پیشبینی مثبت شدن رشد اقتصادی كشور امسال

پیشبینی مثبت شدن رشد اقتصادی كشور امسال

به گزارش لیدی شال یک کارشناس اقتصادی معتقد است: توانمندی های داخلی ایران و ورود به عرصه های مختلف دانش بنیان ها، بارقه های امیدی در اقتصاد 1400 کشور بوجود آورده است.به گزارش لیدی شال به نقل از صداوسیما، صمد عزیز نژاد در برنامه تیتر امشب چهارشنبه شب شبکه خبر اظهار داشت: موضوع رونق اقتصادی ایران باتوجه به تحولاتی که در اقتصاد در بخش های مختلفی شکل گرفته از نیمه دوم سال ۹۹ مطرح گردیده است.
وی اضافه کرد: نشانه های رشد مثبت اقتصاد ایران در ۳ ماه دوم، سوم و چهارم ظاهر شد که در آخر سال ۹۹ با رشد ۲.۲ با فرض وجود نفت و ۱.۹ بدون وجود نفت به ثبت رسید.
این کارشناس اقتصادی افزود: در سال ۱۴۰۰ باتوجه به اهمیت مقابله با کرونا و توانمندی های داخلی درباره تولید واکسن کرونا و واکسیناسیون افراد لطمه پذیر تا اردیبهشت و ۸۰ درصد هموطنان تا اختتام امسال، نشانه های خوبی از رشد اقتصاد ایران بوده و تحریم ها را کم اثر کرده است.
وی اظهار داشت: البته شواهد نشان میدهد تحریم های آتی، حتی اثری کمتر از تأثیرات تحریم در سالهای ۹۸ و ۹۹ خواهند داشت و برمبنای پیش بینی ها در سال ۱۴۰۰ اثر منفی تحریم کاهش پیدا می کند.
آقای عزیزنژاد اشاره کرد: ورود بخش های دانش بنیان به عرصه های مختلف کشور بعنوان علومی که تحریم ناشدنی هستند، ارزش افزوده بالایی برای کشور به وجود آورده است و بطوریکه در سال ۹۹، حدود ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به فعالیت بودند؛ بدین سبب با فعال تر شدن شرکت های دانش بنیان، رشد اقتصادی افزایش خواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: برمبنای این شواهد، پیش بینی صندوق بین المللی پول درباره رشد ۳.۲ درصدی اقتصاد ایران هم، با تاکید بر این موارد بوده است که با تمرکز بر موضوع "کیفی سازی تولیدات" انتظار می رود حتی به رقمی بالاتر از میزان پیش بینی صندوق برسیم.
وی افزود: رشد تولیدات داخلی زمانی مفید می باشد که خروجی رشد اقتصادی با زیربخش های در رابطه با آن، هماهنگ باشد؛ نمی توان همزمان با رشد اقتصادی، شاهد افزایش نرخ بیکاری بود.
در ادامه برنامه، مروی دیگر کارشناس اقتصادی درباره رشد اقتصادی کشور اظهار داشت: استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی سبب افزایش تورم خواهد شد.
وی اشاره کرد: با تزریق منابع ارزی، تورم کاسته می شود، اما در بلندمدت با تشویق واردات، بخش زیادی از تولیدکنندگان لطمه می بینند.
شاکری، دیگر کارشناس اقتصادی نیز اظهار داشت: آنچه منجر به تورم می شود رشد نقدینگی است، نه افزایش پایه پولی.
وی اضافه کرد: با توجه به این که پیش بینی می شود چشم انداز اقتصادی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل تغییر کند، تورم انتظاری کاهش داشته است.


منبع:

1400/01/14
19:51:41
5.0 / 5
1131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal