چرا برق ایران به این روز افتاد؟

چرا برق ایران به این روز افتاد؟

لیدی شال: اتاق تجاری تهران در گزارشی به وضعیت تولید و مصرف برق ایران در سالهای قبل پرداخته و مقدمات رسیدن به محدودیت های فعلی را تشریح کرده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، از شروع خرداد امسال و همزمان با شروع فصل گرما، وزارت نیرو اعلام نمود که باتوجه به کمبود ظرفیت تولید برق در قیاس با میزان مصرف ناچار به اعمال برخی خاموشی ها خواهد بود. اعمال خاموشی های جدید در هفته گذشته و در اوج گرما نیز به افزایش نارضایتی مردم منجر گردید، هرچند این وزارتخانه در ایام گذشته اعلام نموده در تلاش است خاموشی ها را به حداقل برساند.
با وجود آنکه در ایام ابتدایی خاموشی ها، از رمزارزها بعنوان عامل اصلی یاد می شد اما آمارها مشخص کرد که این فن آوری جدید سهم محدودی از ظرفیت شبکه را به خود مشغول کرده و علت اصلی را باید در نبود سرمایه گذاری کافی و افزایش مصرف جست و جو کرد.
گزارش جدید اتاق تجاری تهران نیز نشان میدهد که میزان افزایش تولید برق در ایران متناسب با روند افزایش مصرف نبوده است. بر این اساس، از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹، جز یک سال، در سایر سال ها میزان تولید برق کشور رو به افزایش بوده و میانگین رشد سالانه چهار درصد را به ثبت رسانده است.
در سال ۱۳۹۹، میزان کل برق تولیدی، ۳۴۱ میلیارد کیلووات ساعت بوده که نسبت به سال قبل افزایش چهار درصدی را نشان میدهد.
میزان فروش داخلی برق نیز در طول این مدت بالا رفته است. در سال ۱۳۹۹، ۲۸۷ میلیارد کیلووات ساعت برق فروش داخلی شده که نسبت به سال قبل رشدی حدودا ۵.۷درصدی را نشان میدهد. میانگین فروش برق داخلی نیز در این پنج سال رشدی حدودا ۴.۸ درصدی داشته که باز هم نسبت به رشد تولید، با سرعت بیشتری بالا رفته است.
در پنج ساله گذشته، نسبت فروش داخلی به تولید، همیشه بالای ۸۰ درصد بوده اما این عدد در سال ۱۳۹۹ به بالاترین سطح خود یعنی ۸۴ درصد رسیده که نشان دهنده زنگ خطر عملکرد سال قبل برای امسال بوده که قسمتی از خاموشی ها را تشریح می کند. این در حالیست که در سال قبل تحت تاثیر شیوع کرونا، اعمال برخی محدودیت ها می توانست به کاهش مصرف برق منجر شود که در عمل اینطور نشد.
موضوع دیگری که شرایط به وجود آمده در هفته های گذشته را تشریح می کند، محدودیت های دولت در سالهای قبل بوده است. براوردها نشان میدهد که در پنج سال اخیر ۶۰ درصد از برق کشور را سایر موسسات و تنها ۴۰ درصد را وزارت نیرو ساخته است. بدین سان بخش خصوصی یا سایر بخش های فعال در حوزه تولید برق، نسبت به وزارت نیرو بیشتر شبکه را تامین کرده اند.
این در حالیست که در سال۱۳۹۹، میزان تولید برق موسسات ۱۱ درصد بالا رفته و میزان تولید برق وزارت نیرو، چهار درصد کاهش یافته است. بدین سان این کاهش ظرفیت وزارتخانه خود عاملی برای نرسیدن به سطح تولید لازم برای پاسخگو بودن نیازهای مردم بوده است.
در این گزارش همین طور به میزان تولید برق بر حسب نیروگاه در هفت سال قبل نیز اشاره شده است. بدین سان نیروگاه هایگازی و چرخه طبیعی اصلی ترین سهم را در این میان داشته اند و بعد از آن نیروگاه های بخاری و آبی، دیزلی، بادی و اتمی قرار دارند. آنچه در آمار سال قبل عجیب است، افزایش ۵۵ درصدی تولید برق در نیروگاه های آبی، دیزلی، بادی و اتمی بوده که با این وجود نتوانسته ظرفیت لازم برای تامین نیازها را براورده کند.
در زمینه تجارت برق نیز اتاق تهران آخرین بررسی ها را منتشر نموده که نشان میدهد در یک بازه هفت ساله، همیشه تراز تجاری ایران در زمینه برق مثبت بوده است. در سال ۱۳۹۹، کل تجارت برق ایران، ۱۲.۵ میلیارد کیلووات ساعت بوده که ۹.۸ میلیارد آن صادرات و ۲.۷ میلیارد آن واردات بوده است.
روند صادرات برق ایران در سال ۱۳۹۹، حدودا ۲۲ درصد بالا رفته و میزان واردات نیز حدودا دو برابر شده است.
منبع:

1400/04/21
18:50:11
5.0 / 5
623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal