تولید روغن از مصرف پیشی گرفت

تولید روغن از مصرف پیشی گرفت

لیدی شال: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در دو ماهه اول امسال، از بین 28 کالای منتخب صنعتی، تولید 23 کالا نسبت به ماه مشابه سال قبل بین 0.4 تا 45.5 درصد بالا رفته و تولید روغن که در سال قبل با مشکلات جدی مواجه بود، بالاخره از میزان مصرف پیشی گرفته است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در دو ماهه اول امسال تولید ۱۰ کالا بیش از ۲۰ (تا ۴۵ درصد)، سه کالا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد، ۱۰ کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید پنج کالا نیز کاهش یافته است.
در این میان بیشترین افزایش تولید، مربوط به کامیون-کامیونت-کشنده است که با ۴۵.۵ درصد رشد، تولید آن به ۹۵۶ دستگاه رسیده است.
سه کالای دیگری که در طول این مدت بیشترین افزایش تولید را داشتند به ترتیب نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی، ماشین لباسشویی و روغن با ۴۴.۱، ۴۰.۹ و ۴۰.۶ درصد بوده است.
افزایش بیش از ۳۰ درصدی تولید لوازم خانگی
طی دو ماهه امسال تولید انواع لوازم خانگی با ۳۱.۵ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال قبل به ۶۰۸ هزار و ۸۰۰ دستگاه رسیده است.
از بین انواع لوازم خانگی نیز تولید انواع ماشین لباسشویی، یخچال و فریزر و تلویزیون با افزایش ۴۰.۹، ۲۹.۶ و ۲۵ درصدی مواجه بوده و تولید این سه محصول از حدود ۱۲۷ هزار و ۵۰۰، ۲۱۶ هزار و ۱۲۰ هزار دستگاه در دو ماهه سال قبل به نزیک ۱۸۰ هزار، ۲۸۰ هزار و ۱۵۰ هزار دستگاه در دو ماهه امسال رسیده است.
اما با وجود افزایش چشم گیر تولید لوازم خانگی در امسال، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. بتازگی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از دلیلهای افزایش قیمت عنوان نمود.
تولید روغن بالاخره افزایش یافت
همین طور بر طبق این آمار، تولید روغن که در بیشتر ماه های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت، در دو ماهه اول امسال ۴۰.۶ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل بالا رفته و به ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ تن رسیده است.
برمبنای نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی امسال باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام نمایند که بر طبق این آمار حالا بیش از نیز، روغن تولید شده است.
بتازگی افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد بطور غیررسمی از طرف مسئولان تایید و در نهایت در سامانه ۱۲۴ که ملاک عمل بازرسان صنفی است اعمال شد. مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف های طولانی و حواشی دیگر همچون دریافت کارت ملی برای ارائه روغن در بعضی فروشگاه ها مواجه گردید و شواهد حاکی از این است که تامین بازار روغن جامد همچنان با مشکلاتی مواجه می باشد.
همچون مهم ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته نیز می توان به انواع کاغذ با ۱۸.۸ درصد، چرم با ۲۷.۳، انواع کفش با ۲۴ درصد اشاره نمود.
گفتنی است که کمترین افزایش تولید نیز مربوط به الکتروموتور بوده که با ۰.۴ درصد افزایش تولید در دو ماهه امسال تولید آن معادل یک میلیون و ۱۲۸ هزار دستگاه بوده است.
تولید کدام کالا کاهش یافت؟
از بین ۲۴ کالای منتخب صنعتی تولید پنج کالا شامل الیاف اکریلیک با ۵۶.۵ درصد، پودر شوینده با ۲۸.۶، داروی انسانی با ۸.۹ درصد و اتوبوس-مینی بوس-ون با ۲.۳ درصد نسبت به دو ماهه اول سال قبل کاهش داشته است.
گفتنی است که بتازگی رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تجاری تهران نسبت به خطر کمبود ذخایر دارو در کشور هشدار داده و گفته بود که با کند شدن تخصیص ارز، وارد شدن این مواد نیز با محدودیت روبه رو شده و همین موضوع خطر کاهش ذخایر مواد اولیه، محدود شدن تولید و در نهایت کاهش توزیع دارو را بیشتر می کند.
منبع:

1400/03/28
13:45:00
5.0 / 5
984
تگهای خبر: بازار , پنبه , تجارت , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal