از سوی بانك مركزی؛

ارتباط بانكی ۲ و نیم میلیون كارتخوان بی هویت قطع شد

ارتباط بانكی ۲ و نیم میلیون كارتخوان بی هویت قطع شد

لیدی شال: بانک مرکزی ارتباط بانکی حدود 2.5 میلیون کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی غیرفعال را قطع و اطلاعات 4.7 میلیون دستگاه دیگر را به سازمان امور مالیاتی ارائه نمود.به گزارش لیدی شال به نقل از بانک مرکزی، این نهاد برمبنای ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی نسبت به ساماندهی دستگاه های کارتخوان و درگاه های پرداخت الکترونیکی اقدامات مهمی انجام داده و روند این عملیات با همکاری سازمان امور مالیاتی ادامه دارد.
بنا بر اعلام معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی تا حالا اطلاعات ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار کارت خوان و درگاه پرداخت که قبل از این در سامانه مؤدیان مالیاتی ثبت نشده بود بعد از تکمیل و صحت سنجی اطلاعات برای تشکیل پرونده مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه شده است.
همچنین زیرساخت های فنی و مقرراتی لازم نیز به شکلی فراهم شده که از بیستم دی ماه گذشته هر متقاضی جدید ترمینال پرداخت ابتدا ملزم به تشکیل پرونده مالیاتی است و روال تخصیص ترمینال به متقاضی جدید تنها بعد از ثبت نام در سامانه و دریافت کد رهگیری ادامه خواهد یافت.
علاوه بر این دو میلیون و ۱۰۰ هزار کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی غیرفعال یا کم تراکنش نیز که فاقد پرونده مالیاتی بودند، قطع شدند. این تعداد علاوه بر ۳۶۰ هزار کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی است که در مرحله قبل به سبب نامعتبر بودن کد ملی و شناسه ملی نامعتبر یا پرونده مالیاتی غیرفعال قطع شده بودند.
خبرگزاری مهر طی ماههای اخیر در چند گزارش از تعلل بانک مرکزی در اجرای قانون انتقاد کرده بود؛ همچون در گزارشی که با عنوان ۳میلیون و۸۰۰ هزار کارتخوان؛ همچنان بی هویت / مهلت ساماندهی به سر رسید در ۴ آذرماه انتشار یافته بود، با اعلان اینکه «بانک مرکزی تا آخر آبان ماه موظف به احراز هویت ۳.۸ میلیون کارتخوان بوده است؛ این کارتخوان ها مسیری برای فرار مالیاتی، پولشویی و عامل مهمی در نوسانات بازارهای مختلف است»، از کوتاهی بانک مرکزی دراین زمینه انتقاد کرده بود. که این گزارش با واکنش معاون بانک مرکزی همراه شد؛ مهران محرمیان همان روز (۴ اذر ۱۳۹۹) در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی بعد از ماه ها برنامه ریزی با سازمان امور مالیاتی وارد فازاجرایی شد. برای کلیه صاحبان کارتخوان که مودی مالیاتی نیستند با تکمیل و صحت سنجی اطلاعات، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد بانک مرکزی و سازمان مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی هماهنگی کامل دارند.


منبع:

1399/12/18
11:22:41
0.0 / 5
1124
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal