با رونمایی از یك داروی های تك محقق شد

داروی ترك اعتیاد و ضد دردهای سرطانی به تولید داخل رسید

داروی ترك اعتیاد و ضد دردهای سرطانی به تولید داخل رسید

لیدی شال: داروی ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی با نام ˮبوپرنورفینˮ با منشا تریاک امروز رونمایی گردید.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بعد از ظهر امروز طی مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از داروی ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی با عنوان "بوپرنورفین" ۲ میلی گرم با منشأ تریاک و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب طرح هم سرمایه گذاری با صندوق پشتیبانی از سرمایه گذاری زیست فناوری در کارخانه ای به مساحت ۱۹۲۰متر مربع و با ظرفیت ۸۲۶ کیلوگرم معادل ۴۱۳ میلیون عدد قرص رونمایی گردید.
این پروژه دانش بنیان با سرمایه گذاری ۵۵ میلیارد تومانی در قالب هم سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق پشتیبانی از سرمایه گذاری زیست فناوری انجام شده است که سهم صندوق نوآوری از این مقدار ۳۶ میلیارد تومان بوده است.
داروی بوپرنورفین (Buprenorphine) دارویی است که برای درمان اعتیاد به مواد مخدر تجویز می شود، علاوه بر آن برای تسکین دردهای شدید و کنترل و برگرداندن مهار تنفسی ناشی از فنتانیل در بیهوشی به کار می آید.
این دارو جزء داروهای ترک اعتیاد است که به سبب دارا بودن خواص ویژه، آنرا نسبت به دیگر داروهای این زمینه برتری داده است.
یعقوب حقیقتیان، مدیرعامل این شرکت دارویی در این مراسم تولید این محصول را سبب کاهش ارزبری دانست و تصریح کرد: اعتیاد یکی از چالش های لطمه رسان است که تمامی کشورها با آن درگیر هستند. بر این اساس داروهای مختلفی برای ترک اعتیاد در دنیا وجود دارد که معتبرترین آن داروی ترک اعتیاد بوپرنورفین است، بدین جهت این دارو در اشکال مختلفی چون آمپول نالوکسان، کپسول خوراکی نالتروکسان و فرم آهسته رهش نالتروکسان (تزریقی) عرضه می شود.
وی با تاکید بر این که در این مراسم از داروی بوپرنورفین و خط تولید آن رونمایی شده است، افزود: تا حالا یک میلیون قرص بوپرنورفین ۲ میلی گرم تولید شده است و ۶ میلیون قرص نیز در فرآیند تولید قرار دارد. در مدل فرم آهسته رهش نالتروکسان (تزریقی)، محصول به پیکر شخص معتاد تزریق می شود و حالت خماری تا یک ماه بمنظور خروج اثرات مواد مخدر از بدن بیمار باقی می ماند.
حقیقتیان منشأ این دارو را تریاک دانست که ماده اولیه تدائین از آن تهیه شده است، اظهار نمود: این ماده پس از انجام ۹ پروسه شیمیایی به بوپرنورفین تبدیل می شود که جایگزین مناسب و منطقی برای متادون است. این محصول برای نخستین بار در سال ۱۹۶۴ در انگلستان تولید شده و در دنیا بعنوان مناسب ترین داروی ترک اعتیاد مطرح است که می توانیم با قیمت قابل رقابت در تولید، این محصول را به کشورهای دیگر نیز صادر نماییم.
این محقق تصریح کرد: قبل از این از متادون برای ترک اعتیاد استفاده می شد که علاوه بر خاصیت اعتیادآوری، هزینه هایی چون ارزبری بالا برای کشور به دنبال داشته است. معضل اعتیادآوری متادون موجب می شد که فرد بیمار از مواد مخدر دیگر مانند هرویین به سمت اعتیاد به متادون سوق پیدا کند. بر این اساس دستگاه های مرتبط مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خواهان ارائه راه حل برای حل این معضل اجتماعی هستند.
مدیرعامل این شرکت، قیمت بالای نمونه وارداتی داروی بوپرنورفین را از چالش های آن نام برد و اظهار داشت: تولید این محصول نیاز به تکنولوژی پیشرفته دارد و ما با بهره گیری از توان فنی و علمی توانستیم به تولید تجهیزاتی دست یابیم که قیمت نهایی این محصول را به میزان قابل توجهی می کاهد و امکان تولید آنرا در کشور فراهم می آورد.
به گفته ی ایشان، این خط تولید از سه نوع رآکتور تشکیل شده که بومی سازی شده و با بهره گیری از توان داخل تولید شده است.
حقیقتیان افزود: واحد تحقیق و توسعه شرکت موفق به ساخت داخل پیشرفته ترین تجهیزات با طراحی کاملا بومی سازی شده برای تولید بوپرنورفین شده است که علاوه بر تولید ماده موثره، محصول نهایی یعنی قرص زیر زبانی حاوی ۲ میلی گرم بوپرنورفین بصورت هیدروکلراید را نیز تولید نماید.
منبع:

1400/03/10
23:09:57
5.0 / 5
1111
تگهای خبر: دستگاه , طراحی , فناوری , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal