در گفت وگو با لیدی شال مطرح شد

توسعه صنایع تهران در انتظار یك مصوبه

توسعه صنایع تهران در انتظار یك مصوبه

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران با اعلان اینکه هم اکنون هر اقدامی در حوزه بازسازی و نوسازی که منتج به افزایش ظرفیت تولید شود مغایر با ضوابط استقرار است و محیط زیست با آن مخالفت می کند، اظهار داشت: توافقی بین وزارت صمت و سازمان حفاظت محیط زیست حاصل و در قالب پیشنهاد به حوزه معاون اول رییس جمهوری ارسال شد که در صورت تصویب این پیشنهاد، صنایع از بن بست خارج می شوند.


یداله صادقی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به صدور ۳۴ فقره پروانه بهره برداری صنعتی (ایجادی) در سه ماهه اول امسال و رشد ۷۷ درصدی این آمار نسبت به زمان مشابه سال قبل، اظهار داشت: میزان سرمایه گذاری انجام شده نیز بیش از ۱۳۸۶ میلیارد تومان بوده که در همین بازه زمانی رشد ۱۳۴ درصدی داشته است.
صادقی همین طور از صدور ۸۳ پروانه بهره برداری توسعه ای با سرمایه گذاری بیش از ۱۸۲۵ میلیارد تومانی و اشتغال زایی ۱۴۸۷ نفری در فصل اول امسال آگاهی داد و اظهار داشت: در صدور طرح توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی در سه ماهه ابتدایی فقط پنج مجوز صادر شد که امیدورایم با ابلاغ هر چه زودتر اصلاحیه مصوبه استقرار واحدهای صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتر شاهد خروج صنایع استان از رکود باشیم.
کدام صنایع در تهران اجازه ایجاد واحد جدید دارند؟
رییس سازمان صمت استان تهران با اعلان اینکه از سال ۱۳۴۶، مصوبه ای استقرار صنایع بزرگ در تهران را محدود کرده، اشاره کرد: علاوه بر این هیئت وزیران ضوابطی تحت عنوان ضوابط استقرار تصویب کرده که به لحاظ محدودیت سرزمینی تهران، حجم ترافیک، تردد و محدودیت در مباحث زیست محیطی، تاکید کرده که واحدی جدید صنعتی در استان تهران به جز صنایع پوشاک، غذایی و دانش بنیان ایجاد نشود. امکان افزایش ظرفیت و توسعه صنایع موجود نیز بر طبق این ضوابط وجود ندارد.
چرا واحدها اجازه توسعه ندارند؟
وی با اعلان اینکه واحدهای زیاد در استان تهران از گذشته ایجاد شدند و حالا در وضعیت جدید برای بازسازی و نوسازی نیاز به طرح بازسازی و نوسازی، توسعه و افزایش ظرفیت دارند، اظهار نمود: در خیلی از واحدها، ماشین آلات قدیمی شده، امکان تولید با مزیت رقابتی وجود ندارد و حتی برخی کالاهای تولید کارخانجات قدیمی دیگر مصرف ندارد. اما نمی توان این واحدها را تعطیل کرد، بلکه باید به آنها اجازه داد ماشین آلات خودرا جایگزین کنند و کالاهایی که دارای مزیت قیمتی و کیفیتی است تولید کنند تا بتوانند برای صادرات نیز اقدام نمایند.
صادقی اضافه کرد: برخی واحدها نیز برای تکمیل زنجیره ارزش خود در امتداد افزایش راندمان و کنترل قیمت تمام شده، به دنبال ایجاد زنجیره تولید و انجام تمام فرآیندهای در واحد خود هستند و می خواهند برون سپاری نکنند و دیگر مواد نیم ساخته خودرا از زنجیره های دیگر تحویل نگیرند. اما این مساله نیز مشمول افزایش ظرفیت و طرح توسعه می شود.
اما بگفته این مقام مسئول هر اقدامی در حوزه بازسازی و نوسازی که منتج به افزایش ظرفیت تولید شود مغایر با ضوابط استقرار است و محیط زیست با آن مخالفت می کند.
وی ادامه داد: واحدهای قدیمی استان تهران محکوم هستند یا بدون مجوز بازسازی و توسعه را انجام دهند که در این صورت نمی توانند از مزایای قانونی آن مانند دریافت سهمیه از بورس کالا، معافیت ماشین آلات وارداتی و دریافت علامت استاندارد استفاده کنند و مشمول برخی محدودیت ها نیز می شوند که سرمایه گذاری آنها را با ریسک بالا مواجه می کند یا کلا باید قید توسعه را بزنند.
صنایع قدیمی فریز شدند
البته بگفته رییس سازمان صمت استان تهران رایزنی ها و هماهنگی هایی با استانداری و سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده و به آنها اعلام شده که این شرایط صنایع را در حالت گذشته خود فریز کرده و اگر آنها بخواهند به روز شوند و به سمت صادرات بروند باید تغییراتی در این شرایط ایجاد شود. بطوریکه هم مسائل زیست محیطی مورد نظر قرار گیرد و هم صلاح واحدهای تولیدی که با هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری طی سالهای مختلف شکل گرفته است حفظ شود و با بیکاری تدریجی آنها مواجه نشویم.
وی با آنکه در نهایت این منطق سازگار شد و با موافقت سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت صمت پیشنهادی به دولت ارائه داد، اظهار نمود: توافقی بین وزارت صمت و سازمان حفاظت محیط زیست حاصل و در قالب پیشنهاد به حوزه معاون اول رییس جمهور ارسال شد که در انتظار تصویب آن هستیم. در صورت تصویب این پیشنهاد صنایع از بن بست خارج می شوند. ضمن اینکه پیشنهادات به صورتی است که علاوه بر برطرف شدن مشکلات صنایع، معیارهای زیست محیطی نیز رعایت شده است.
آیا محیط زیست فدای صنایع نمی شوند؟
صادقی در پاسخ به سوالی درباره این که معیارهای زیست محیطی دقیقاً چگونه در این پیشنهاد رعایت شده، اشاره کرد: مسائل زیست محیطی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول آلاینده هایی است که از کارکرد ماشین آلات و دستگاهها، فاضلاب واحدهای تولیدی و سر و صدا و غیره منتشر می شود. بخش دوم مربوط به افزایش تراکم، ترافیک و حمل و نقل است.
بگفته وی در این مصوبه برای بخش اول پیش بینی شده که ماشین آلات و تجهیزات با فناوری بالا جایگزین شود که نه فقط نسبت به گذشته آلایندگی کاهش پیدا کند و با بهره گیری از تکنولوژیهای جدید انتشار انواع آلایندگی به حداقل برسد، بلکه بازده تولید نیز افزایش پیدا کند. همین طور برای موضوع دوم در توافق پیش بینی شده که توسعه فقط در عرصه موجود کارخانجات صورت گیرد و از ایجاد مراکز تولید جدید تحت عنوان افزایش ظرفیت و توسعه خودداری شود تا کمترین بار ترافیکی ایجاد شود.
رییس سازمان صمت استان تهران همین طور اصرار کرد که در این اصلاحیه همچنان راه اندازی صنایع جدید ممنوع تلقی شده و بیشتر تاکید بر استفاده و بهبود ظرفیت های نصب شده فعلی است. بدین سبب صنایع پوشاک، غذایی و دانش بنیان همچنان صنایع مجاز خواهند بود و مابقی هم چنان امکان ایجاد در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران را ندارند و تابع ممنوعیت قبلی هستند.
بگفته وی مجوز واحدهای موجود مربوط به دهه های گذشته است. برخی نیز بعدها با یا بدون مجوز ایجاد شدند، اما بدون مجوز ها با مصوبه هیئت وزیران ساماندهی شدند و مجوز دریافت نمودند.
صادقی با اعلان اینکه تاکید وزارت صمت بر استفاده بهینه از ظرفیت های موجود با بهره گیری از تکنولوژیهای جدید تولید داخل و وارداتی است، در پاسخ به سوالی درباره زمان تصویب اصلاحیه، اظهار نمود: زمان آن در اختیار ما نیست اما پیگیر تصویب آن هستیم.
منبع:

1400/04/17
13:26:38
5.0 / 5
585
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal