جزئیات تعیین تكلیف خودرو های دپو شده زیر ۲۵۰۰ سی سی تا بالاتر و آمریكایی

جزئیات تعیین تكلیف خودرو های دپو شده زیر ۲۵۰۰ سی سی تا بالاتر و آمریكایی

لیدی شال: طبق اعلام مسؤلان سازمان اموال تملیکی در صورت موافقت نهایی هیات دولت، تعیین تکلیف خودرو های وارداتی رسوبی در گمرک در دستور کار قرار می گیرد که در اهم آن زیر ۲۵۰۰ سی سی به شرط فروش در داخل و بالای ۲۵۰۰ سی سی به شرط تردد در مناطق آزاد به مزایده گذاشته خواهد شد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، رایزنی ها برای تعیین تکلیف خودرو های باقی مانده در گمرک که حدود ۲۲۵۰ دستگاه اعلام می شود همچنان دارد. خودروهایی که بخشی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار دارد، ولی با وجود مذاکرات بسیاری که در این رابطه صورت گرفته هنوز وضع مشخصی ندارند.
در همین جریان، آخر سال قبل سازمان اموال تملیکی برای واگذاری ۱۵۰۰ خودرو به مناطق آزاد پیشنهاداتی را به دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد عرضه کرد تا جهت پیشگیری از خروج ارز و همینطور استفاده بهینه از این خودرو ها، برای فروش و شماره گذاری در مناطق آزاد اقدام گردد.
بر این اساس، دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد طی مکاتبه ای با معاون اول رئیس جمهور، خواهان اصلاح مصوبه در ارتباط با محدودیت واردات خودرو در سال ۱۳۹۶ جهت واگذاری این خودرو ها به مناطق آزاد شد.


تعیین تکلیف خودرو ها به ۱۵۰۰ دستگاه محدود نیست
اما تازه ترین خبری که میرمعینی - معاون بهره وری و فروش سازمان اموال تملیکی - در ارتباط با آخرین وضعیت این خودرو ها به ایسنا اعلام نموده است، نشان داده است که مبحث در کمیسیون اقتصادی هیات دولت مطرح و با تصویب نهایی گزینه های در نظر گرفته شده، تمامی خودرو های مانده که شرایط لازم را داشته باشند تعیین تکلیف شده و محدود به ۱۵۰۰ خودرویی که پیشنهاد واگذاری آنها به مناطق آزاد مطرح بود، نمی گردد.

ورود زیر ۲۵۰۰ سی سی به داخل کشور
طبق اعلام وی، مقرر شده هیات دولت مصوبه ای را تنظیم کند که چهار آیتم جهت تعیین تکلیف خودرو های مانده در گمرک به ماده ۱۷ مصوبه واردات خودرو در دیماه سال ۱۳۹۶، اضافه شود.
این مقام مسئول در سازمان اموال تملیکی در ارتباط با جزئیات مصوبه مربوطه اظهار داشت که بخشی از خودرو ها که زیر ۲۵۰۰ سی سی هستند، به شرط فروش در داخل کشور واگذار خواهند شد.

امحای فنی خودرو های آمریکایی
میرمعینی در مورد خودرو های ممنوع الورود هم خاطرنشان کرد که در مورد خودرو های لوکس و بالای ۲۵۰۰ سی سی شرط تردد و ورود به مناطق آزاد و همینطور در مورد خودرو های آمریکایی و فاقد نمایندگی هم امحای فنی در نظر گرفته شده است.

خودروهایی برای اورژانس و ناجا
طبق اعلام وی، تعدادی خودرو هم برای اورژانس و ناجا به سبب تکمیل ناوگان خدمت رسانی در نظر گرفته شده است.
به گفته این مقام مسئول در سازمان اموال تملیکی، هر زمان که هیات دولت پیشنهادات مطرح شده را مصوب کند، مراتب تعیین تکلیف آنها در دستور کار دستگاههای مربوطه همچون سازمان تملیکی قرار گرفته و برای فروش این خودرو ها اقدام خواهد نمود.
گفتنی است؛ خودرو های مانده در گمرک، عموما باقی مانده آن ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرویی است که پیش از ممنوعیت واردات و تغییر شرایط ارزی در سال ۱۳۹۷ به گمرک و بنادر رسیده بود ولی با محدودیت های اعمال شده امکان ترخیص نداشت.
در هر صورت، طی مصوبات هیات دولت و مهلت هایی که تعیین شد، بیشتر از ۱۰ هزار دستگاه ترخیص و تعدادی به علل مختلف همچون پرونده قضایی، عدم ثبت سفارش یا ممنوعیت ورود ساخت آمریکا یا بالای ۲۵۰۰ سی سی در گمرک سالها بلاتکلیف مانده است، خودروهایی که در میان آنها انواع بنز، بی ام دبلیو، لکسوس، پورشه یا تویوتا دیده می شود حتی حواشی مانند غیر استاندارد بودن آنها پارسال پیش آمده بود.
منبع:

1400/04/23
19:29:24
5.0 / 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal