واكسن بخش خصوصی اوایل خرداد به ایران می رسد

واكسن بخش خصوصی اوایل خرداد به ایران می رسد

به گزارش لیدی شال رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو می گوید مقدمات واردات نخستین محموله واکسن کرونا از جانب بخش خصوصی فراهم گشته است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، ناصر ریاحی در برنامه زنده اینستاگرامی که از صفحه اتاق بازرگانی تهران پخش گردید، اعلام نمود: بخش خصوصی برای خرید واکسن کرونا باید مذاکرات خویش را با شرکتهای خارجی عمده فروش واکسن شروع می کرد که با عنایت به سرمایه گذاری در طرح های ساخت واکسن، تعدادی دوز در اختیار دارند و آنها را عرضه می کنند.
به گفته وی، هم اکنون تقاضای جهانی برای خرید این واکسن ها بسیار زیاد است و وقتی اطلاعات در ارتباط با واکسن دریافت می شود، ظرف چند روز باید قرارداد نهایی شده یا توافق قطعی شود؛ در غیر این صورت تضمینی برای باقی ماندن ظرفیت اعلامی وجود ندارد.
عضو اتاق بازرگانی تهران درباره نحوه ورود اولین دوزها از واکسن بخش خصوصی به کشور هم توضیح داد: هم اکنون فرآیند اجرایی کار شروع شده و امیدواریم با تأمین ارز و سپری شدن مراحل باقی مانده، اولین واکسن ها که احیانا یک محموله ۱۰۰ هزار دوزی خواهد بود در هفته نخست خرداد به کشور وارد شود.
ریاحی افزود: دلیل اینکه محموله ۱۰۰ هزار دوزی برای گام نخست انتخاب شده این است که فرآیند واردات، تضمین کیفیت و صحت واکسن، نحوه حمل و نقل و سایر فرایندهای اجرایی به صورت دقیق رصد شود و بعد از آن اقدامات لازم برای واردات دوزهای باقی مانده در دستور کار قرار گیرد.
وی درباره نوع واکسن های خریداری شده از جانب بخش خصوصی هم تشریح کرد: ما هم اکنون بر روی دو نوع واکسن کار می نماییم. نخست واکسن آسترازنیکا که تولید هندوستان است و دیگر واکسن اسپوتنیک وی کشور روسیه. ترجیح ما این است که واکسن آسترازنیکا به کشور وارد شود، چونکه از سویی دمای نگهداری آن یخچالی است اما واکسن اسپوتنیک وی احتیاج به دمای منفی ۲۰ درجه دارد و همینطور قیمت پایین تر واکسن آسترازنیکا در قیاس با واکسن روسی.
عضو اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: براوردها نشان داده است که قیمت واکسن آسترازنیکا حدودا پنج تا شش دلار خواهد بود اما واکسن اسپوتنیک وی حدودا ۱۱ تا ۱۲ دلار قیمت دارد؛ ازاین رو واکسن هندی حدودا ۵۰ درصد ارزان تر است. البته ما از تمام ظرفیت خود برای واردات واکسن استفاده می نماییم و فعلاً قیمت ریالی این واکسن ها را اعلام نمی نماییم تا گمانه زنی و حاشیه جدیدی ایجاد نشود.
ریاحی درباره نحوه توزیع و تلقیح این واکسن ها هم اظهار داشت: ما امیدواریم وزارت بهداشت فرآیند توزیع و تلقیح را بر عهده گیرد و با اولویت دادن به کارگران فعال در خطوط تولید، این واکسن ها تزریق شود. تا کنون تعداد زیادی از شرکتهای تولیدی آمادگی خود برای دریافت این واکسن را اعلام نموده اند که شرط ابتدایی، قرار داشتن نام افراد دریافت کننده واکسن در لیست بیمه و حقوق این واحدهاست.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، چند هفته قبل رئیس اتاق بازرگانی تهران از نهایی شدن قرارداد خرید شش میلیون دوز واکسن از جانب بخش خصوصی برای واحدهای تولید اطلاع داد.
با مجوز دولت، شرکتهای بخش خصوصی فعال در حوزه دارو، مجوز واردات واکسن را خواهند داشت اما با عنایت به بهای تمام شده این واکسن ها، باید دید که نحوه تزریق آنها به چه شکل خواهد بود. بخش خصوصی پیشنهاد داده که کارفرمایان و مدیران واحدهای تولیدی هزینه تزریق این واکسن ها به نیروهای خویش را پرداخت کنند.
منبع:

1400/02/13
19:17:48
5.0 / 5
1033
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal