كاهش ۱۵۰ هزار تومانی حباب سكه طی یك هفته

كاهش ۱۵۰ هزار تومانی حباب سكه طی یك هفته

لیدی شال: طبق اعلام دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، باتوجه به تعطیلی اصناف و واحدهای رسمی خرید و فروش سکه و طلا، همچنان رکود تقاضا در این بازار بیشتر خودنمایی می کند و همین نبود تقاضا، نوسانات قیمت اونس جهانی و نرخ ارز بعنوان پارامتر موثر داخلی و همین طور مباحث سیاسی، همچنان روند کاهش قیمت سکه و طلا که از شروع سال به وجود آمده است، ادامه دارد.


نادر بذرافشان در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه در ایام پایانی سال قبل نسبت به سنوات گذشته، شاهد کاهش شدید تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا بوده ایم، اظهار نمود: از آغاز امسال نیز هم با عنایت به نبود استواری فعالیت ها و فعال بودن بازارهای رسمی، نبود تقاضا همچنان ادامه دار بود؛ ضمن اینکه چند روز بعد از شروع رسمی بازارها، شیوع بیشتر ویروس کرونا، مجدد سبب تعطیلی اصناف و همچون بازار و واحدهای رسمی سکه و طلا شد که در نتیجه، کاهش تقاضا هم تشدید شد.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: علاوه بر نبود تقاضا در بازار، مذاکرات برجامی و بحث های سیاسی- اقتصادی هم در روند نزولی شدن قیمت ها در بازار سکه و طلا اثرگذار بوده است. ضمن اینکه این مباحث سبب نوسانات قیمت اونس جهانی و نوسان نرخ ارز در داخل نیز شده است.
وی در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخل نیز، اظهار داشت: باتوجه به تعطیلی اصناف در سطح کشور و تهران در پی شیوع بیشتر ویروس کرونا و همین طور نوسانات قیمت اونس جهانی (از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه، نوسانات اونس جهانی حدود سه الی چهار دلار بود اما از روز گذشته (پنجشنبه) که روز پایانی هفته بوده، اونس جهانی روند افزایشی قابل توجهی پیدا کرده است) که در طول هفته در مجموع ۲۵ دلار افزایش داشته است، اما روند قیمت سکه و طلا در بازار داخلی تغییر چندانی نداشته است.
بذرافشان تصریح کرد: باتوجه به تعطیلی واحدهای رسمی، قیمت های فعلی برمبنای اونس جهانی طلا و نرخ ارز در داخل محاسبه می شود و قیمت ها حدودی اعلام می شود. طی هفته ای که گذشت با عنایت به افزایش ۲۵ دلاری هر اونس جهانی و نرخ ارز در داخل، سکه حدود ۷۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۰۰۰ تومان افزایش قیمت داشته اند. این در شرایطی است که نیم سکه، ربع سکه و سکه های یک گرمی نسبت به ابتدای هفته، کاهشی قیمت را تجربه کرده اند.

سکه تمام و طلا کمی افزایشی شدند
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در اعلام آخرین قیمت ها در بازار سکه و طلا داخلی، اظهار داشت: قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید همانطور که اشاره شد با افزایش ۷۰ هزار تومانی هم اکنون ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در انتها هفته تعیین قیمت شده اند.
وی ادامه داد: هر قطعه نیم سکه حدود شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارد. همین طور هر مثقال طلا با افزایش ۱۸ هزار تومانی به چهار میلیون و ۵۱۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش حدود ۴۰۰۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۴۲ هزار تومان رسیده است. آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز با افزایش ۲۵ دلاری طی هفته اخیر که اشاره شد، ۱۷۶۳ دلار است.
این مقام صنفی با اشاره به اینکه هم اکنون حباب سکه در محدوده ۴۰۰ هزار تومان است، خاطرنشان کرد: حباب سکه از حدود ۵۵۰ هزار تومان در ایام ابتدایی شروع فعالیت بازارها در سالجاری، با عنایت به نبود تقاضا کاهش یافته و طی یک هفته اخیر حدود ۱۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.
بذرافشان در انتها ضمن اشاره به اینکه تعطیلی اصناف در ایام کرونایی، خیلی از واحدها تحت فشار اقتصادی قرار گرفته اند، خواهان توجه بیشتر سازمان امور مالیاتی شد و اظهار داشت: اصناف و واحدهای ما این روزها درگیر هزینه های جاری خود هستند و متضرر شده اند؛ پس خواهش ما این است که در زمان محاسبه مالیات ها بیشتر این موارد، مورد توجه اداره دارایی و سازمان امور مالیاتی قرار گیرد و این شرای را مدنظر قرار داده و کمک حال اصناف باشند.
منبع:

1400/01/27
22:16:27
5.0 / 5
971
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , طلا , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal