در سال ۹۹؛

نرخ بیكاری بدلیل كاهش ۳ درصدی نرخ مشاركت اجتماعی به ۹ و شش دهم درصد رسید

نرخ بیكاری بدلیل كاهش ۳ درصدی نرخ مشاركت اجتماعی به ۹ و شش دهم درصد رسید

لیدی شال: طبق اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال قبل بدلیل کاهش ۲.۸ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی، ۹.۶ درصد بوده است. همین طور در این سال بیش از یک میلیون نفر از جمعیت شاغلین کشور کاسته شده است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۹ از جانب مرکز آمار ایران منتشر گردید.
بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است که ۹، ۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری از آن حکایت می کند که این شاخص، نسبت به سال قبل (۱۳۹۸)، ۱.۱ درصد کاهش یافته است.
در سال ۱۳۹۹، به میزان ۴۱، ۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی از آن حکایت می کند که این نرخ نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) ۲.۸ درصد کاهش یافته است.
یک میلیون نفر از تعداد شاغلین کم شد
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در سال ۱۳۹۹، برابر با ۲۳ میلیون و ۲۶۳ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیشتر از یک میلیون نفر کاهش یافته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است که در سال ۱۳۹۹، بخش خدمات با ۴۹، ۳ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳، ۳ درصد و کشاورزی با ۱۷.۴ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از آن حکایت می کند که ۲۳، ۷ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۳۹۹ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) ۲.۳ درصد کاهش یافته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله در سال ۱۳۹۹ نشان داده است که ۱۶، ۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در شرایطی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان داده است این نرخ نسبت به سال ۱۳۹۸، به میزان ۱.۲ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر دارای اشتغال ناقص در سال۱۳۹۹ نشان داده است که ۹، ۵ درصد جمعیت شاغل، به علل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در شرایطی است که ۳۴.۴ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.


منبع:

1400/02/24
12:58:15
5.0 / 5
1084
تگهای خبر: اقتصادی , خدمات , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal