های واحدهای صنفی خرد و رشد بی رویه و قارچ گونه فروشگاه های زنجیره ای به زودی در نشست اضطراری با حضور نماینده دادستان، تعزیرات حکومتی، سازمان صمت، اتاق اصناف، استانداری و سایر دستگاه های مربوطه بررسی، تصمیم گیری و تعیین تکلیف می شود.
حسین پور با اعلان اینکه فروشگاه های زنجیره ای باید هدفمند و ضابطه مند شوند، اشاره کرد: این فروشگاه های اگر می خواهند در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد فعالیت کنند باید با شرایط و برنامه خاصی بطوریکه به واحدهای خرد لطمه نزنند، ادامه فعالیت دهند.
"محمدعلی غفاری"، مدیرکل امور مالیاتی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: رشد فروشگاه های زنجیره ای در استان محروم و فاقد تولید کهگیلویه و بویراحمد تمام فاکتورهای اقتصادی استان را منفی کرده است چونکه نه فقط سودی برای استان ندارند بلکه لطمه ها و ضرر زیادی را نیز به اقتصاد استان وارد کرده اند.
وی اضافه کرد: امید ما به مالیات مشاغل خرد است که با راه اندازی قارچ گونه فروشگاه های زنجیره ای که در هر خیابانی سه چهار فروشگاه راه اندازی شده رقابت را از سایر کسبه و واحدهای خُرد فروش گرفته و منجر به تعطیلی و ورشکستگی آنها شده اند.
غفاری اظهارکرد: دستگاه پُز فروشگاه های زنجیره ای به حساب هایشان در تهران واریز می شوند و هیچ نوع مالیاتی به استان پرداخت نمی کنند و سودی که برای استان ندارند، ضررهای زیادی هم به اقتصاد استان می زنند.
مدیرکل امور مالیاتی استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد: تمام فاکتورهای استان کهگیلویه و بویراحمد منفی است اما وصول مالیات این استان را بیش از ۱۰۰ درصد زیاد کردند در صورتیکه فروشگاههای زنجیره ای درآمد بالا و چند میلیاردی دارند اما مالیات به استان نمی دهند.
"سید حشمت الله صمیمی دوست"، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز دراین زمینه به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: روز شنبه هفته آتی در نشستی با حضور دستگاه های متولی و در رابطه با موضوع درباب افزایش بی رویه فروشگاه های زنجیره ای در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد و مطالبات واحدهای صنفی خُرد و سوپرمارکت تصمیم گیری می شود.
گفتنی است که همچون سراسر کشور در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد به خصوص شهر یاسوج شاهد افزایش بی رویه و قارچ گونه فروشگاه های زنجیره ای هستیم که دو تا سه فروشگاه راه اندازی شده و منجر به تعطیلی واحدهای صنفی خرده فروش و سوپرمارکت ها شده اند و این وضعیت موجب تجمع اعتراض آمیز واحدهای صنفی خُرده فروشی و سوپرمارکت ها در جلوی استاندار شده است که می طلبد مسئولان و متولیان امر در استان کهگیلویه و بویراحمد تصمیمی جدی و موثر در این خصوص اتخاذ کنند.1400/04/30
11:26:28
5.0 / 5
402
تگهای خبر: اقتصادی , تجارت , دستگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal