در گزارش دیوان محاسبات اعلام شد؛

۵۰ درصد احكام بودجه اجرا نشده است

۵۰ درصد احكام بودجه اجرا نشده است

به گزارش لیدی شال مطابق با گزارش نظارتی دیوان محاسبات، تابحال ۵۰ درصد احکام بودجه سال جاری اجرا نشده است و عدم تغییر در تحقق منابع و ادامه  این رویه، به کسری بودجه شدید در انتهای سال مالی کشور منجر خواهد شد.به گزارش لیدی شال به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، بر مبنای وعده عرضه شده در خصوص عرضه گزارش های ۲ ماهه از نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ در فاصله ۴۵ روز بعد از اجرا، اولین گزارش منتهی به اردیبهشت ماه در ۱۵ تیر ماه رسماً منتشر گردید.
این گزارش که تمامی دستگاههای ملی و استانی مشمول رسیدگی دیوان محاسبات، منطبق بر قانون را در برگرفته است، با همکاری قابل تقدیر خزانه داری کل کشور بر مبنای شفافیت و انضباط مالی در بودجه بخش عمومی و جهت اثربخشی بودجه به نفع اقتصاد و معیشت مردم، مورد پیگیری دقیق قرار گرفته است.
بر اساس یافته های به دست آمده، از مجموعه ۱۱۶ تبصره، بند و جز از احکام بودجه سالجاری، تا آخر اردیبهشت ماه فقط ۱۳ حکم (معادل ۱۱ درصد) در موعد مقرر به صورت کامل اجرا شده است و ۴۵ حکم (معادل ۳۹ درصد) ناقص اجرا شده و ۵۸ حکم (معادل ۵۰ درصد) کلاً اجرا نشده است.
همچنین، مطابق قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور، قرار بود تا آخر اردیبهشت ماه ۱۰ آیین نامه و دستورالعمل به تصویب برسد که به هیچکدام از آنها در موعد مقرر عمل نشده است.
بخش دیگری از گزارش دیوان محاسبات نشان داده است طی ۲ ماه ابتدایی سالجاری، ۲۷ درصد منابع بودجه ای محقق شده که در مقابل ۴۴ درصد مصارف، حکایت از کسری بودجه در ابتدای سال می دهد و عدم تغییر در تحقق منابع و ادامه این رویه، به کسری بودجه شدید در انتهای سال مالی کشور منجر خواهد شد.
نکته حائز اهمیت دیگر این که از مجموع ۱۱۱۸ دستگاه مشمول حسابرسی، ۸۱۲ دستگاه در موعد مقرر صورت حساب منتهی به اردیبهشت ماه خویش را عرضه کرده اند و ۳۰۶ دستگاه بعنوان حساب نداده، شناخته می شوند.
بررسی های دیوان محاسبات در مبحث درآمدهای مالیاتی حکایت از آن دارد که تا آخر اردیبهشت ماه نزدیک به ۸۵ درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شده است و نمودارها در این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود ۶۴ درصد رشد را نشان می دهند اما درباره خودرو های لوکس، منازل گران قیمت و خانه های خالی به علت عدم تصویب آیین نامه در هیأت وزیران، همانند سال قبل فاقد وصولی است.
یادآور می شود گزارش های مستمر دو ماهه بر اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ که نگاهی بدیع و مبتکرانه به حساب می آید، به دولت درباره رعایت دقیق اجرای بودجه و عدم انحراف از تکالیف قانونی کمک شایانی خواهد نمود.

1400/04/16
12:53:31
5.0 / 5
590
تگهای خبر: دستگاه , قیمت , لوكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal