در كنفرانس همكاری های ایران و سوریه مطرح شد؛

مشكل تبادل ارزی میان ایران و سوریه باید حل شود

مشكل تبادل ارزی میان ایران و سوریه باید حل شود

یک مقام مسئول، عدم تسهیل روابط بانکی بین دو کشور، پوشش بیمه ای ناکافی در صادرات خدمات فنی مهندسی از جانب صندوق توسعه صادرات را همچون موانع پیش روی توسعه روابط تجاری با سوریه اعلام نمود.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، علی حسین شهریور، مدیر کل بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کنفرانس تجارت و همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سوریه که توسط مؤسسه بین المللی پژوهش های صنعتی ایران برگزار شد، ضمن اشاره به اینکه سوریه یکی از کشورهایی است که می تواند قویاً در اولویت اقتصادی ایران قرار گیرد، اظهار داشت: زمانی که در روابط تجاری میان ایران و سوریه محدودیت وجود داشته باشد، امکان سرمایه گذاری و انجام پروژه کلان تر نخواهد بود، اما پس از حل مشکلات اولیه خصوصاً در بخش لجستیک و بانکی باید استانداردهای بین المللی در حوزه صادرات را مورد توجه قرار داد و تجارت فیمابین را به خوبی توسعه داد.
به گفته وی، صادرات ایران به سوریه ۱۰ برابر بیشتر از واردات از این کشور است، این روند سبب نامتوازن شدن روابط اقتصادی بین دو کشور می شود، برای ایجاد توازن باید در بخشهای مورد نیاز از توانمندی های صنعتی و تولیدی سوریه استقاده نماییم و واردات داشته باشیم.
شهریور افزود: بازار سوریه برای کشورمان یک اولویت است و مزیت آن هم بدون واسطه بودن است، ضمن آنکه امکان صادرات از راه دریایی، زمینی و هوایی از مسیرهای سهل الوصول و در دسترس وجود دارد. برای تسهیل روابط تجاری و تردد تجار بین دو کشور، فراهم کردن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و لزوماً مباحث در رابطه با حفظ امنیت باید مد نظر قرار گیرد. تولید کالای با کیفیت برای صادرات هم می تواند تاثیر دو چندان در تجارت فیمابین بگذارد. متأسفانه مشکل صادرات در این است که تولید کنندگان و صادرکنندگان اکثراً به سود مقطعی و تجارت کوتاه مدت فکر می کنند.
لزوم رفع و رجوع مشکل تبادل ارز
هوشنگ رضایی ثمرین، مدیر بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران هم در این کنفرانس اظهار داشت: از ۳۸ هزار کارت بازرگانی در کشور ۱۸ هزار کارت بازرگانی متعلق به استان تهران و از این تعداد ۱۴ هزار کارت بازرگانی فعال است، تهران در حوزه واردات بیشترین آمار را دارد، روابط تجاری با جمهوری سوریه خصوصاً در استان تهران رو به رشد است و قطعات خودرو، مکمل های دارویی، خشکبار، مخمرها، فسفات کلسیم و غیره به صورت منظم به سوریه صادر می شود.
وی عدم تسهیل روابط بانکی بین دو کشور، پوشش بیمه ای ناکافی در صادرات خدمات فنی مهندسی از جانب صندوق توسعه صادرات، عدم امکان خروج ارز از کشور را همچون موانع و مشکلات روابط تجاری با کشور سوریه بیان کرد.
روابط سیاسی با سوریه بر روابط اقتصادی غلبه دارد
علی السید احمد کاردار کشور سوریه در ایران با حضور در این کنفرانس عنوان کرد: روابط ایران و سوریه بسیار قدیمی و مستحکم است، ثبات در روابط بین دو کشور بسیار مهم می باشد. بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار برای بازسازی نیاز است و ایران در بازسازی سوریه می تواند کمک بسزایی داشته باشد اما متأسفانه آنقدر که روابط سیاسی مستحکم داریم، روابط اقتصادی با ایران نداریم.
ایجاد بانک مشترک
به گفته احمد خمیس، رایزن اقتصادی سوریه در ایران، اواخر سال ۲۰۱۹ جلسه های مشترکی با بانک مرکزی ایران میان دو کشور برگزار شد و در ماههای آینده خبر تأسیس بانک مشترک ایران و سوریه و گسترش روابط بانکی با بانکهای خصوصی را اعلام خواهیم کرد، ضمن آنکه راه های انتقال کالا را هم همچون خط کشتیرانی از مسیر بندرعباس به سمت سوریه را راه اندازی خواهیم کرد.
سهم پایین صادرات نسبت به عراق
سید حمید حسینی عضو هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اینکه کشور سوریه تنها کشوری است که با ایران قرارداد تجارت آزاد دارد، اظهار داشت: متأسفانه در بازار سوریه مزیت اقتصادی نداریم و به دلیل حمل و نقل به مسیر دور تر و مسافت بیشتر نسبت به عراق، باید فعالیت بیشتری در سوریه داشته باشیم و بستر سازی و سرمایه گذاری و نگاه دراز مدت را در همکاری میان ایران و سوریه مورد توجه جدی قرار دهیم.
به گفته وی، آینده سوریه نسبت به عراق متفاوت خواهد بود و سوریه بر خلاف عراق می تواند تولید کننده موفقی در کالا باشد چونکه کشور و مردم سوریه نگاه دراز مدت اقتصادی دارند و ما هم می توانیم در زمینه خدمات فنی و مهندسی به علت بازسازی این کشور در کنار شرکتهای سوری حضور فعال داشته باشیم. ضمن آنکه میتوان در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی و IT با سوریه همکاری موفقی داشته باشیم و بندر آزاد تجاری در کشور سوریه ایجاد نماییم.
ایجاد بسترهای قانونی در تجارت
فرید یوسفی، نماینده دفتر همکاریهای بین الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران هم در این کنفرانس اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده همواره در کنار بخش خصوصی و حامی جدی صادرات باشد، شامل اینکه بسترهای قانونی برای تسهیل تجارت با کشورهای دیگر فراهم آورد، اما در این راه موانعی هست و با وجود تنگاتنگ بودن روابط سیاسی، حجم تجارت با سوریه تا کنون خیلی بالا نبوده است.
به گفته وی قیمت های عرضه شده کالاهای دو کشور غیر رقابتی است و باید در این حوزه استراتژی ها بگونه ای طراحی شود که امکان رقابت بیشتر وجود داشته باشد. بسترهای سخت افزاری از جانب دولت تبیین شده است اما در اجرا کماکان مشکلاتی وجود دارد.
گفتنی است؛ در این کنفرانس مدیران عامل بیشتر از ۵۰ شرکت بزرگ صنعتی و صادر کننده ایران در حوزه های خدمات فنی و مهندسی، پتروشیمی، فولاد، سیمان، برق، نیروگاه و خودرو حضور داشتند.


منبع:

1399/12/13
14:11:45
0.0 / 5
1114
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal